Ukraińcy poszukujący pracy w Polsce mogą podjąć zatrudnienie w wielu różnorodnych branżach. To jeden z powodów, dla których z roku na rok liczba imigrantów ze Wschodu systematycznie rośnie. Choć wciąż bywają oni postrzegani jako rodzaj konkurencji dla Polaków, ich obecność w kraju ma bardzo dobry wpływ na tutejszy rynek pracy.

„Potrzebni Ukraińcy do pracy”, czyli polski rynek otwarty na pracowników ze Wschodu

Polski rynek pracy staje przed nowymi wyzwaniami. Wpływ na to ma m.in. bardzo niska stopa bezrobocia. Polscy pracodawcy zmagają się więc z trudnościami z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Dotyczy to nie tylko wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale również osób wykonujących prace sezonowe lub zajęcia związane z takimi sektorami, jak budownictwo, handel czy transport, które nie zawsze gwarantują wysokie zarobki. Coraz częściej rozwiązaniem takiej sytuacji jest ściągnięcie Ukraińców do pracy. Nie stanowi to problemu, ponieważ  nasi wschodni sąsiedzi bardzo chętnie przyjeżdżają do Polski. Co ważne, są gotowi na wykonywanie różnorodnych zawodów – również tych, których nie chcą podejmować Polacy.

Efektem otwartości polskich przedsiębiorców na imigrantów zarobkowych ze Wschodu jest duża liczba Ukraińców w kraju. Szacuje się, że jest ich już około 1,3 mln, co daje 3,5% populacji Polski (stan na 2019 rok). Według prognoz liczba ta wciąż może rosnąć.

Gdzie pracują Ukraińcy w Polsce?

W Polsce Ukraińcy do pracy ściągani są do wielu różnorodnych firm. Wśród nich wciąż królują przedsiębiorstwa budowlane oraz produkcyjne. Coraz częściej jednak, pracownicy ze Wschodu zatrudniają się także w innych sektorach, takich jak gastronomia, hotelarstwo, usługi czy handel. Popularne zawody, które wykonują to m.in. kelner, sprzedawca, barman, recepcjonista, fryzjer czy kosmetyczka. Wzrasta też liczba wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ukraińcy podejmują więc pracę jako informatycy, nauczyciele czy pracownicy medyczni.

Dlaczego Ukraińcy szukają pracy w Polsce?

Ukraińcy decydują się na pracę w Polsce z kilku powodów. Główną zaletę takiego rozwiązania stanowi dla nich bliskość geograficzna naszego kraju, dzięki której mogą zachować stosunkowo dobry kontakt z rodziną. Ponadto, pensje proponowane przez polskich przedsiębiorców prezentują się dla nich korzystnie. Mimo że niekiedy Ukraińcy zarabiają mniej niż Polacy zatrudnieni na podobnych stanowiskach, otrzymywane przez nich wynagrodzenia wciąż są o wiele wyższe od tych, na które mogą liczyć na Ukrainie.

Ukraińcy poszukujący pracy w Polsce odczuwają też niską barierę językową. Oznacza to, że w razie potrzeby przeciętny imigrant ze Wschodu bardzo szybko może nauczyć się poprawnego porozumiewania się po polsku.

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Praca Ukraińców w Polsce często wiąże się z wieloma negatywnymi stereotypami. Ich źródłem są m.in. zaszłości historyczne związane z burzliwą przeszłością łączącą oba państwa. Dodatkowo, w niektórych kręgach wciąż panuje przeświadczenie, że imigranci z Ukrainy zabierają miejsca zatrudnienia Polakom. Stopniowo jednak takie poglądy ulegają złagodzeniu. Okazuje się bowiem, że osoby ze Wschodu często wykonują zawody deficytowe, czyli takie, w których brakuje pracowników. Pozytywnie wpływa to na stan polskiego rynku pracy. Świadomość takiego stanu rzeczy pozwala na powolne zwiększanie się tolerancji wobec tego narodu. Jest to jak najbardziej pożądana sytuacja. Ukraińcy w pracy w Polsce nie stanowią już bowiem ewenementu, a normę – otwartość wobec nich niesie więc za sobą wiele korzyści, ponieważ może ułatwić nawiązywanie efektywnej współpracy.