Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego niektóre osoby chcą kontynuować pracę. Prawo nie zabrania im takiej możliwości, dlatego wystarczy odpowiednio rozejrzeć się za nowym zajęciem. Na szczęście praca dla emerytów jest dostępna w różnorodnych sektorach. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza kilka zawodów.

Praca dla emerytów może być związana z wykonywaniem rozmaitych obowiązków zawodowych. Seniorzy, którzy chcą dorobić sobie do domowego budżetu, mogą podjąć się zajęcia dodatkowego na niepełny etat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zatrudnili się w pełnym wymiarze godzin.

Praca dla emeryta – kto i jak może ją podjąć?

Praca dla emeryta to zajęcie, jakie może podjąć każda osoba, która osiągnęła wiek emerytalny. W przypadku kobiet wynosi on 60, a w przypadku mężczyzn 65 lat. Seniorzy, którzy wciąż chcą być aktywni zawodowo, mogą zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań: dalszą pracę w obecnym przedsiębiorstwie i zawieszenie emerytury lub odejście z pracy, przejście na emeryturę i ponowne zatrudnienie się. Pierwsza opcja umożliwia wzrost późniejszego świadczenia emerytalnego, natomiast druga pozwala na jednoczesne otrzymywanie pensji i przysługującej emerytury.

przeczytaj też: praca dodatkowa w domu – kiedy warto ją podjąć i gdzie szukać zatrudnienia?

Trzeba jednak pamiętać, że praca dla emeryta, która jest wykonywana przy jednoczesnym pobieraniu emerytury, w niektórych przypadkach może mieć wpływ na wysokość świadczenia z ZUS-u. Dotyczy to jednak osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, tylko skorzystały z tzw. emerytury pomostowej. W takim przypadku obowiązują limity przychodów. Jeśli senior zarabia nie więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego za poprzedni kwartał, jego emerytura się nie zmienia. Gdy jednak jego zarobki to 70–130% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu. Z kolei dochody powyżej limitu 130% całkowicie zawieszają wypłacanie emerytury.

W jakich zawodach dostępna jest praca dla emerytów?

Seniorzy mogą podjąć zatrudnienie w wielu branżach. Wyjątkowo popularnym rozwiązaniem jest m.in. praca w ochronie dla emeryta (np. w zakładzie pracy lub na osiedlu mieszkaniowym). Wiele firm z tego sektora jest bowiem otwartych również na starszych ludzi. Muszą oni jednak odznaczać się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną.

Poszukując zatrudnienia i wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „praca dla emerytów”, można też natrafić na wiele innych ofert. Zajęciem proponowanym dla osób w tej grupie wiekowej jest np. zawód opiekunki dla dzieci. W tym przypadku możliwa jest czasami praca dla emeryta z zakwaterowaniem.

Dobrym rozwiązaniem dla seniorów jest też zatrudnienie się w charakterze kierowcy w przewozie pasażerów indywidualnych. Może to być dodatkowa praca dla emeryta, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać ją tylko kilka godzin dziennie.

przeczytaj też: czy na wypełnianiu ankiet można zarobić?

Osoby starsze mogą też zdecydować się na wykonywanie zawodu sprzedawcy, szatniarza, portiera czy nauczyciela (o ile mają do tego odpowiednie kompetencje i wykształcenie). Ciekawym rozwiązaniem jest również założenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie np. usług księgowych. Oprócz tego emeryci mogą kontynuować pracę w branży, w której byli zatrudnieni przed przejściem na emeryturę. Wielu pracodawców ceni doświadczonych pracowników i chętnie zatrudnia ich w swoim przedsiębiorstwie.

Praca dla emeryta w domu – jakie są możliwości?

Niektórzy seniorzy, mimo że chcą pozostać aktywni zawodowo, woleliby nie spędzać dużej części swojego dnia w firmie, zwłaszcza jeśli jest ona znacznie oddalona od ich miejsca zamieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas praca w domu dla emeryta. Pod tym względem dostępne są takie zajęcia zarobkowe, jak:

  • wykonywanie transkrypcji,
  • zdalne udzielanie korepetycji,
  • tworzenie i sprzedaż rękodzieła,
  • copywriting, redakcja, korekta lub tłumaczenie tekstów,
  • wypełnianie ankiet przez internet.

Tego typu praca dla emerytów stanowi najczęściej zajęcie dodatkowe. Jest jednak bardzo dobrym pomysłem na wygodne dorobienie sobie do otrzymywanego świadczenia.

mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych.

poznaj nasze oferty pracy