Zawód logistyka zyskuje coraz większą popularność. Zachętą do jego wykonywania jest m.in. duża liczba ofert w tej branży oraz satysfakcjonujące wynagrodzenie, na jakie mogą liczyć przedstawiciele tej profesji. Trzeba jednak pamiętać, że codzienne zadania logistyka są zróżnicowane i złożone. Z tego względu stanowisko to mogą objąć wyłącznie osoby odznaczające się konkretnymi predyspozycjami i umiejętnościami.

Logistyka – czym się zajmuje ta branża?

Logistyka obejmuje szereg procesów związanych z planowaniem, realizowaniem i nadzorowaniem przepływu różnego typu dóbr oraz produktów z punktu produkcji (czyli danej firmy) do punktu, w których są one sprzedawane (np. sklepów). Wszystkie te działania muszą przebiegać z zachowaniem jak najwyższej jakości, sprawności i efektywności. Ich celem jest bowiem zaspokojenie potrzeb i oczekiwań klientów.

Czym zajmuje się logistyk w codziennej pracy?

Kto to logistyk? Najogólniej mówiąc, jest to osoba zatrudniona w firmie z branży logistycznej. Pracownik obejmujący takie stanowisko wykonuje szereg zróżnicowanych obowiązków. Główne zadania logistyka to dbałość o odpowiednie zarządzanie planowaniem i przepływem surowców, półproduktów i produktów tak, aby towary nie zalegały w magazynach przedsiębiorstwa i na czas docierały do punktu docelowego. Osoba wykonująca ten zawód jest także odpowiedzialna m.in. za pilnowanie kosztów po stronie firmy (by były one optymalne), nadzorowanie stanów magazynowych oraz kontrolowanie oznaczania i identyfikacji produkowanych towarów.

przeczytaj też: badania psychotechniczne – czym są i kogo obowiązują?

Oprócz tego zakres obowiązków logistyka może obejmować kontakt z klientami, nadzorowanie procesów związanych z reklamacjami, zarządzanie transportem, realizację bieżących zamówień oraz prognozowanie popytu. Osoba zatrudniona na tym stanowisku staje więc przed wieloma bardzo zróżnicowanymi wyzwaniami. Konkretne zadania logistyka uzależnione są m.in. od profilu działalności danego przedsiębiorstwa.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy

Co robi logistyk i jak nim zostać?

Zastanawiając się, czym zajmuje się logistyk, łatwo zauważyć, że jego zawód wymaga szerokiej wiedzy i kompetencji. W związku z tym przed osobami, które chcą objąć takie stanowisko, stawia się konkretne wymogi. Jeśli chodzi o wykształcenie, pożądane jest legitymowanie się dyplomem technikum logistycznego. Mile widziane jest także ukończenie technicznych lub ekonomicznych studiów wyższych na kierunku logistyka lub pokrewnym. Dzięki nim możliwe jest zdobycie szerokiej wiedzy związanej m.in. z: prawem przewozowym, cywilnym i gospodarczym, marketingiem, mikroekonomią oraz transportem, co w dużym stopniu ułatwia przyszłą pracę. Posiadanie wykształcenia wyższego pozwala też na objęcie bardziej zaawansowanych stanowisk (np. posady specjalisty ds. logistyki lub kierownika logistyki), a co za tym idzie, na wyższe wynagrodzenie.

przeczytaj też: jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?

Jako że zakres obowiązków logistyka jest złożony, wymaga się od niego wiedzy i umiejętności z zakresu gospodarki oraz rynku i panujących na nim trendów. Przydatna jest także znajomość specyfiki danej firmy oraz rozeznanie w sektorze transportowym. Oprócz tego pożądane są takie kompetencje miękkie, jak: zdolność logicznego myślenia, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, dobra koncentracja oraz gotowość do pracy pod presją czasu.

Czym się zajmuje logistyk i jakie zarobki przynosi jego praca?

Wiedząc, na czym polega praca logistyka i jak złożone są jego obowiązki, nietrudno się domyślić, że zawód ten jest dobrze wynagradzany. Wysokość pensji zależy od konkretnego stanowiska, a także doświadczenia danego pracownika. Osoba początkująca może liczyć na zarobki rzędu około 3500–4000 zł brutto. Specjalista w swojej dziedzinie zarabia z kolei między 5000 a 7000 zł brutto. Pensje dyrektorów ds. logistyki oscylują natomiast w granicach kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

oferty pracy w logistyce

znajdź pracę