Freelancing jest coraz częściej uznawany za równorzędną formę zatrudnienia. Takie rozwiązanie chętnie wybierają zwłaszcza przedstawiciele kilku zawodów. Choć pozwala ono na dużą niezależność, wiąże się z pewną niestabilnością. Praca jako freelancer w Polsce nie jest więc odpowiednia dla każdego.

Freelancing to specyficzny sposób podejmowania pracy. Decydują się na niego przede wszystkim osoby, które cenią sobie dużą elastyczność i niezależność. Trzeba jednak pamiętać, że taka forma zatrudnienia wymaga dużej samodyscypliny i świetnej organizacji czasu.

Freelancing – co to takiego?

Freelancing stanowi alternatywę dla tradycyjnego zatrudnienia na etacie. Osoba, która się nim zajmuje, nie zawiera umowy o pracę z jednym przedsiębiorstwem, tylko może współpracować z wieloma firmami. Sama poszukuje klientów, od których otrzymuje zlecenia. Po realizacji konkretnych zadań dostaje za nie ustalone wcześniej wynagrodzenie. Ze względu na charakter takiej współpracy osoby zajmujące się freelancingiem (tzw. freelancerzy, czyli „wolni strzelcy”) często prowadzą własną działalność gospodarczą. Innym sposobem jest rozliczanie się ze zleceniodawcami na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie.

Podejmowanie pracy na zasadzie freelancingu nie jest możliwe we wszystkich zawodach. Istnieją jednak zajęcia, w których takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza. Wśród nich znajdują się przede wszystkim profesje: copywritera, programisty, grafika komputerowego, dziennikarza, tłumacza, korektora, fotografa, szkoleniowca, psychologa, doradcy personalnego, architekta, pisarza oraz artysty.

Czy warto pracować jako freelancer w Polsce?

Freelancing cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to z wielu zalet, które niesie za sobą ta forma podejmowania pracy. Przede wszystkim zapewnia ona bardzo dużą niezależność. Freelancer sam decyduje, kiedy i z kim nawiązuje współpracę. Ma też w pełni elastyczny czas pracy, dlatego może działać w wybranych przez siebie godzinach i wedle własnych upodobań.

Ważnym wyróżnikiem freelancingu jest też to, że można się nim zajmować z dowolnie wybranego miejsca. Wolni strzelcy bardzo często pracują więc zdalnie. Umożliwia to wykonywanie obowiązków zawodowych nie tylko we własnym mieszkaniu, lecz także w ulubionej kawiarni czy w specjalnych przestrzeniach coworkingowych.

przeczytaj też: praca w Polsce w 2021 roku – jak wygląda rynek pracy?

Freelancer w Polsce często może też liczyć na lepsze zarobki niż osoba zatrudniona na etacie. W dużej mierze zależy to jednak od jego umiejętności i wypracowania sobie odpowiedniej renomy, która pozwoli mu na przyciągnięcie do siebie znaczących klientów.

Jakie wady ma freelancing?

Niestety, freelancing ma też swoje wady. Przede wszystkim wiąże się z dużą niestabilnością i niepewnością. O ile pracownik na etacie co miesiąc dostaje stałą pensję, o tyle w przypadku freelancera dochody nie muszą być regularne, dlatego trzeba przygotować się nie tylko na lepsze, lecz również na gorsze miesiące. Dobrym rozwiązaniem jest więc stworzenie tzw. poduszki finansowej.

Osoba zajmująca się freelancingiem sama musi też zadbać o wszelkie formalności. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to po jej stronie leży odprowadzanie należnych składek i zajmowanie się księgowością. Freelancer nie może też liczyć na wiele typowych przywilejów pracowniczych, jak np. płatny urlop wypoczynkowy.

przeczytaj też: portfolio – co to jest i jak je przygotować?

Należy również pamiętać, że freelancing wymaga dużej samodyscypliny i doskonałej organizacji czasu. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc w przypadku osób o silnym charakterze, które są odpowiednio zmotywowane.

Freelancing – jak zacząć pracować jako wolny strzelec?

Osoby, które myślą o zajęciu się freelancingiem, nie powinny od razu w pełni rzucać zatrudnienia na etacie. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stopniowe przechodzenie na tę formę pracy. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy przygotować dobre CV oraz portfolio. Później można zacząć szukać pierwszych klientów. W tym celu najłatwiej wejść na jeden ze specjalnych portali, które oferują zlecenia dla freelancerów z różnych branż. Dobrym sposobem jest też  skorzystanie z social mediów oraz poinformowanie znajomych o świadczonych przez siebie usługach. Na początku znalezienie klientów prawdopodobnie będzie jednak trudne, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

 

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy