Starsze osoby często wciąż chcą pozostać aktywne zawodowo, nawet mimo przejścia na emeryturę. Wynika to zarówno z chęci posiadania jakiegoś stałego zajęcia, jak i dążenia do poprawy własnej sytuacji finansowej. Mają oni wiele możliwości zatrudnienia – praca dla seniorów czeka w różnych branżach. Jakie zawody są najpopularniejsze?

Współcześnie pracodawcy poszukują pracowników o bogatym doświadczeniu. Mogą z tego skorzystać osoby w starszym wieku, które mają za sobą długi staż pracy. Jeżeli dobrze się zaprezentują, mają szansę zdobyć ciekawe zatrudnienie i dorobić sobie do emerytury. Praca dla seniora jest dostępna w rozmaitych zawodach, jednak starsi pracownicy zazwyczaj korzystają z kilku najpopularniejszych rozwiązań. Warto wiedzieć, gdzie mogą szukać zatrudnienia i co powinni zrobić, aby zajęcie zarobkowe nie wpłynęło na pobierane przez nich świadczenie emerytalne.

Praca dla seniora a emerytura – ile można dorobić?

Praca dla emerytów i rencistów jest jak najbardziej możliwa i dopuszczalna przez prawo. Osoby starsze, które chcą sobie dorobić do pobieranego świadczenia, muszą jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii. Jeśli ich zarobki, wynikające z zatrudnienia, będą zbyt wysokie, wpłynie to na wysokość ich emerytury. Od 1 marca 2022 roku limity wynoszą:

  • 4196,60 zł miesięcznie (czyli 70% przeciętnej pensji w trzecim kwartale 2021 roku) – przychody osiągane z pracy dla seniora przekraczające tę kwotę wpływają na zmniejszenie wysokości wypłacanego świadczenia emerytalnego;
  • 7793,70 zł miesięcznie (czyli 130% przeciętnej pensji w trzecim kwartale 2021 roku) – przychody osiągane przez osobę starszą, które przekraczają tę wartość, powodują całkowite zawieszenie wypłacania emerytury.

przeczytaj też: jak się przebranżowić w wieku 30, 40 lub 50 lat? sprawdzone porady

Jak widać, pewne kwestie związane z pracą dla seniora na emeryturze są ściśle określone stosownymi regulacjami. Warto o nich pamiętać, decydując się na podjęcie zatrudnienia.

Praca dla seniorów – jakie są najpopularniejsze rozwiązania?

Praca dla starszych może być jedynie zajęciem dodatkowym – nie trzeba wykonywać jej na pełen etat. Pod tym względem wielu seniorów decyduje się na mało skomplikowane zawody. Najczęściej pracują więc jako ochroniarze lub dozorcy, korepetytorzy, sprzedawcy w punktach handlowych, kierowcy przewożący ludzi oraz osoby sprzątające lub opiekujące się dziećmi.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby praca dla starszej osoby była nieco bardziej ambitnym zajęciem. Wszystko zależy jednak od tego, w jakiej branży pracowała ona w przeszłości. Jeśli ma duże doświadczenie i umiejętności w danym obszarze, bez problemu może próbować kontynuować w nim zatrudnienie również jako senior.

Ciekawym pomysłem jest też praca dla seniora na własny rachunek. Jeżeli dana osoba ma odpowiednie zaplecze finansowe i dobry biznesplan, może spróbować założyć własną, małą firmę. Inną opcją jest samozatrudnienie i świadczenie usług dla wybranych klientów – takie rozwiązanie może sprawdzić się np. w przypadku księgowych.

Praca dla seniora w domu – ciekawe możliwości

Dojeżdżanie do miejsca zatrudnienia bywa uciążliwe, zwłaszcza dla starszych osób. Rozwiązaniem jest wówczas praca zdalna dla seniorów. Emeryci, którzy sprawnie poruszają się w sieci, mogą skorzystać z wielu możliwości. Wśród popularnych zajęć znajdują się m.in. copywriting i korekta, robienie transkrypcji, udzielanie korepetycji za pośrednictwem narzędzi online czy tłumaczenie tekstów. Interesującym pomysłem jest też prowadzenie sprzedaży internetowej. Wybór konkretnej pracy zależy oczywiście od umiejętności i predyspozycji danego seniora.

Szukanie pracy dla starszej osoby – o czym należy pamiętać?

Aby zdobyć pracę, senior powinien przede wszystkim przygotować odpowiednie CV. Powinno ono zawierać m.in. przykuwające uwagę podsumowanie zawodowe i szczegółowy opis kompetencji. Ważne, aby podkreślić w nim swoje wieloletnie doświadczenie. Jeżeli przekona się pracodawcę, że jest się odpowiedzialnym pracownikiem, który doskonale zna realia pracy i odpowiada wymaganiom stawianym przez firmę, kwestia wieku może zejść na drugi plan.

przeczytaj też: praca dla emerytów – gdzie jej szukać i o czym trzeba pamiętać?

Szukając pracy dla seniorów, zwłaszcza w Internecie, trzeba te wykazać się dużą ostrożnością. Niestety, w sieci można trafić na oszustów, którzy chcą wykorzystać nieuwagę starszych osób. Dlatego też należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie powinno się wysyłać skanu swojego dokumentu tożsamości, pieniędzy ani SMS-ów autoryzacyjnych, nawet jeśli osoba, która opublikowała ofertę zatrudnienia zapewnia, że jest to warunek konieczny do wzięcia udziału w rekrutacji.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę