Programista to ogólna nazwa zawodu związanego z branżą IT. Najprościej mówiąc, wykonująca go osoba zajmuje się kodowaniem programów i aplikacji. Konkretny zakres obowiązków zależy od specjalizacji danego pracownika. Profesja ta przynosi bardzo dobre zarobki. Warto więc wiedzieć, jak zostać programistą.

przeczytaj: jak wygląda praca na stanowisku devops engineer?

Nowe technologie cały czas prężnie się rozwijają, mając wpływ na wiele aspektów życia. Są też nieodłącznym elementem funkcjonowania wielu firm. W dzisiejszych czasach programista jest więc zawodem niezbędnym w dużej liczbie przedsiębiorstw. Aby go wykonywać, należy zdobyć odpowiednie umiejętności. Warto podjąć trud nauki kodowania, ponieważ polski programista może liczyć na naprawdę satysfakcjonujące zarobki.

Czym zajmuje się programista?

Programistą można nazwać specjalistę ds. programowania. W praktyce oznacza to tworzenie kodów, na podstawie których powstają programy komputerowe, aplikacje webowe, mobilne lub desktopowe, a także witryny internetowe. Pracownik zatrudniony jako programista używa do tego specjalnych języków programowania. Choć zazwyczaj specjalizuje się w jednym z nich, najczęściej zna ich kilka.

przeczytaj też: kim jest front end developer i jak nim zostać?

Warto przy tym podkreślić, że jeśli chodzi o zawód programisty, stosunkowo trudno zdefiniować zakres obowiązków jego przedstawicieli, ponieważ branża IT cały czas dynamicznie się rozwija i zmienia. Taka nazwa profesji jest też po prostu zbyt ogólna. Każdy programista ma swój obszar specjalizacji – to od niego zależy to, czym konkretnie zajmuje się w swojej codziennej pracy.

Jakie mogą być specjalizacje programisty?

Jak zostało to już wspomniane, pracownicy z branży mogą specjalizować się w różnych językach programowania. Pod tym względem najpopularniejsze są takie zawody, jak:

  • programista Python,
  • programista Java,
  • programista JavaScript
  • programista PHP,
  • programista C/C++,
  • programista C#.

W zależności od wyboru preferowanych języków programista może więc rozwijać się w trzech głównych obszarach. Są nimi: front end development, back end development oraz full stack development (łączący front end z back endem).

Jak zostać programistą?

Kwestia tego, jak zostać programistą, jest złożona. Pomocne może okazać się ukończenie informatycznych studiów wyższych na uczelni technicznej. W wielu przypadkach nie jest to jednak warunek konieczny. Programista bez studiów również znajdzie zatrudnienie, o ile oczywiście odznacza się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami praktycznymi.

przeczytaj też: zawód: architekt IT – na czym polega i kto może go wykonywać?

Gdzie zatem można zdobywać potrzebne kompetencje? Na osoby zainteresowane branżą IT czeka wiele różnorodnych szkoleń, kursów i bootcampów programistycznych. Uczestnictwo w nich daje dużą szansę na zdobycie umiejętności, które są potrzebne do rozpoczęcia kariery programisty. Można także oczywiście spróbować nauczyć się wszystkiego samodzielnie, korzystając z branżowej literatury oraz materiałów dostępnych w Internecie. Warto przy tym pamiętać, że na rynku pracuje niejeden programista samouk. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zdobywanie wiedzy na własną rękę wymaga wiele cierpliwości, determinacji i samozaparcia.

Przyszły programista musi oczywiście wybrać język, w którym chce się specjalizować i to w nim najbardziej doskonalić swoje umiejętności. Powinien przy tym postawić na tworzenie projektów – portfolio jest bardzo istotnym elementem dokumentów aplikacyjnych kandydatów do pracy.

Aby wykonywać ten zawód, trzeba także wyróżniać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Zarówno programista jr (czyli młodszy programista), jak i osoba na pozycji seniora powinna również odznaczać się dokładnością, cierpliwością, umiejętnością pracy w zespole, analitycznym umysłem oraz chęcią ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji,

Ile zarabia programista?

Pensja na stanowisku programisty zależy od firmy, w której jest się zatrudnionym, a także doświadczenia i specjalizacji danego pracownika. Można jednak podać pewne średnie wynagrodzenia. Ile zarabia początkujący programista? Na start kariery może liczyć na około 5200 zł brutto. Mediana pensji pełnoprawnych specjalistów wynosi z kolei blisko 7800 zł brutto. Ile zarabia dobry programista z dużym doświadczeniem? W jego przypadku wynagrodzenie może wynosić powyżej 15 000 zł brutto.

Mamy oferty pracy w IT

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. 

poznaj nasze oferty pracy