UX Designer to zawód z branży IT. Aby go wykonywać, nie trzeba jednak być specjalistą z zakresu programowania, dlatego stanowisko to często obejmują humaniści. Warto wiedzieć, jak zostać UX Designerem, ponieważ ta profesja przynosi wysokie zarobki i jest bardzo przyszłościowa.

Praca jako UX Designer związana jest z projektowaniem doświadczeń użytkowników stron internetowych i aplikacji webowych. To ciekawe, a przy tym dochodowe zajęcie. Kwestia tego, ile zarabia UX Designer, jest jednak uzależniona od poziomu jego doświadczenia.

Co robi UX Designer w swojej pracy?

UX to skrót od angielskich słów User Experience. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „doświadczenia użytkownika”. UX Designer jest osobą, która projektuje i optymalizuje strony internetowe oraz aplikacje webowe w taki sposób, aby korzystanie z nich było jak najbardziej wygodne, przyjemne oraz w pełni intuicyjne. Tym samym jedno z jego zadań stanowi badanie potrzeb użytkowników, a następnie proponowanie rozwiązań, które mogą poprawić ich doświadczenia związane z danym produktem cyfrowym. Do jego głównych obowiązków należy również m.in. przeprowadzanie testów wdrażanych ulepszeń, współpracowanie z grafikami, programistami i innymi pracownikami, którzy są zaangażowani w dany projekt, a także analizowanie potrzeb biznesowych.

Jak zostać UX Designerem?

To, co robi UX Designer w swojej pracy, wymaga odpowiedniej wiedzy i kompetencji. Kluczowa jest umiejętność praktycznego zastosowania narzędzi do projektowania stron, prototypowania oraz analityki internetowej. Niektórzy pracodawcy wymagają też znajomości HTML-u i CSS-a, jednak nie zawsze stanowi to warunek konieczny do podjęcia pracy.

przeczytaj też: freelancing – co to jest i czy warto się tym zająć?

Stosowne kompetencje można zdobyć podczas studiów podyplomowych na kierunku User Experience Design/Product Design. Taką ścieżkę kształcenia oferuje coraz więcej uczelni, m.in. SWPS, AGH i WSE. Zastanawiając się, jak zostać UX Designerem, warto także przyjrzeć się bogatej ofercie kursów z tego zakresu. Dostępne są zarówno szkolenia stacjonarne, jak i internetowe.

Dobrym rozwiązaniem jest również zgłębianie wiedzy na temat UX designu poprzez czytanie książek związanych z tą branżą. Oprócz tego warto uczęszczać na spotkania i konferencje, na których specjaliści od projektowania doświadczeń użytkowników dzielą się swoimi doświadczeniami.

Aby zostać UX Designerem, trzeba też odznaczać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Ponadto, w tym zawodzie istotny jest ciągły rozwój oraz monitorowanie szybko zmieniających się trendów związanych z projektowaniem, a także wzorami projektowymi stron internetowych i aplikacji.

Jakie cechy powinien mieć dobry UX Designer?

Wiedząc, jak zostać UX Designerem, możesz rozpocząć działania, dzięki którym zaczniesz wykonywać ten zawód. Wcześniej jednak warto zastanowić się, czy ma się odpowiednie predyspozycje i cechy charakteru, które są niezbędne w tej profesji. Dobry UX Designer powinien odznaczać się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami związanymi z analitycznym myśleniem. Istotna jest także empatia, komunikatywność, otwartość na ludzi i zdolność rozpoznawania ich potrzeb. Reprezentant tego zawodu musi mieć dobry zmysł estetyczny i umieć współpracować z innymi specjalistami.

przeczytaj też: portfolio – co to jest i jak je przygotować?

Ile zarabia UX Designer?

To, ile zarabia UX Designer, zależy od jego umiejętności, doświadczenia, a także lokalizacji i wielkości przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. Według różnych portali zajmujących się przygotowywaniem zestawień zarobków w wybranych branżach średnie wynagrodzenie na stanowisku specjalisty od UX wynosi między 7200 a 9200 zł brutto. Młodsi designerzy mogą liczyć na pensję w granicach 4800 zł brutto, z kolei doświadczeni pracownicy z długim stażem pracy często zarabiają nawet ok. 15000 zł brutto.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy