Już w styczniu i lutym wiele osób planuje urlopy i zastanawia się nad tym, jak wykorzystać wolny czas oraz długie weekendy. Bardzo dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę dni wolnych od pracy w Polsce, gwarantowanych terminów, w które nie trzeba iść do pracy. Ustawowe dni wolne od pracy to terminy, w których pracownicy nie muszą wykonywać swoich obowiązków zawodowych.

Dni wolne od pracy – kalendarz dni wolnych

W Polsce co roku jest 13 dni wolnych od pracy, przy czym 8 z nich to święta religijne, a pozostała część to święta państwowe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dzień wolny od pracy może oczywiście przypadać w sobotę lub niedzielę, jednak zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli dzień ustawowo wolny przypada w sobotę, to pracownik powinien mieć możliwość odebrania takiego dnia w innym terminie. W Polsce dniami wolnymi od pracy są:

  • dni wolne od pracy w styczniu: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Trzech Króli,
  • pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (czyli święto ruchome, przypadające w niedzielę),
  • drugi dzień Świąt Wielkanocnych (święto ruchome, przypadające zawsze w poniedziałek),
  • dni wolne od pracy w maju: 1 maja – tzw. Święto Pracy, 3 maja – Uchwalenie konstytucji,
  • Boże Ciało (święto ruchome, zawsze przypadające w czwartek),
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • dni wolne od pracy w listopadzie: 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
  • dni wolne od pracy w grudniu: 25 grudnia – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Polska na tle innych krajów europejskich wypada dosyć dobrze, jeśli chodzi o dni wolne ustawowo od pracy. Średnia dla Unii Europejskiej to 12,6 dnia. Najwięcej dni wolnych mają Belgowie (aż 24) i Węgrzy (17), najmniej natomiast Anglicy (9) i Szkoci (10). Warto dodać, że w 2018 roku dodatkowym dniem wolnym od pracy był 12 listopada, który wiązał się z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten wolny dzień został wprowadzony jednorazowo i wyjątkowo.

Warto pamiętać o tym, że niektóre zatrudnione osoby, takie jak: pracownicy komunikacji miejskiej, pracownicy szpitali, służby mundurowe oraz osoby świadczące pracę w systemie zmianowym, muszą, niestety, pracować także w dni wolne od pracy. Natomiast dla pracowników sklepów dobrą informacją jest to, że od 2019 roku dni wolne od pracy w handlu obejmują także niedziele, poza ostatnią niedzielą w miesiącu, która jest handlowa. Warto pamiętać o tym, że dni wolne od pracy w Polsce nie zawsze pokrywają się z wolnymi dniami w innych krajach.

Dni wolne od pracy – jak zaplanować urlop?

Praktycznie każdemu pracownikowi zależy na tym, aby jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy, dlatego co roku warto spojrzeć do kalendarza i zastanowić się, czy dni ustawowo wolne można połączyć z urlopem wypoczynkowym. Na przykład w 2019 roku trzy z 13 dni wolnych przypadają w niedziele, co oznacza, że pozostaje 10 dni wolnych w ciągu roku. W 2019 roku Wielkanoc wypada w dniach 21–22 kwietnia, natomiast Boże Ciało w czwartek 20 czerwca. W 2019 roku bardzo korzystnie wypada weekend majowy, ponieważ 1 maja to środa, a 3 maja to piątek. Można zdecydować się na trzy dni urlopowe (29 i 30 kwietnia oraz 2 maja) i cieszyć się aż 9 dniami wolnymi. Dni wolne od pracy w maju można wykorzystać na długi i interesujący wyjazd w Polsce lub za granicą albo na wypoczynek w domu. Co roku warto z dużym wyprzedzeniem planować wyjazdy na długi weekend lub wakacje. Dzięki temu możliwe jest złożenie wniosku urlopowego odpowiedn