kim jest software engineer?

 

Sektor IT to rozwojowa branża. Warto więc pomyśleć o związaniu z nią swojej przyszłości zawodowej. Jednym z ciekawych zawodów jest profesja software engineera. To bardzo kompleksowe zajęcie, dlatego wymaga zdobycia nie tylko umiejętności twardych, lecz także rozwijania swoich predyspozycji i kompetencji miękkich, a także ciągłej nauki. Jego wykonywanie przynosi jednak satysfakcję, a także jest po prostu opłacalne. Zarobki software engineera utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i rosną wraz ze zdobywaniem kolejnych szczebli kariery. Warto więc poznać bliżej specyfikę pracy takiego specjalisty i dowiedzieć się, co zrobić, aby nim zostać.

Software engineer to fachowiec z zakresu technologii informacyjnej. Przedmiotem jego działania jest dział inżynierii oprogramowania. Inną nazwą zawodu software engineera jest więc inżynier oprogramowania (co stanowi również tłumaczenie anglojęzycznej nazwy stanowiska). Określenia te stosuje się wymiennie – z tego względu oba z nich można znaleźć w ofertach pracy publikowanych w Internecie. Warto więc pamiętać, że odnoszą się one do tej samej profesji.

Zawód software engineera jest wymagający. Osoby, które go wykonują, mają przed sobą szereg złożonych zadań. Są odpowiedzialne za analizowanie potrzeb i oczekiwań użytkowników, a następnie dbałość o prawidłowe przeprowadzenie wielu procesów związanych z projektowaniem i tworzeniem oprogramowania, systemów operacyjnych, aplikacji, systemów sterowania siecią itp. Znają się także na implementowaniu oraz testowaniu przygotowanych produktów. Zajmują się zatem wieloma aspektami dotyczącymi środowiska programistycznego. Wymaga to od nich szerokiej wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania, a także wyróżniania się m.in. kreatywnością i analitycznym umysłem.

sprawdź oferty pracy
1

czym charakteryzuje się inżynieria oprogramowania?

Aby lepiej zrozumieć specyfikę pracy software engineera, warto bliżej przyjrzeć się pojęciu inżynierii oprogramowania. Mianem tym nazywa się oddzielną dyscyplinę informatyczną, która stosuje inżynierskie podejście do wytwarzania oprogramowania, traktując je jako rodzaj formalnego procesu, na który składa się wiele elementów.

Tym samym inżynieria oprogramowania jest także niezwykle kompleksowym podejściem. W jej ramach funkcjonują wszystkie fazy związane z życiem oprogramowania. Składa się na nie zarówno ustalanie specyfikacji i projektowanie, jak i tworzenie, a następnie implementowanie oraz utrzymywanie, konserwowanie, integrowanie, testowanie oraz rozwijanie wprowadzonych rozwiązań. Wszystko to ma na celu wytworzenie produktu, który charakteryzuje się bardzo wysoką jakością.

Inżynieria oprogramowania zajmuje się zatem szeregiem procesów dotyczących wytwarzania oprogramowania. Z tego względu osoby, które specjalizują się w tej dziedzinie, mają zróżnicowane, a przy tym szeroko zakrojone zadania zawodowe.

Dowiedz się, czy możliwa jest praca w IT bez doświadczenia

Men listening music while working on his laptop
Men listening music while working on his laptop
2

jak wygląda praca software engineera?

Praca jako software engineer odbywa się w pomieszczeniach biurowych przed komputerem. Może być wykonywana stacjonarnie w siedzibie danego przedsiębiorstwa. Ma ona charakter zespołowy. Software engineer często współpracuje więc z innymi inżynierami oprogramowania, tworząc wraz z nimi odrębny dział. Kontaktuje się także z innymi pracownikami IT, w tym programistami. Przekazuje im odpowiednio przygotowane instrukcje, dzięki którym mogą oni napisać kod oprogramowania. Oprócz tego zachowuje ścisłą współpracę z klientami, dzięki czemu może odpowiednio zaplanować i zaprojektować oprogramowanie. Warto przy tym pamiętać, że kwestia struktury organizacyjnej zależy w dużej mierze od konkretnej firmy. Może więc wyglądać różnie w różnych przedsiębiorstwach.

Software engineer bez problemu może też pracować zdalnie. Specyfika jego obowiązków sprawia, że nie musi przebywać w siedzibie firmy – wystarczy, że będzie się kontaktował ze współpracownikami za pośrednictwem internetowych narzędzi. Wiele firm oferuje software engineerom możliwość zdalnego wykonywania obowiązków, a przynajmniej zatrudnienie hybrydowe (częściowo zdalne, częściowo stacjonarne). Takie rozwiązanie jest mile widziane w całej branży IT, dlatego doceniają je również inżynierowie oprogramowania, którym zależy na maksymalnej swobodzie i elastyczności.

3

ile zarabia software engineer?

Software engineer należy do bardzo dobrze opłacanych specjalistów. Poziom zarobków może być jednak różny – wiele zależy od tego, jaką umowę podpisał pracownik i w jakiej firmie się zatrudnił. Liczy się to, w jakim mieście i regionie jest ona zlokalizowana, a także, jaką ma wielkość, w jakiej branży działa i ilu podwładnych zatrudnia. Ponadto na wysokość wynagrodzenia ma wpływ zakres obowiązków software engineera, jego doświadczenie zawodowe, staż pracy i posiadane kompetencje (w tym znajomość konkretnych języków programowania). Warto przy tym podkreślić, że osoby, które wykonują ten zawód, mogą liczyć na wysokie pensje nawet na początku kariery.

Jak prezentują się konkretne liczby? Warto przyjrzeć się przykładowym wynagrodzeniom specjalisty, który zna język Python. Według dostępnych danych rynkowa mediana zarobków software engineera ze względu na rodzaj obejmowanego przez niego stanowiska wygląda wówczas następująco:

  • młodszy software engineer – 5920 zł brutto miesięcznie,
  • software engineer – 9100 zł brutto miesięcznie,
  • starszy software engineer – 13 180 zł brutto miesięcznie.

Doświadczeni specjaliści z długim stażem pracy, których zatrudniają duże korporacje, mogą oczywiście liczyć na o wiele więcej. Senior software developerzy nierzadko zarabiają 17 070 zł brutto miesięcznie i więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.pl

4

co zrobić, aby zostać software engineerem?

Aby pracować jako software engineer, trzeba oczywiście zdobyć stosowną wiedzę i umiejętności. Można to zrobić w procesie formalnego kształcenia. Typową drogą do wykonywania tego zawodu jest więc ukończenie studiów informatycznych. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie dyplomu uczelni wyższej z zakresu automatyki, telekomunikacji, matematyki, fizyki lub elektroniki. Mile widziane są też kierunkowe studia podyplomowe na kierunku inżynieria oprogramowania.

Samo wykształcenie to jednak nie wszystko – software engineer przede wszystkim powinien posiadać praktyczne kompetencje, dlatego dobrze, aby szlifował je także we własnym zakresie. Może to robić samodzielnie, korzystając z internetowych materiałów lub brać udział w kursach organizowanych przez jednostki szkoleniowe z zakresu IT.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.