Praca tymczasowa podejmowana jest przez agencję pośrednictwa pracy. Podmiot ten w znaczący sposób ułatwia znalezienie zajęcia odpowiadającego umiejętnościom i predyspozycjom danego pracownika. Rozwiązanie to ma wiele atutów. Zanim jednak wybierze się pracę dorywczą, warto wiedzieć nieco więcej na jej temat.

Na czym polega praca tymczasowa i sezonowa?

Praca tymczasowa to zatrudnienie podejmowane na określony czas. Zawierana jest poprzez agencję pośrednictwa pracy, a jej istotę stanowi trójstronna relacja. Umowa podpisywana jest pomiędzy trzema podmiotami: pracownikiem, agencją zatrudnienia i tzw. pracodawcą użytkownikiem. Całość tej współpracy regulowana jest przez konkretne przepisy prawa. Jej zasady są proste. Agencja pośrednictwa pracy zatrudnia pracownika, a następnie kieruje go do pracodawcy użytkownika w celu świadczenia na jego rzecz pracy tymczasowej. W tym znaczeniu może być także traktowana jako praca dorywcza czy weekendowa.

Praca sezonowa również może być wykonywana w oparciu o przepisy dotyczące zatrudnienia tymczasowego. Czas jej obowiązywania zależy jednak od właściwości danej pracy związanych np. z konkretną porą roku lub warunkami atmosferycznymi. Popularną formą zatrudnienia sezonowego jest więc praca na wakacje, np. przy zbiorze owoców lub warzyw.

Praca dorywcza przez agencję pośrednictwa pracy

Szukając pracy dorywczej, warto skorzystać z agencji pośrednictwa pracy. Dzięki niej, znalezienie zatrudnienia będzie o wiele łatwiejsze. Podmioty tego typu zapewniają bowiem wiele ofert z różnorodnych branży. Wybór jest więc ogromny. Ponadto sprawdzona agencja jest gwarantem legalności zatrudnienia zarówno w kraju, jak i za granicą.

Należy jednak pamiętać, że praca dorywcza przez agencję pracy tymczasowej obwarowana jest pewnymi limitami. Pracownik może wykonywać zadania na rzecz jednego pracodawcy jedynie przez 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 miesięcy.

Zalety pracy tymczasowej

Podjęcie pracy tymczasowej przez agencję ma wiele zalet. Choć rozwiązanie to wybierane jest najczęściej przez osoby młode, tak naprawdę może skorzystać z niego każdy, kto poszukuje dodatkowego źródła zarobku, np. w formie pracy weekendowej. Łatwość znalezienia zatrudnienia i możliwość dorobienia sobie to dwa podstawowe atuty pracy dorywczej.

Ponadto, zatrudnienie tymczasowe związane jest często z elastycznym czasem pracy (popularna jest np. praca weekendowa). To duża zaleta, która umożliwia połączenie życia zawodowego z innymi obowiązkami.

Praca dorywcza pozwala też zdobywać nowe umiejętności. To ważna informacja zwłaszcza dla osób, które nie mają bogatego doświadczenia zawodowego, a także dla tych, którzy przez dłuższy czas pozostawali bezrobotni.

Praca na wakacje dla studentów

Wakacyjna praca stanowi zazwyczaj domenę studentów. Warto wiedzieć, że w okresie letnim liczba ofert pracy proponowanych przez agencje jest niezwykle duża. Dzięki temu, istnieje możliwość znalezienia naprawdę ciekawego zatrudnienia. Ponadto taka praca na wakacje zawsze jest ogromną szansą na zdobycie wartościowych doświadczeń i dodatkowych pieniędzy.

Co istotne, praca na wakacje może dotyczyć wielu branży, m.in. gastronomicznej, turystycznej, handlowej czy transportowej. Popularne jest także zatrudnienie w fabrykach czy na produkcji.

Praca sezonowa za granicą

Wiele osób decyduje się także na podjęcie pracy sezonowej za granicą. Wiąże się to z szansą na zarobienie sporej sumy pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Dużym wsparciem w organizacji takiego wyjazdu jest agencja pośrednictwa pracy. Dzięki niej będziemy mieć pewność, że wszystkie formalności zostały odpowiednio dopełnione.

Praca sezonowa może przybierać różne formy. Najbardziej popularne zajęcia dotyczą zatrudnienia w rolnictwie i turystyce. Oprócz tego, możliwa jest np. praca na produkcji, budowie czy w fabrykach, a także opieka nad dziećmi.