W dzisiejszym świecie coraz trudniej jest się obyć bez znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny z nich to oczywiście angielski. Umiejętność posługiwania się nim ma ogromne znaczenie na rynku zatrudnienia. Wymagają go nie tylko firmy zlokalizowane za granicą, lecz także w Polsce. Praca z językiem angielskim dotyczy przy tym wielu branż. W jakich zawodach jest wyjątkowo ważna?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową takie hasła, jak np. „praca język angielski” czy „praca zdalna język angielski”, można dotrzeć do wielu różnorodnych ofert zatrudnienia. Publikują je zarówno duże korporacje, jak i mniejsze firmy. Znajomość angielskiego jest bowiem wymagana w wielu zawodach. Warto wiedzieć, w jakich profesjach zdecydowanie nie można się bez niej obyć.

Praca z językiem angielskim – standard wielu firm

W przeszłości znajomość języków obcych stanowiła domenę przede wszystkim osób z wykształceniem wyższym. Umiejętność posługiwania się angielskim była przez to dużym atutem na rynku pracy. Dziś jednak nie jest już niczym nadzwyczajnym. Bez niej często trudno wręcz zdobyć satysfakcjonujące zajęcie zarobkowe, zwłaszcza jeśli myśli się o zatrudnieniu w dużym przedsiębiorstwie. Praca w korporacji z językiem angielskim to dziś w zasadzie standard i to na różnych stanowiskach w hierarchii zawodowej. Taka sytuacja jest też widoczna w nieco mniejszych firmach, nie tylko tych międzynarodowych. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk specjalistycznych oraz związanych z pracą umysłową.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

W jakich zawodach dostępna jest ciekawa praca z językiem angielskim?

Typowym rozwiązaniem jest praca biurowa z językiem angielskim. Jego znajomość jest niezwykle istotna w przypadku osób odpowiadających za obsługę klientów i kontrahentów z zagranicy. Mogą oni zajmować, np. stanowisko asystenta klienta zagranicznego. Odpowiadają wówczas za szereg zadań związanych m.in. z negocjacjami biznesowymi.

W międzynarodowych firmach praca dla osób z językiem angielskim jest możliwa do zdobycia na większości stanowisk. Wśród nich bardzo ważne są m.in. posady specjalistów do spraw marketingu czy HR. Posługiwanie się angielskim to także nieodłączny element pracy osób zajmujących się finansami, które współpracują, np. z zagranicznymi oddziałami firmy. Wśród nich znajdują się m.in. księgowi i specjaliści ds. kontrolingu.

Z kolei popularna praca zdalna z językiem angielskim to oczywiście zawody związane z branżą IT. Programiści o różnych specjalizacjach, inżynierowie oprogramowania czy testerzy muszą znać angielski, ponieważ dzięki temu mogą się dokształcać i pozostawać na bieżąco z technologicznymi nowinkami. Praca zdalna z językiem angielskim dla przedstawicieli IT jest dostępna zarówno w firmach w kraju, jak i za granicą.

Praca z językiem angielskim to także domena osób pracujących w transporcie międzynarodowym, które mają bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Są to m.in. przedstawiciele branży lotniczej, w tym stewardessy oraz piloci.

Oprócz tego praca z językiem angielskim – zdalna lub stacjonarna – jest także dostępna dla copywriterów oraz dziennikarzy. Osoby, które mogą pochwalić się jego perfekcyjną znajomością, mają też szansę rozwijać się w kierunku zawodu tłumacza albo lektora.

Praca za granicą z językiem angielskim

W przypadku osób zastanawiających się nad podjęciem zatrudnienia za granicą kwestia znajomości języka angielskiego również może być bardzo istotna. Dotyczy to nie tylko Wielkiej Brytanii, lecz także chociażby Holandii czy Niemiec. Praca z językiem angielskim za granicą jest skierowana m.in. do wyspecjalizowanych fachowców. Mogą być oni związani z różnymi sektorami, np. administracją, informatyką, logistyką, HR-em, finansami, handlem, marketingiem itp. Znając angielski, można jednak znaleźć pracę również na mniej zaawansowanych stanowiskach, np. w gastronomii czy sprzedaży.

Warto przy tym wspomnieć o popularnych zajęciach tymczasowych w innych krajach, na które decyduje się wielu Polaków. Dotyczy to zatrudnienia na produkcji lub na magazynie. Choć do podjęcia takiej pracy za granicą język angielski nie musi być potrzebny, umiejętność posługiwania się nim również w tym przypadku może być przydatna.

Zobacz również:

  1. Popularne oferty pracy za granicą. Jak ją można podjąć?
  2. Na jakie umiejętności w CV zwraca uwagę pracodawca?
  3. Zatrudnienie przez agencję pracy na stałe – na czym polega?

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę