Za sprawą otwarcia granic w dużej części Europy, Polacy od wielu lat poznają możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a często połączyć to także z wyjazdem w ciekawe rejony. Jednak przed podróżą warto pamiętać o kilku prostych radach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności w kraju, do którego się wybieramy.

sprawdź miejsce pracy, sprawdź pośrednika

Kiedy trafiamy na ofertę atrakcyjnej pracy za granicą, warto przede wszystkim sprawdzić, jaki pośrednik ją oferuje. Agencje, które kierują pracowników do krajów poza Polską, powinny być przede wszystkim zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i figurować tam wśród firm, które świadczenie takich usług zgłosiły. Pełny wykaz publikuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swoich stronach internetowych. Randstad Polska w wykazie ma numer 47.

poznaj nasze oferty pracy z granicą »

Pośrednik w trakcie spotkania rekrutacyjnego powinien nam przedstawić wyczerpującą informację o warunkach, które będą na nas czekały na miejscu. Najlepiej jeśli poprze te informacje na przykład zdjęciami zakwaterowania i zakładu pracy.

Warto przyjrzeć się również specyfice danego kraju. Praktyczne informacje o bezpieczeństwie, zdrowiu publicznym, przepisach prawnych, a nawet obyczajach publikuje resort spraw zagranicznych w serwisie Polak za granicą.

podpisz umowę o skierowanie do pracy za granicą

Polskie prawo nakłada na pośredników obowiązkiem podpisania z pracownikami umowy o skierowanie. Jest to umowa cywilna. Stanowi rodzaj gwarancji, że w miejscu pracy, do którego jedziemy, zastaniemy przedstawione nam warunki. Ich zgodność z rzeczywistością może być dla nas podstawą do reklamacji.

Taką umowę agencja pośrednictwa pracy powinna podpisać z pracownikiem jeszcze w Polsce, przed wyjazdem. Zaalarmować powinna sytuacja, w której przedstawiciel agencji zwleka z podpisaniem takiego dokumentu, podpisuje umowę o skierowanie już w trakcie podróży, albo zamierza to zrobić dopiero na miejscu.

sprawdź, co się kryje w wynagrodzeniu?

Warto dokładnie zwracać uwagę także na oferowane wynagrodzenie – czy proponowana stawka jest kwotą, którą dostaniemy o razu na rękę. Czasem pośrednicy uwzględniają w proponowanym wynagrodzeniu dodatki, które pracownik ma szansę zarobić dopiero po pewnym stażu, np. po pół roku. Zaniepokoić powinno nas także to, że agencja oczekuje od nas jakichkolwiek opłat przed wyjazdem, a także nasze pytania pozostawia bez szczegółowej odpowiedzi, zapewniając, że wszystko wyjaśni się na miejscu.

dowiedz się, gdzie szukać wsparcia w trudnej sytuacji

Co zrobić, gdy już wyjechaliśmy za granicę, nie wszystko jest zgodnie z obietnicami, a kontakt z pośrednikiem się urwał? Dobrą praktyką jest zabranie ze sobą kwoty, która pozwoli na zakup biletu powrotnego do Polski. Warto także wziąć ze sobą namiary na najbliższy konsulat RP w danym kraju. Wszystkie adresy i telefony polskich placówek dyplomatycznych znaleźć można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

porozmawiaj z naszymi ekspertami w grupie na facebooku »

Sprawdź też, na co warto uważać, gdy poszukujesz pracy w Internecie »