Pierwsze półrocze 2023 roku upływa pracodawcom na dalszym mierzeniu się ze skutkami niedawno zakończonej pandemii, prowadzonych za wschodnią granicą Polski działań wojennych oraz kryzysu inflacyjnego. I mimo że kryzys oraz niepewność zazwyczaj kojarzą się z ograniczeniem zatrudnienia i końcem rynku pracownika, najnowsze dane i prognozy dotyczące sytuacji biznesowej malują nieco odmienny obraz sytuacji. Z danych firmy Grant Thorton wynika, że w Polsce jest dziś ponad pół miliona nieobsadzonych stanowisk. Organizacje mają obecnie niemałe problemy z zatrudnieniem najlepszych talentów i skutecznym zatrzymywaniem ich w swoich strukturach. Ta sytuacja bezpośrednio przekłada się na ich konkurencyjność i skuteczność prowadzenia biznesu w niepewnych, zmiennych warunkach rynkowych. Właśnie dlatego wymaga od pracodawców zdecydowanych działań związanych z pozyskiwaniem talentów.

Jak w czasach utrzymującej się niepewności pozyskiwać talenty i dbać o ich lojalność, by zwiększać efektywność i konkurencyjność organizacji – niezależnie od warunków i wyzwań, jakie przyniesie przyszłość? Mamy na to dwie odpowiedzi: skuteczny employer branding i znajomość potrzeb pracowników.

people.png

dowiedz się, jakie oczekiwania i potrzeby mają pracownicy w 2023 roku

umów się na spotkanie

po pierwsze: employer branding 

Employer branding to, w uproszczeniu, wszystkie działania przedsiębiorstwa skoncentrowane na budowie pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku firmy jako pracodawcy oraz na zwiększeniu poziomu zadowolenia pracowników z zatrudnienia w organizacji. Powstały w ten sposób wizerunek pracodawcy nie tylko wpływa na sposób postrzegania firmy przez obecnych i potencjalnych pracowników, ale także na skuteczność rekrutacji. A to oznacza, że silna marka pracodawcy daje firmie następujące korzyści:

 

ułatwia przyciąganie talentów.

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek pracy jest bardzo konkurencyjny, a pracownicy mają coraz bardziej sprecyzowane oczekiwania związane z warunkami zatrudnienia, employer branding staje się kluczowym narzędziem wyróżnienia się spośród innych pracodawców, konkurujących o najlepsze talenty.

Marka pracodawcy jest dla dużej części pracowników jednym z głównych czynników wpływających na decyzję o podjęciu pracy w danej firmie. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania Randstad Employer Brand Research 2023, w którym czytamy, że aż dla 44% pracowników reputacja pracodawcy jest jednym z najważniejszych elementów atrakcyjności przedsiębiorstwa. Ten element zanotował jeden z najwyższych wzrostów liczby wskazań w porównaniu z latami przedpandemicznymi, kiedy to wskazywało go zaledwie 9-25% pracowników.

Co ciekawe, na dobrą reputację pracodawcy jako argument za podjęciem zatrudnienia w firmie najbardziej zwracają dziś uwagę przedstawiciele najmłodszych pokoleń pracowników, czyli osoby pomiędzy 18. a 24. oraz 25. a 34. rokiem życia (tzw. „Zetki” oraz Millenialsi).

pomaga zmniejszyć rotację pracowników.

Działania employer brandingowe są pomocne nie tylko w pozyskiwaniu, ale również w zatrzymywaniu najlepszych pracowników w firmie. Ma to szczególne znaczenie w niepewnych czasach, ponieważ to właśnie odejścia najbardziej doświadczonych pracowników są jednymi z największych zagrożeń dla stabilności działania przedsiębiorstwa. Wraz z odejściem talentów i doświadczonych specjalistów znika z organizacji część cennej wiedzy i gromadzonego przez lata doświadczenia, które nierzadko decydują o konkurencyjności firmy.

Z pomocą employer brandingu można łatwiej zatrzymywać w organizacji wartościowe talenty, ponieważ to właśnie tego typu działania pomagają przedsiębiorstwu w skutecznym prowadzeniu inicjatyw ukierunkowanych na motywację i zadowolenie pracowników z wykonywanej pracy. A to bezpośrednio wpływa na zwiększenie ich lojalności i efektywności oraz oddala decyzję o zmianie pracodawcy.

Na potwierdzenie tych obserwacji warto przytoczyć dane LinkedIn Talent Solutions, wg których rotacja w tych przedsiębiorstwach, gdzie marka pracodawcy postrzegana jest jako silna, może być mniejsza nawet o 30%.

Group of business women having a meeting. Primary color: red.
Group of business women having a meeting. Primary color: red.

jak budować silną markę pracodawcy?

Jak widzimy, budowanie silnej marki pracodawcy wiąże się dla firmy z istotnymi korzyściami o charakterze HR-owym. Ale w jaki właściwie sposób przedsiębiorstwa powinny prowadzić swoje działania w tym zakresie? 

