Tworzenie projektów graficznych należy zazwyczaj do tzw. graphic designerów. Czasami jednak również pracownicy zatrudnieni na innych stanowiskach muszą umieć wykonać prostą grafikę. Powinni oni dowiedzieć się, co to jest Canva, ponieważ ta platforma ułatwi im przygotowanie różnorodnych obrazków.

Aby umieć tworzyć proste grafiki, nie trzeba od razu zostawać grafikiem komputerowym. Wystarczą podstawowe umiejętności, odrobina kreatywności, zmysł estetyczny oraz dostęp do łatwych i intuicyjnych programów internetowych. Warto więc wiedzieć, co to jest Canva i jak z niej korzystać. To narzędzie przyda się m.in. w pracy marketingowca. 

Co to jest Canva?

Canva to bardzo popularne narzędzie, które pozwala na przygotowywanie różnorodnych grafik. Jest niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze, dlatego zdecydowana większość osób nie powinna mieć problemu z jego używaniem. Aby stworzyć obrazek przy wykorzystaniu tej platformy, nie trzeba odznaczać się zaawansowanymi umiejętnościami z zakresu grafiki. Canva umożliwia bowiem wykorzystywanie gotowych szablonów, które można swobodnie edytować. Oczywiście istnieje także szansa, aby stworzyć dany projekt od początku. To zadanie również jest bardzo proste, dlatego platforma świetnie nadaje się do codziennego użytku.

Canva jest dostępna zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Program ten obsługuje się za pośrednictwem komputera przez przeglądarkę internetową lub pobiera na urządzenie mobilne, czyli smartfon lub tablet. Co ważne, większość przydatnych funkcji dostępna jest w ramach bezpłatnego narzędzia. Osoby, które potrzebują większej liczby opcji, w każdej chwili mogą wykupić płatny pakiet – jego koszt to mniej więcej 10 dolarów miesięcznie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. 

przeczytaj też: copywriter – jak zostać przedstawicielem tego zawodu?

Aby rozpocząć tworzenie prostych grafik w programie Canva, należy założyć na nim bezpłatne konto. Chcąc to zrobić, można zastosować dane do logowania wykorzystywane na platformach Facebook lub Google albo przeprowadzić proces rejestracji przy użyciu własnego adresu mailowego.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Jakie funkcje ma program Canva?

Canva to bardzo prosty program graficzny, który ma wiele przydatnych dla laików funkcji. Tworzenie w nim projektów polega głównie na dodawaniu zdjęć (własnych lub wybranych z bazy), przesuwaniu i rozmieszczaniu obrazków i kształtów, a także zmienianiu tła oraz wielkości, rodzaju i koloru czcionki. Oprócz tego platforma pozwala na kadrowanie grafik i ich lekką obróbkę, dostosowywanie przezroczystości ich poszczególnych części oraz dodawanie dodatkowych elementów, takich jak ramki, dymki czy ikonki.

przeczytaj też: czym jest biuro wirtualne i kiedy warto z niego skorzystać?

Dzięki temu narzędziu można szybko i bezproblemowo stworzyć wiele mało skomplikowanych, choć wciąż atrakcyjnych grafik. Z programem Canva można zaprojektować np. plakat, logo, prostą infografikę do prezentacji, wizytówkę, zaproszenie, grafikę na potrzeby mediów społecznościowych, baner na bloga czy okładkę.

Dla kogo przeznaczona jest Canva?

Wiadomo już, co to jest Canva – kto powinien z niej skorzystać? Niezaprzeczalną zaletą tego narzędzia jest to, że może je wykorzystać w zasadzie każdy. Nawet osoby, które wcześniej nie przygotowywały żadnych grafik, poradzą sobie z jego obsługą. Co ważne, program przyda się pracownikom z rozmaitych branż, na różnych stanowiskach. Canva jest niezwykle pomocna przede wszystkim w przypadku:

  • osób zatrudnionych w marketingu w małych lub w średnich firmach, do obowiązków których należy całościowe sprawowanie pieczy nad przygotowywaniem materiałów reklamowych,
  • pracowników zajmujących się prowadzeniem działań w social mediach,
  • właścicieli niewielkich firm, którzy samodzielnie chcą stworzyć materiały promujące ich przedsiębiorstwo,
  • pracowników, którzy muszą regularnie przygotowywać prezentacje,
  • osób prowadzących własnego bloga oraz influencerów.

Jak widać, program Canva daje szerokie możliwości przedstawicielom wielu sektorów. Warto z niego korzystać, nawet jeśli tworzenie grafik nie należy do podstawowych obowiązków zawodowych.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę