Stres, presja czasu, wyścig szczurów – to dość częste skojarzenia dotyczące pracy w korporacji. Czy firmy tego typu naprawdę mają tak wiele złych cech? Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, wiele bowiem zależy od konkretnego przedsiębiorstwa i zespołu pracujących w nim ludzi. Jedno jest pewne – praca w korporacji bez wątpienia ma swoje wady, ale są również zalety związane z zatrudnieniem w takim miejscu.

Na czym polega praca w korporacji?

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jak wygląda praca w korporacji. Duże firmy wyróżniają się przede wszystkim rozbudowaną strukturą – są podzielone na wiele działów, a każdy z nich zajmuje się inną dziedziną.

Cechą charakterystyczną takich przedsiębiorstw są odgórnie wyznaczone procedury. Oznacza to, że każdemu pracownikowi przydziela się ściśle określony zestaw obowiązków, które musi wykonać w zgodzie z ustalonymi wytycznymi. Praca w korporacji związana jest więc ze stosunkowo sztywnymi zasadami działania.

Warto wiedzieć, że zatrudnienie w korporacji najczęściej opiera się na współpracy. Pracownicy są podzieleni na zespoły, nad którymi kontrolę sprawują managerowie. W toku pracy nad konkretnymi projektami zarówno każda taka grupa, jak i jej poszczególni członkowie są rozliczani z realizacji wyznaczonych zadań.

Praca w korporacji – wymagania do jej wykonywania

Pracę w korporacji najczęściej podejmują osoby młode – przed 40. rokiem życia. Zatrudnienie w tego typu firmach dostępne jest dla absolwentów różnych kierunków studiów – od psychologii, marketingu czy filologii obcych aż po ekonomię, zarządzanie czy studia informatyczne.

Co ważne, praca w korporacji bez studiów również jest możliwa – dla wielu przedsiębiorstw o wiele ważniejsze od wykształcenia są określone kompetencje pracownika. Kluczowe są umiejętności twarde związane z konkretną branżą, a także znajomość języków obcych (najlepiej nie tylko angielskiego). Nie mniej istotne okazują się jednak indywidualne predyspozycje i cechy charakteru. Za najważniejsze spośród nich uznaje się komunikatywność, umiejętność pracy zespołowej, kreatywność i elastyczność.

Praca w korporacji – zarobki

W przypadku pracy w korporacji zarobki uzależnione są od konkretnego stanowiska, doświadczenia pracownika, a także lokalizacji i wielkości firmy. Szeregowi pracownicy mogą liczyć średnio na wynagrodzenia rzędu 3000–4000 zł brutto, specjaliści – 4000–5000 zł brutto, managerowie – 6000–7000 zł brutto, a dyrektorzy ponad 15000 zł brutto.

Oczywiście praca w korporacji bez doświadczenia przynosi o wiele niższe zarobki. Osoby, które nie były wcześniej zatrudnione, muszą rozpocząć swoją karierę od praktyk. Choć tego typu staże coraz częściej są płatne, zazwyczaj nie przynoszą wysokich dochodów.

Praca w korporacji – plusy i minusy zatrudnienia w dużej firmieWiedząc, na czym polega praca w korporacji, warto rozważyć wszystkie jej zalety i wady. Do niewątpliwych plusów zatrudnienia w dużej firmie należą:

  • stosunkowo dobre zarobki (zwłaszcza na wyższych stanowiskach),
  • szeroki pakiet benefitów pozapłacowych,
  • stabilność zatrudnienia (najczęściej na umowę o pracę),
  • dostęp do kursów i szkoleń,
  • możliwość poznania ludzi z całego świata (w przypadku pracy w międzynarodowej korporacji),
  • duże możliwości rozwoju,
  • jasna ścieżka awansu i kariery.

 

Praca w korporacji może mieć też swoje minusy. Wśród najczęściej pojawiających się niedogodności można wymienić sztywny zakres obowiązków, dużą presję i wynikający z niej stres, możliwość pojawienia się tzw. wyścigu szczurów, brak indywidualności, mały wpływ pracowników na firmę czy konieczność wyrabiania nadgodzin i przestrzegania dress code’u.