trudniej będzie znaleźć tak samo dobrą, bądź lepszą pracę
Odsetek osób, które wskazały, że w przypadku utraty obecnej, w ciągu kolejnych 6 miesięcy, znajdą tak samo dobrą lub lepszą pracę wynosi 52% (na początku marca było to jeszcze 70%). Największymi optymistami w tym aspekcie są mieszkańcy południa Polski. Na brak większych problemów z otrzymaniem tak samo dobrej lub lepszej pracy najczęściej wskazywały też osoby w wieku od 18 do 29 lat oraz zamieszkujące miasta powyżej 200 tys. mieszkańców. W podziale na stanowiska najwyżej swoje szanse na znalezienie podobnego albo lepszego stanowiska oceniają inżynierowie oraz kadra kierownicza średniego szczebla. Jeśli chodzi o branże, to – jak wynika z odpowiedzi respondentów – najlepiej ze znalezieniem pracy powinni poradzić sobie pracownicy hotelarstwa i gastronomi oraz opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.
3 na 4 zatrudnionych uważa, że w przypadku utraty obecnego zatrudnienia w ciągu 6 miesięcy powinni znaleźć jakiekolwiek. Swoje szanse na znalezienie posady najlepiej oceniają mieszkańcy południowych regionów Polski i osoby w wieku od 18 do 29 lat. W podziale na stanowiska najmniej problemów z podjęciem nowej pracy powinni mieć sprzedawcy i kasjerzy, kadra zarządzająca oraz technicy i robotnicy wykwalifikowani. Biorąc pod uwagę branże, szanse na znalezienie jakiegokolwiek zatrudnienia najlepiej oceniają pracownicy służby zdrowia i pomocy społecznej oraz hotelarstwa i gastronomii.
zmiany organizacyjne w polskich przedsiębiorstwach
Wśród zmian, jakie zostały wprowadzone w firmach w związku z epidemią COVID-19, najczęściej uczestnicy badania wymieniają wyposażenie miejsca pracy w dodatkowe środki czystości i dezynfekcyjne, wprowadzenie pracy zdalnej, ograniczenie działania związanego z bezpośrednią obsługą klienta, wyposażenie pracowników w indywidualne środki ochronne, skrócenie godzin pracy oraz zalecenie spotkań służbowych w formie wideokonferencji. Respondenci badania wskazali także, że 9% zakładów pracy nie podjęło żadnych dodatkowych działań.
Badanie pokazało także, że wyżej wymienione środki zapobiegawcze częściej stosowane są przez firmy liczące ponad 250 pracowników, a rzadziej przez te, które zatrudniają od 2 do 9 pracowników. W porównaniu lepiej wypadają także przedsiębiorstwa z sektora publicznego niż prywatnego.