Wypełnianie ankiet za pieniądze to coraz bardziej popularny temat w Internecie, zwłaszcza wśród osób, które poszukują łatwego i szybkiego sposobu na dorobienie sobie do etatu. W rzeczywistości wypełnianie ankiet online jest dosyć żmudnym i nudnym zajęciem.

Na czym polega wypełnianie ankiet przez Internet?

Płatne wypełnianie ankiet polega na zarejestrowaniu się na panelu ankietowym i wypełnianie ankiet w Internecie. Ankiety zwykle przychodzą na maila. Za każdą ankietę można otrzymać punkty lub złotówki. Każdy panel ma w regulaminie minimalną kwotę, wyrażoną w punktach lub w złotówkach, która może zostać wypłacona na konto. W zależności od długości ankiety, panelu i stopnia skomplikowania danego kwestionariusza, można zarobić od kilkunastu groszy do kilku złotych na jednej ankiecie. Czas wypełniania formularza wynosi od 2 do 10 minut. Ankiety dotyczą zwykle badań rynku, głównie konsumenckiego. Formularze takie są tworzone przez duże firmy, które szukają informacji o zachowaniach konsumentów, zadowoleniu z danych usług oraz o motywy dokonywania zakupów.

przeczytaj też: praca dodatkowa w domu i nie tylko – co warto wiedzieć?

Czy wypełnianie ankiet przez Internet jest opłacalne?

Z wypełnianiem ankiet wiąże się wiele problemów, ale jeden z nich jest szczególnie istotny. Do konkretnego kwestionariusza zostaną zaproszone tylko osoby, spełniające warunki demograficzne, związane z wiekiem lub miejscem zamieszkania. Zwykle na początku każdego formularza zainteresowany otrzymuje kilka pytań wstępnych. Przykładowo, jeżeli wypełniamy ankietę o sieciach komórkowych, to możemy dostać pytanie o to, w jakiej sieci obecnie jesteśmy. Jeżeli nie spełnimy wymagań, to nasza kandydatura zostaje odrzucona i zamiast przykładowych 50 punktów otrzymujemy 1 punkt. Może się więc zdarzyć, że w danym miesiącu nie zarobimy nawet złotówki. Niektórzy spędzają sporo czasu nad rejestracją w panelach i wypełnianiu formularzy. Takie osoby mogą liczyć na zarobek 50 do 200 złotych miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że zarobki zależą od liczby portali, na których się zarejestrowaliśmy, liczby ankiet i długości formularzy. Zarobki są więc naprawdę niewielkie i nieregularne i nie ma co liczyć na premię lub nagły wzrost dochodów. Odpłatne wypełnianie ankiet nie jest więc sposobem na dobry zarobek. Co więcej, taka forma dochodu niczego nas nie uczy, nie zwiększa naszych kompetencji, ani nie jest sposobem na rozwój osobisty lub zawarcie korzystnych znajomości.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy

Czy wypełnianie ankiet jest bezpieczne?

Wydaje się, że zarabianie poprzez wypełnianie ankiet to zajęcie, na którym nie można stracić. Niestety, w rzeczywistości, sprawa przedstawia się trochę inaczej. Przede wszystkim, należy uważać na oszustów, którym zależy na wyciągnięciu danych osobowych. Podając swój numer PESEL, numer dowodu, imię i nazwisko, może narazić się na spore kłopoty ze strony nierzetelnych portali. Z niektórych portali przychodzi jedna ankieta tygodniowo, a z innych dwie na miesiąc. W praktyce więc nie widać na horyzoncie dużych zarobków. Nawet jeżeli zostaniemy zakwalifikowani do konkretnej ankiety i ją wypełnimy, to możemy czekać długo na wypłatę środków (na przykład pół roku). Co więcej, nie wiadomo, czy wynagrodzenie rzeczywiście przyjdzie. Kolejnym problemem jest sposób rozliczania z urzędem skarbowym. Niektóre portale polskie oferują umowę zlecenie lub umowę o dzieło przy wypłacie środków, natomiast w przypadku portali zagranicznych (które lepiej płacą) zwykle otrzymujemy po prostu pieniądze na konto bez umowy i bez PIT-a. Może więc to przysporzyć kolejnych problemów w trakcie rozliczania podatku dochodowego.

przeczytaj też: co to znaczy praca tymczasowa? definicja, zasady, popularne zajęcia

Zarabianie na ankietach to trudne zadanie, zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo, małą liczbę ankiet i problemy z zakwalifikowaniem do konkretnego formularza. Zarobki płynące z wypełniania ankiet online są raczej niewielkie, a czasu poświęconego na rejestrację i wypełnianie nikt nam nie zwróci.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę