oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę

Zadaniowy system czasu pracy zyskuje na popularności m.in. ze względu na coraz powszechniejsze rozwiązanie, jakim jest zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych. Stanowi on ciekawą opcję dla osób, które są rozliczane z efektów swoich starań, a nie z czasu, jaki poświęcają na pracę. Nie można go więc wprowadzić w każdej firmie, a jedynie w wybranych przypadkach. Co warto wiedzieć na temat zadaniowego czasu pracy i czy naprawdę jest on korzystny?

Kodeks pracy wyznacza wiele różnorodnych systemów wykonywania obowiązków zawodowych. Wśród nich znajdują się praca w ruchu ciągłym, a także systemy: podstawowy, równoważny, przerywany czy wreszcie zadaniowy. Warto bliżej przyjrzeć się ostatniemu z nich, ponieważ daje on pracownikom sporą dozę swobody i elastyczności. Zadaniowy tryb pracy ma także zalety dla pracodawców.

Czym jest zadaniowy system czasu pracy?

Zadaniowy system czasu pracy i związane z nim kwestie to zagadnienia regulowane przez przepisy zawarte w kodeksie pracy. Akt normatywny jasno tłumaczy wszystkie najważniejsze sprawy w tej materii. Zgodnie z nim zadaniowy czas pracy polega na tym, że pracodawca rozlicza pracownika z zadań, które wykonał podwładny, a nie z liczby godzin, którą poświęcił na ich wypełnianie. Jest to więc system nastawiony na efekty i ilość obowiązków zawodowych, a nie na czas pracy.

Mówiąc jeszcze prościej, zadaniowy tryb pracy polega na tym, że pracodawca zleca zadania do wykonania swojemu podwładnemu, a ten wypełnia je, samodzielnie wyznaczając sobie czas potrzebny do ich realizacji. Warto przy tym podkreślić, że przełożony musi porozumieć się z pracownikiem w celu ustalenia czasu, który będzie konieczny do wykonania powierzonych obowiązków. Ważne jest przy tym uwzględnienie regulacji związanych z wymiarem czasu pracy. Innymi słowy, pracodawca musi zlecić podwładnemu takie zadania, aby ten był w stanie uporać się z nimi w ciągu 8 godzin dziennie i średnio 40 godzin tygodniowo.

Co ważne, zadaniowy tryb pracy musi być uzasadniony rodzajem i organizacją pracy, a także miejscem, w którym jest ona świadczona. Nie zawsze pracodawca może więc wprowadzić go w swojej firmie.

Warto wiedzieć: Jak wygląda dobra organizacja czasu?

Mamy dla Ciebie pracę

Wyszukaj oferty dla siebie i znajdź swoją wymarzoną pracę w mgnieniu oka.

aktualne oferty pracy

W przypadku jakich pracowników sprawdzi się zadaniowy czas pracy?

Zadaniowy czas pracy w praktyce sprawdza się w przypadku określonych grup pracowników. Są nimi przedstawiciele zawodów, w których najważniejsze jest realizowanie konkretnych zadań, często o charakterze koncepcyjnym. Tym samym zadaniowy tryb pracy bywa stosowany przez pracowników IT, grafików, redaktorów, copywriterów, dziennikarzy czy projektantów. Oprócz tego mogą z niego korzystać osoby, które większość obowiązków wykonują poza siedzibą przedsiębiorstwa. Wśród nich warto wymienić np. przedstawicieli handlowych czy serwisantów.

System zadaniowego czasu pracy a nadgodziny

W przypadku zadaniowego czasu pracy ewidencja przepracowanych godzin nie jest prowadzona. Nie oznacza to jednak, że przy wykonywaniu obowiązków w tym trybie nie można liczyć na dodatek za nadgodziny. Dochodzi jednak do tego wyłącznie w określonych przypadkach, przede wszystkim wtedy, gdy pracodawca zlecił podwładnym zadania, których obiektywnie nie można wykonać w ustalonych normach czasu pracy. Oprócz tego dodatek za nadgodziny może przysługiwać wtedy, jeśli przyczyną ich powstania było prowadzenie akcji ratowniczej przez pracownika w celu chronienia życia, zdrowia lub mienia albo pozbycia się awarii.

Jakie zalety ma zadaniowy system pracy?

Praca w systemie zadaniowym przynosi wiele korzyści pracownikom. Przede wszystkim zapewnia im dużą elastyczność – to oni ustalają własny harmonogram wykonywania obowiązków. Oprócz tego mają więcej niezależności i swobody. Nie muszą pojawiać się ciągle w siedzibie firmy, co może być bardzo wygodne. Łatwiej im wówczas o zachowanie dobrego work-life balance.

Z perspektywy pracodawcy zadaniowy tryb pracy jego pracowników też ma korzyści. Po pierwsze, przynosi ułatwienia – m.in. nie wymaga prowadzenia ewidencji czasu pracy. Najważniejsze jednak, że osoby pracujące w ten sposób mogą stać się bardziej wydajne, a także zmotywowane, co przekłada się na sukces całego przedsiębiorstwa.

Czy zadaniowy tryb pracy ma wady?

System zadaniowego czasu pracy ma pewne wady. Z perspektywy pracowników główną z nich jest to, że dość trudno udowodnić, że ma się prawo do wynagrodzenia za nadgodziny. Ponadto nie każda osoba nadaje się do wypełniania obowiązków w takim trybie. Z kolei pracodawca ma mniejszą kontrolę nad pracownikami. Ponadto pełny efekt ich działań może zobaczyć dopiero po tym, jak uporają się z określonymi obowiązkami.