Praca sezonowa to ciekawy pomysł, który pozwala dorobić sobie do domowego budżetu. Oznacza ona zatrudnienie na konkretny okres i jest związana z wykonywaniem obowiązków o charakterze tymczasowym. Popularne są m.in. zajęcia wakacyjne oraz praca sezonowa za granicą. Czym wyróżniają się tego typu rozwiązania?

Praca sezonowa najczęściej wykonywana jest wiosną lub latem. Kojarzy się z zajęciem przeznaczonym dla osób młodych, w tym studentów i uczniów, również tych niepełnoletnich. W praktyce jednak pracę sezonową może podjąć każdy. Warto wiedzieć, na czym ona polega i na jakich warunkach powinna się odbywać.

Co to jest praca sezonowa?

Praca sezonowa nie ma swojej oficjalnej definicji. Do wytłumaczenia tego terminu często jednak stosowany jest wyrok Sądu Najwyższego, który zapadł 3 kwietnia 1986 roku (sygn. III URN 20/86). Z tej podstawy prawnej wynika, że praca sezonowa to taka, którą wykonuje się tymczasowo – jedynie przez pewną część roku. Jest to związane przede wszystkim ze zmieniającymi się porami roku. Na to, czy dana praca na charakter sezonowy i przejściowy, wpływ mają także panujące warunki atmosferyczne.

przeczytaj też: praca tymczasowa – podstawowe informacje. Jak wygląda praca dorywcza oferowana przez agencję zatrudnienia?

Takie zatrudnienie często związane jest więc z okresem wakacyjnym. Popularnością cieszy się np. praca sezonowa nad morzem w miejscowościach turystycznych. Może być wówczas wykonywana m.in. w branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej czy handlowej. Sezonowa praca to także chociażby uczestnictwo w zbiorach owoców, warzyw lub kwiatów, a także zatrudnienie w przetwórstwie czy na budowie.

Na jaką umowę mogą być wykonywane prace sezonowe?

Sezonowa praca nad morzem lub w innej lokalizacji może być wykonywana na podstawie umowy o pracę na czas określony. Takie rozwiązanie jest korzystne dla pracowników, ponieważ zapewnia im przydatne przywileje (np. prawo do urlopu czy pensji minimalnej) i daje stabilność nawet krótkotrwałego zatrudnienia. Z perspektywy pracodawców może to być mniej opłacalne, dlatego w przypadku prac sezonowych często oferują oni umowy cywilnoprawne, takie jak umowa zlecenie czy o dzieło. Takie rozwiązanie czasami może przynosić im oszczędności związane z odprowadzaniem składek. Wszystko dlatego, że popularna jest praca sezonowa dla studentów i uczniów, a za osoby, które nie ukończyły 26 lat i wykonują obowiązki na podstawie umowy zlecenia, nie trzeba opłacać ubezpieczeń społecznych.

Warto również pamiętać, że dopuszczalna jest praca sezonowa dla osób nieletnich. Jeżeli  nastolatek jest w wieku 13-15 lat, prawo zezwala na zatrudnienie go wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że praca sezonowa dla młodzieży w tym przedziale wiekowym może mieć związek tylko z określonymi branżami (artystyczną, kulturalną, sportową lub reklamową).

przeczytaj też: Praca na wakacjach – jak ją znaleźć i dlaczego warto?

Praca sezonowa za granicą – czy to się opłaca?

Rozwiązaniem, na które decyduje się wielu pracowników – zarówno początkujących, jak i doświadczonych, jest praca sezonowa za granicą. Taka opcja przeznaczona jest dla pełnoletnich osób. Często jest ona bardzo opłacalna. Wyjeżdżając na kilka tygodni lub miesięcy do jednego z zachodnich krajów Unii Europejskiej, można naprawdę dobrze zarobić. Praca wakacyjna za granicą stanowi więc świetny pomysł dla wszystkich tych, którzy chcą podreperować swój budżet i dodatkowo zdobyć ciekawe doświadczenia. Co ważne, w takim przypadku często nie trzeba nawet znać języka obcego. Dodatkowo istnieją oferty pracy sezonowej za granicą dla par, które pozwalają na wspólny wyjazd z bliską osobą.

Warto podkreślić, że pracę sezonową za granicą najlepiej podjąć za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Korzystając z pomocy sprawdzonego podmiotu, można poczuć się pewniej i bezpieczniej. Dodatkowo taka firma załatwia wszystkie formalności, a także transport.  Dzięki niej możliwa jest też często praca sezonowa z zakwaterowaniem, co pozwala ograniczyć koszt wyjazdu i umożliwia zgromadzenie większych oszczędności.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę