Odlewnik to stosunkowo rzadko wybierany zawód, jednak bez zakładów odlewniczych nie byłoby form, dzięki którym powstają m.in. metalowe części wykorzystywane np. do produkcji samochodów. Ta techniczna profesja wymaga konkretnej wiedzy na temat materiałów do tworzenia form i działania maszyn odlewniczych. Sprawdź, dlaczego szczególnie przydatne są tu zdolności manualne i na jaką pensję może liczyć formierz odlewnik.

odlewnik – czym się zajmuje? 

Odlewnik to niezbyt popularny, ale bardzo potrzebny zawód. Do jego zadań należy wykonywanie form odlewniczych – murowanych, z gipsu lub innych materiałów. Dzięki nim można tworzyć różne przedmioty wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Praca formierza odlewnika wymaga wiedzy i umiejętności technicznych. Aby przygotować zamówioną formę, osoba zatrudniona na tym stanowisku:

  • zapoznaje się z opisem i rysunkiem technicznym przedmiotu, który ma zostać wykonany dzięki formie;
  • analizuje wszystkie uwagi dotyczące projektu i zgłasza ewentualne wątpliwości;
  • przygotowuje surowiec, który posłuży do przygotowania formy;
  • uruchamia i obsługuje maszynę, która wykonuje odlew według ustalonego kształtu.

Do innych zadań wykonywanych na terenie zakładu odlewniczego należą: naprawianie form i ich zabezpieczanie poprzez nakładanie warstw ochronnych, kontrola jakości już wykonanych form, przygotowanie maszyn odlewniczych do pracy oraz dokumentowanie wykonanych prac. Dzięki transformacji cyfrowej wiele zadań można wykonać znacznie szybciej niż kilkanaście lat temu. Jednak to efektywność pracowników jest czynnikiem, który gwarantuje sukces w tym sektorze. 

jakie wykształcenie powinien mieć odlewnik?

Aby zostać odlewnikiem, trzeba skończyć technikum na kierunku technik odlewnik. W ramach szkoły średniej, która kończy się maturą, uczeń zdobywa wiedzę z zakresu organizacji i nadzorowania procesu odlewniczego oraz użytkowania maszyn i urządzeń odlewniczych. Absolwenci tych placówek mogą kontynuować naukę w szkołach wyższych o profilu technicznym. 

Inną drogą do zdobycia tej profesji jest nauka w szkole branżowej o profilu hutniczym. Przygotowuje ona również do takich zawodów jak modelarz odlewniczy czy operator urządzeń odlewniczych. Pamiętaj, że pracodawcy patrzą nie tylko na CV, lecz także weryfikują doświadczenie potencjalnego kandydata. Doświadczeni odlewnicy mogą liczyć na atrakcyjne benefity w pracy.

jakie cechy powinien mieć odlewnik?

Skuteczna rekrutacja polega na wyłanianiu kandydatów, którzy mają nie tylko wiedzę i doświadczenie, lecz również dysponują określonymi umiejętnościami. W przypadku formierza odlewnika będą to takie cechy jak:

  • dokładność – wykonanie formy wymaga skoncentrowania uwagi na szczególe;
  • cierpliwość – odlanie formy wymaga określonego czasu i nie można niczego przyspieszać;
  • zdolności manualne – zrobienie formy wymaga precyzyjnych rąk;
  • wyobraźnia przestrzenna – dobry odlewnik musi wyobrazić sobie gotową formę na podstawie rysunku technicznego, a następnie ją wykonać;
  • odporność na stres, który może pojawić się wraz z koniecznością zrealizowania bardziej wymagającego projektu.
  • odpowiedzialność – odlewnik odpowiada za pracę skomplikowanych maszyn.

Formierz odlewnik otrzymuje jednak stosunkowo niewielką pensję za swoje specyficzne umiejętności. Sprawdź aktualne trendy w wynagrodzeniach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

ile zarabia się w odlewni?

Zarobki odlewników są zróżnicowane. Szacuje się, że ich średnie miesięczne wynagrodzenie mieści się w przedziale 3540–4990 zł brutto. Wartości te mogą się nieco różnić w zależności od doświadczenia, zajmowanego stanowiska oraz władz konkretnej odlewni.

ile zarabia kierownik odlewni?

Kierownik odlewni zarabia ponad 5000 zł brutto. Wartość ta ma jedynie charakter orientacyjny.

czym zajmuje się formierz odlewnik?

Formierz odlewnik to inna nazwa dla odlewnika, który zajmuje się wykonywaniem form dla różnych przedmiotów wykorzystywanych w przemyśle.