Wyjazd do pracy za granicę daje duże możliwości, jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy, rozwój i polepszenie swoich perspektyw życiowych. Warto wiedzieć o tym, że pracę za granicą bez znajomości języka mogą znaleźć przede wszystkim pracownicy fizyczni i budowlańcy.

Statystyki wskazują na to, że około 2,5 miliona Polaków pracuje za granicą. Do najczęściej wybieranych krajów należą: Holandia, Niemcy, Norwegia oraz Szwecja i Wielka Brytania. Znajomość języka obcego zawsze pomaga nie tylko w trakcie poszukiwania zatrudnienia za granicą, lecz także podczas samej pracy i życia w obcym kraju. Niestety nie wszyscy potrafią porozumiewać się w sposób komunikatywny w języku angielskim lub niemieckim. W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie takiego rodzaju pracy, w której nie trzeba rozmawiać z klientami lub współpracownikami. 

Dlaczego Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę?

Spora część Polaków decyduje się na szukanie zatrudnienia za granicą. Okazuje się, że 7–10% naszych rodaków mieszka i pracuje w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i innych krajach. Chociaż obecna sytuacja na świecie utrudnia nieco podróżowanie i uzyskanie pozwolenia na pracę, mimo różnego rodzaju problemów Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają za granicę. Do najważniejszych przyczyn, dla których tyle osób szuka zatrudnienia poza granicami naszego kraju, można zaliczyć:

 • wyższe zarobki w innych krajach, które starczają nie tylko na opłacenie codziennego życia, lecz także zaoszczędzenie sporych kwot – niektórzy decydują się na wyjazd za granicę tylko na jakiś czas, np. po to, aby zebrać pieniądze na mieszkanie lub dom;
 • duże możliwości rozwoju i perspektywy finansowe – za granicą w wielu firmach można awansować dosyć szybko i otrzymać podwyżkę. Warto jednak pamiętać, że zwykle nie dotyczy to pracy bez znajomości języka;
 • korzystniejsze systemy podatkowe, które sprawiają, że nie trzeba oddawać państwu sporej części wynagrodzenia;
 • bardziej przyjazne kraje pod względem życia i codziennego funkcjonowania, pogody i możliwości spędzania wolnego czasu. 

przeczytaj też: CV po angielsku – jak przygotować dobry życiorys zawodowy?

Przed wyjazdem za granicę warto dokładnie przemyśleć, jaki jest indywidualny cel, jak długo ma potrwać pobyt oraz jakie rodzaje zatrudnienia można wziąć pod uwagę. 

Jak znaleźć pracę za granicą bez znajomości języka?

Poszukiwanie pracy bez znajomości języka nie jest wcale takie trudne, ponieważ istnieje wiele portali z ofertami zatrudnienia dla Polaków. Warto jednak pamiętać o tym, że zwykle w przypadku tego typu prac wynagrodzenie jest niższe i można trafić na różnego rodzaju problemy komunikacyjne, np. z kierownictwem lub współpracownikami. Właśnie dlatego przed wyjazdem trzeba dokładnie sprawdzić, co znajduje się w umowie oraz jak wygląda kwestia wynagrodzenia, wypowiedzenia, urlopu i czasu pracy. Niektórzy zatrudniają się u Polaków mieszkających za granicą, czego konsekwencją są czasami niższe zarobki oraz ryzyko bycia wykorzystywanym. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie przez sprawdzoną agencję pracy tymczasowej lub bezpośrednio przez przedsiębiorstwo. Najczęściej na zatrudnienie bez znajomości języka za granicą mogą liczyć:

 • pracownicy magazynów, pakowacze;
 • robotnicy budowlani;
 • pracownicy fizyczni, sprzątacze;
 • malarze, lakiernicy samochodowi;
 • kierowcy autobusów lub kategorii C+E;
 • operatorzy wózków widłowych, koparek;
 • pracownicy samochodów dostawczych. 

Praca bez języka jest możliwa, warto jednak zapisać się na kurs

Znalezienie pracy bez znajomości języka obcego jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak zacząć samemu naukę albo zapisać się na kurs, np. języka angielskiego lub niemieckiego. Uczyć można się także za granicą, w trakcie codziennych rozmów i załatwiania różnych spraw. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie specjalnych kursów dla Polaków za granicą i uczęszczanie na nie. W ten sposób można znacznie poszerzyć swoje możliwości zawodowe i podwyższyć poziom zarobków.

przeczytaj też: jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku?

mamy dla Ciebie pracę za granicą

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy za granicą. Pokierujemy Cię w stronę pracy pełnej korzyści.

poznaj nasze oferty pracy