co to jest elektromechanika?

 

Praca jako elektromechanik może być ciekawym zajęciem zwłaszcza dla osób z technicznym zacięciem. Jej wykonywanie wymaga zdobycia stosownej wiedzy kierunkowej, a także konkretnych umiejętności twardych. Profesja ta jest uważana za przyszłościową, a jej przedstawicieli poszukuje wiele przedsiębiorstw działających w rozmaitych branżach. Warto więc poznać najważniejsze informacje na temat zawodu elektromechanika.

Na początku warto dowiedzieć się, czym jest sama elektromechanika. Termin ten odnosi się do dziedziny nauki. Koncentruje się ona na procesach i procedurach związanych z działaniem i wzajemnym oddziaływaniem na siebie układów o charakterze elektrycznym i mechanicznym. Elektromechanika zajmuje się zatem rozmaitego typu urządzeniami, narzędziami, przyrządami i maszynami. Tego typu sprzęt wykorzystuje się w różnorodnych gałęziach przemysłu. 

aktualne oferty pracy
1

kto to jest elektromechanik?

Elektromechanik to profesja oznaczona w klasyfikacji zawodów kodem 741201. Wykonujące ją osoby odpowiadają za szereg procesów związanych z przygotowywaniem projektów, wykonywaniem, wytwarzaniem, obsługiwaniem i dokonywaniem napraw różnego typu sprzętu elektrycznego i elektromechanicznego. Profesja ta może koncentrować się na jednym, konkretnym rodzaju urządzeń lub maszyn. Z tego względu elektromechanicy często mają swoje określone specjalizacje. To od nich zależy szczegółowy zakres ich obowiązków, a także miejsce wykonywania codziennych zadań zawodowych. Dzięki temu elektromechanicy mogą kształtować swoją karierę według własnych potrzeb i zainteresowań.

Zobacz również: Predyspozycje zawodowe – przykłady i sposoby ich określenia 

Please use these images in the context of inclusion projects
Please use these images in the context of inclusion projects
2

jak wygląda codzienna praca jako elektromechanik?

Elektromechanik może wykonywać swoje obowiązki zawodowe w różnych miejscach. W zależności od specjalizacji pracuje w siedzibie przedsiębiorstwa (np. w fabryce, warsztacie, firmie usługowej itp.) albo w mieszkaniach klientów.

Charakter pracy elektromechaników zależy również od tego, w jakim miejscu pracują. Warto przy tym wiedzieć, że często wykonują oni swoje zawodowe obowiązki samodzielnie. Czasami muszą być jednak nastawieni na współpracę w zespole. Bez względu na specyfikę danej specjalizacji powinni być przygotowani na kontakty z innymi ludźmi. Są to przede wszystkim przełożeni (brygadziści czy kierownicy albo po prostu starsi stażem pracy specjaliści) oraz najbliżsi współpracownicy zajmujący podobny stopień w hierarchii zawodowej. W niewielkich zakładach oraz w warsztatach elektromechanicy kontaktują się także z klientami. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim przedstawicieli zawodu elektromechanika pojazdów samochodowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego.

Podczas codziennej pracy elektromechanicy stosują specjalne narzędzia, które ułatwiają im poprawne realizowanie zadań zawodowych. Są one zazwyczaj podobne, bez względu na specjalizację. Przedstawiciele tego zawodu posługują się m.in. narzędziami monterskimi (w tym obcęgami, śrubokrętami czy szczypcami), warsztatowymi (m.in. spawarkami, wiertarkami czy szlifierkami), a także pomiarowymi (w skład których wchodzą różnorodne mierniki).

3

ile zarabiają elektromechanicy?

Wysokość wynagrodzenia elektromechanika zależy od wielu kwestii. Ważny jest rodzaj firmy, w której pracuje dana osoba, a także jej wielkość i miejsce, w którym jest ona zlokalizowana. Istotna są też oczywiście umiejętności, doświadczenie i specjalizacja samego pracownika.

Można jednak dotrzeć do pewnych ogólnych danych, które pokazują rynkową medianę zarobków elektromechanika. Według nich specjaliści z tej branży mogą liczyć na:

  • 4810 zł brutto miesięcznie na stanowisku młodszego elektromechanika,
  • 5650 zł brutto miesięcznie na stanowisku elektromechanika,
  • 5690 zł brutto miesięcznie na stanowisku starszego elektromechanika.

Najlepiej zarabiające osoby otrzymują 6510 zł brutto i więcej.

Nieco inaczej prezentują się przy tym pensje na stanowisku elektromechanika pojazdów samochodowych. W tym przypadku rynkowa mediana zarobków początkujących pracowników wynosi 4240 zł brutto, regularnych specjalistów 4840 zł brutto, a najbardziej doświadczonych fachowców 4990 zł brutto. Najlepsi w tej specjalizacji zarabiają z kolei 6390 zł brutto i więcej.

*Dane dotyczące wynagrodzeń podane za wynagrodzenia.p

4

jak zostać elektromechanikiem?

Aby móc starać się o stanowisko technika elektromechanika, należy odznaczać się stosownymi kompetencjami. Można zdobyć je w toku edukacji. Od osób planujących wykonywanie tego zawodu wymaga się ukończenia kierunkowej szkoły zawodowej (inaczej branżowej) lub technikum. Istnieje także możliwość zdobywania i podwyższania swoich kwalifikacji w ramach kursów i szkoleń zawodowych.

Co więcej, wielu pracodawców oczekuje wcześniejszego doświadczenia wyniesionego z pracy na podobnym stanowisku. Ważne mogą również okazać się uprawnienia SEP pozwalające na obsługę sprzętu do 1 kV. Ponadto elektromechanik samochodowy powinien posiadać prawo jazdy kat. B. Konkretne wymogi na stanowisku zależą jednak oczywiście od danego przedsiębiorstwa.

thank you for subscribing to your personalised job alerts.