Współczesny rynek pracy bardzo szybko się zmienia, stawiając przed pracodawcami  nowe wyzwania. Znalezienie odpowiednio wykwalifikowanej kadry i zatrzymanie jej w firmie na dłużej często stanowi duży problem. Aby zaradzić tej sytuacji, firmy zaczynają oferować coraz bardziej atrakcyjne warunki pracy. Nie chodzi już jednak tylko o kwestie finansowe. Bardzo ważne stają się również benefity dla pracowników. Karta Multisport, pakiety medyczne czy imprezy integracyjne to tylko niektóre z nich. 

Czym są benefity dla pracowników?

Benefity dla pracowników, nazywane też benefitami pozapłacowymi lub świadczeniami pracowniczymi, to wszystko to, co pracownik otrzymuje poza finansowym wynagrodzeniem. Skąd bierze się ich popularność?

Rosnąca konkurencja między przedsiębiorstwami i problemy z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry to główne przyczyny wzrostu zainteresowania benefitami pozapłacowymi. W sytuacji, gdy pracownik ma do wyboru dwie oferty pracy za podobne pieniądze, liczba i jakość świadczeń pracowniczych może mieć kluczowy wpływ na jego decyzję.  W związku z tym, aby zachęcić specjalistów do zatrudnienia się w konkretnej firmie, pracodawcy proponują różnorodne bezgotówkowe dodatki do pensji.

Benefity dla pracowników stanowią również jedno z podstawowych narzędzi motywacyjnych. Ich zadaniem jest napędzanie pracowników do działania, a także zapewnienie im odpowiedniego poziomu satysfakcji.

Najpopularniejsze benefity pozapłacowe, czyli co przyciąga pracowników?

Firmy prześcigają się w proponowaniu różnorodnych benefitów dla pracowników. Niektóre ze świadczeń pozapłacowych cieszą się jednak niesłabnącą popularnością. Wśród nich znajdują się takie dodatki do pensji, jak:

  • Karta Multisport – jednym z najczęściej spotykanych benefitów pracowniczych są karnety sportowe. Prym wśród nich wiedzie właśnie karta Multisport. Uprawnia ona do wstępu do wielu obiektów, w związku z czym jej posiadacze mogą skorzystać, m.in. z zajęć na siłowni, basenie, ściance wspinaczkowej, lodowisku czy w parku linowym i klubie fitness.
  • Pakiety medyczne – prywatna opieka medyczna stanowi jeden z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych. Firmy oferują różnorodne pakiety medyczne – zarówno podstawowe, jak i specjalistyczne, umożliwiające, m.in. wykonanie zaawansowanych badań diagnostycznych czy skonsultowanie się  ze specjalistą. Co ważne, pracodawca może zaoferować nie tylko pakiety medyczne dla pracownika, ale również dla całej jego rodziny.
  • Elastyczny czas pracy – to rozwiązanie spotykane jest w coraz większej liczbie firm. Jego wprowadzenie oznacza, że pracownicy nie muszą rozpoczynać wykonywania swoich obowiązków zawodowych o sztywnej godzinie. Elastyczny czas pracy pozwala im na dostosowanie tej kwestii do własnych potrzeb.
  • Imprezy integracyjne – wiele firm, zwłaszcza dużych korporacji proponuje wspólne wyjścia po pracy lub weekendowe wyjazdy. Dzięki nim, pracownicy mogą się lepiej poznać i zaprzyjaźnić. Ma to duży wpływ nie tylko na atmosferę w pracy, ale również  na efektywne wykonywanie obowiązków przez zespół. Takie imprezy integracyjne są więc korzystne zarówno dla przełożonych, jak i podwładnych.
  • Szkolenia – ważnym elementem systemu motywacyjnego jest również możliwość podnoszenia swoich kompetencji. Benefity dla pracowników w postaci kursów, szkoleń i konferencji przynoszą więc wiele pozytywnych skutków.

 

To oczywiście jedynie przykłady najbardziej powszechnych świadczeń pozapłacowych. Oprócz karty Multisport, pakietów medycznych, szkoleń czy elastycznego czasu pracy, często można też spotkać, np. możliwość pracy zdalnej, bilety wstępu do instytucji kultury, rabaty pracownicze czy karty lunchowe. Przed podjęciem zatrudnienia warto więc dokładnie sprawdzić, jakie bezgotówkowe dodatki do pensji oferuje pracodawca.