Pierwszym i koniecznym krokiem jest stworzenie employee value proposition, czyli EVP, która jest fundamentem każdej skutecznej strategii employer brandingowej.

EVP to zestaw unikalnych wartości i korzyści, które oferuje pracodawca pracownikom w zamian za ich pracę i zaangażowanie. To powód, dla którego pracownicy chcą każdego dnia wstawać do pracy. EVP to przede wszystkim wyjątkowe, autentyczne wartości, które funkcjonują w firmie, takie jak np. praca, która ma znaczenie, możliwość wpływu, pomagania i rozwoju zawodowego, a także przyjazna atmosfera pracy, troska o środowisko i sprawy społeczne oraz inkluzywność.

Posiadając silny, ceniony przez pracowników zestaw EVP oraz skutecznie komunikując go na rynku i wewnątrz organizacji, zwiększysz szansę na zbudowanie działającej strategii employer brandingowej, dzięki której łatwiej zawalczysz o talenty.

Jak zbudować unikalny employee value proposition? Pomoże Ci w tym drugi wspomniany na wstępie element: znajomość rynku i realnych potrzeb pracowników.

people.png

dowiedz się, jakie oczekiwania i potrzeby mają pracownicy w 2023 roku

umów się na spotkanie

po drugie: znajomość rynku i potrzeb pracowników

Znajomość rynku i konkurencji pozwala firmom na trafne dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się wymagań i trendów na rynku pracy. Firmy, które mają rzetelną wiedzę na temat aktualnych oczekiwań pracowników, rynkowych trendów i działań konkurencji, mogą łatwiej wyróżniać się na tle innych pracodawców, oferując talentom korzystne warunki zatrudnienia, zbudować silną markę pracodawcy i zawrzeć w swojej strategii employer brandingowej najatrakcyjniejsze elementy EVP. 

Niemniej jednak, warunki panujące na rynku pracy – a wraz z nimi oczekiwania pracowników wobec pracodawców – potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie, zwłaszcza w obliczu kryzysu, co znacznie utrudnia ich bieżące śledzenie i aktualizację strategii. Aby za nimi nadążać, warto sięgać po odpowiednie narzędzia pomocnicze.

 

Jak monitorować rynek i konkurencję, aby lepiej dbać o markę pracodawcy i odpowiadać na potrzeby pracowników?

Jednym z niezawodnych narzędzi, które pomagają pracodawcom na całym świecie w śledzeniu aktualnych oczekiwań pracowników oraz najbardziej pożądanych na rynku elementów EVP, jest cykliczny raport Randstad Employer Brand Research. To reprezentatywne, prowadzone w Polsce od 13 lat badanie marki pracodawcy, opierające się na opiniach ogółu populacji. Dostarcza cennych spostrzeżeń, dzięki którym firmy mogą z większą skutecznością kształtować swoje wizerunki pracodawców, łatwiej budować działające strategie employer brandingowe oraz poznać i zrozumieć potrzeby i motywacje różnych grup pracowników.

Z lektury tegorocznej edycji badania można dowiedzieć się m.in., że tuż obok atrakcyjnego wynagrodzenia i benefitów pozapłacowych pracownicy wysoko cenią dziś m.in. przyjazną atmosferę pracy (64%) i stabilność zatrudnienia (62%).

Co to oznacza dla pracodawców? I czym tak właściwie jest przyjazna atmosfera pracy dla większości pracowników? Jakie czynniki atrakcyjności zatrudnienia znalazły się na kolejnych miejscach rankingu? Co sądzą pracownicy o ofercie obecnych pracodawców? Jakie są obecnie najlepsze firmy w Polsce? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań na temat aktualnych oczekiwań pracowników, mamy dla Ciebie propozycję.

Poznaj pełne wyniki badania Randstad Employer Brand Research 2023 

Umów się na spotkanie z naszymi ekspertami, aby dowiedzieć się, jakie oczekiwania wobec pracodawców mają obecnie pracownicy i poznaj wyniki najnowszego badania Randstad Employer Brand Research 2023. Pomożemy Ci wykorzystać tę wiedzę do rozwinięcia Twojego biznesu i do zbudowania silnej marki pracodawcy, dzięki której skuteczniej zrekrutujesz, utrzymasz i zaangażujesz najlepszych. 

o autorze
Ewa Wawszczak
Ewa Wawszczak

Ewa Wawszczak

hr consultancy director general hr manager

Ewa Wawszczak posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu zespołów oraz doradztwie w zakresie wewnętrznych procesów HR, rozwoju kariery i coachingu, a także komercyjnego rozwoju biznesu HR. Była strategicznym doradcą wyższej kadry zarządzającej i kadry kierowniczej, a obecnie skupia się na zarządzaniu praktyką HR w Randstad Polska oraz kierowaniu linią biznesową HR Consultancy.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się