Wyjazd za granicę w celach zarobkowych może być dobrym pomysłem. Gwarantuje zazwyczaj o wiele wyższe zarobki i daje możliwości rozwoju, dlatego rozważa go wielu Polaków. Jednym z ciekawych rozwiązań jest praca w Szwecji. Podjęcie zatrudnienia w tym skandynawskim kraju może okazać się bardzo opłacalne. Jak znaleźć legalną pracę w Szwecji i co warto wiedzieć na jej temat?

Praca w Szwecji kojarzy się przede wszystkim z wysokimi zarobkami. I faktycznie, wynagrodzenia w tym kraju należą do atrakcyjnych. Zanim jednak wyjedzie się tam tymczasowo lub na stałe, warto poznać charakterystykę tamtejszego rynku zatrudnienia oraz możliwości, jakie daje on cudzoziemcom.

praca w Szwecji od zaraz – w jakich zawodach przede wszystkim potrzeba pracowników?

Rynek pracy w Szwecji dynamicznie się rozwija. Charakteryzuje się niskim bezrobociem i cieszy się sporym uznaniem w całej Unii Europejskiej. Cały czas potrzebuje też nowych pracowników. Pozostaje przy tym otwarty na osoby z zagranicy.

Praca w Szwecji dla Polaków i innych cudzoziemców jest dostępna w rozmaitych branżach. Warto przy tym wiedzieć, przedstawicieli jakich zawodów szczególnie poszukuje się w tym kraju. Z niedoborem pracowników zmaga się przede wszystkim branża budowlana, rolnicza, edukacyjna, usługowa, IT oraz związana z ochroną zdrowia. Pracę w Szwecji mogą więc znaleźć m.in. architekci, inżynierowie, budowlańcy (zarówno wykwalifikowani, jak i niewykwalifikowani), lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, nauczyciele, programiści, kucharze, asystencki personel medyczny, pracownicy domowej opieki czy pracownicy socjalni. Jak widać, wiele z tych zawodów to profesje specjalistyczne, które wymagają zarówno odpowiedniego wykształcenia oraz kompetencji, jak i znajomości języka obcego.

Sprawdź też: Czym jest redukcja etatu i jakie są jej podstawowe zasady?

czy możliwa jest praca w Szwecji bez języka?

Praca w Szwecji bez języka szwedzkiego również jest jak najbardziej możliwa. Choć taka sytuacja zamyka pewne ścieżki kariery, wciąż istnieje szansa na zdobycie zatrudnienia. Aby móc pracować jako wysoko wykwalifikowany specjalista, często wystarczy język angielski. Jest on powszechnie znany w tym kraju. Praca w Szwecji z językiem angielskim może dotyczyć np. zatrudnienia w międzynarodowych korporacjach z różnych branż.

Jeżeli nie zna się dobrze żadnego języka obcego, wciąż istnieje szansa na znalezienie zatrudnienia. Dotyczy to jednak zajęć, które nie wymagają wysoko rozwiniętych kompetencji. Możliwa jest m.in. praca w Szwecji na budowie w charakterze pomocnika. Typowe rozwiązanie to także zatrudnienie w rolnictwie (np. przy zbieraniu owoców i warzyw) albo na produkcji lub w magazynie. To całkiem popularna praca w Szwecji dla par. Jeszcze inną opcję stanowi zatrudnienie przy sprzątaniu. Tego typu zajęcia mają zazwyczaj charakter pracy tymczasowej.

Zobacz również: Polscy pracownicy chcą się rozwijać zawodowo – brak możliwości rozwoju zwiększa rotację pracowników w firmach

praca w Szwecji dla Polaków – jak jej szukać?

Emigracja zarobkowa, przynajmniej czasowa, może być dobrym pomysłem. Kusząca jest zwłaszcza praca w Szwecji z zakwaterowaniem, ponieważ pozwala odłożyć więcej pieniędzy, przez co staje się bardziej opłacalna. Chcąc wyjechać, trzeba jednak wiedzieć, jak szukać zatrudnienia. Dobrą opcją jest skorzystanie z usług sprawdzonej, polskiej lub międzynarodowej agencji pracy. Daje to gwarancję bezpieczeństwa i legalności zatrudnienia. W ten sposób często możliwa jest do zdobycia praca dla seniora, a niekiedy również praca dla nieletnich.

Można też oczywiście szukać pracy na polskich lub szwedzkich portalach z ogłoszeniami. W tym drugim przypadku konieczna jest jednak znajomość języka. Oprócz tego po przyjeździe do Szwecji można udać się do Arbetsförmedlingen, czyli tamtejszego urzędu pracy. Takie instytucje pomagają w znalezieniu zatrudnienia również cudzoziemcom.

co jeszcze warto wiedzieć na temat pracy w Szwecji?

Polacy, którzy myślą o pracy w Szwecji, powinni być świadomi kilku spraw związanych z zatrudnieniem w tym kraju. Warto wiedzieć, że:

  • w pracy w Szwecji nie ma wynagrodzenia minimalnego – warunki płacowe wynikają z układów zbiorowych i dbają o nie związki zawodowe. Zarobki są jednak satysfakcjonujące;
  • pracownicy w Szwecji mogą liczyć na 25 dni płatnego urlopu rocznie;
  • typowy tydzień pracy w Szwecji wynosi 40 godzin;
  • w Szwecji można być zatrudnionym na czas określony lub nieokreślony (w tym drugim przypadku istnieje umowa na okres próbny, umowa na czas określony, umowa o pracę na zastępstwo, umowa o pracę sezonową oraz umowa na czas wykonania danej pracy).

Praca w Szwecji nie wymaga od Polaków zdobywania specjalnego pozwolenia na bycie zatrudnionym. Jeżeli chce się tam zostać dłużej niż 90 dni, należy jednak zdobyć uppehillstillstind, czyli zezwolenie na pobyt, dzięki któremu można otrzymać stały NIP.