W ramach cyklu #faktczymit zaprezentowaliśmy na blogu do tej pory szereg aspektów funkcjonowania sektora centrów usług wspólnych. Dotychczas omawiane tematy koncentrowały się wokół formy pracy, kwalifikacji i umiejętności pracowników, benefitów czy podróży służbowych. W dzisiejszym artykule chcemy skupić się na jednym z kluczowych aspektów pracy w SSC - narzędziach. Prowadzenie globalnej organizacji wymaga wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych. Z pomocą przychodzą zintegrowane systemy ERP.

co to jest ERP?

ERP, czyli Enterprise Resource Planning (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) to narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie SSC. Jest to zaawansowane rozwiązanie technologiczne, które łączy w sobie dane i informacje ze wszystkich obszarów działania organizacji. Najistotniejszą cechą systemów ERP jest automatyzacja i integracja procesów w organizacji za sprawą wspólnej bazy danych. Są to rozwiązania dopasowane do możliwości i potrzeb każdej firmy. Mamy tu do czynienia z obsługą takich działów jak: finanse, logistyka, obsługa klienta, magazyn, sprzedaż, zakupy, administracja, kadry i płace czy środki trwałe. Wdrożenie systemu ERP bez wątpienia przynosi organizacji wiele korzyści.

System ERP pozwala zoptymalizować i zautomatyzować procesy, co przynosi korzyści w postaci redukcji kosztów i zwiększenia wydajności, a w konsekwencji uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań z obszaru ERP. Dostawcy koncentrują się na podniesieniu jakości swoich usług, jeszcze większej synchronizacji danych, tak by klienci mogli jak najefektywniej prowadzić swoją działalność. 

Randstad_Atlanta-Kloubert-04-17_104.jpg
Randstad_Atlanta-Kloubert-04-17_104.jpg

ERP w SSC

Rozwiązania oferowane spośród dostępnych na rynku systemów ERP pozwalają na coraz bardziej skuteczne i efektywne zarządzanie organizacjami globalnymi. Wdrożenie rozwiązań systemowych pozwala zachować lepszy nadzór nad zachodzącymi w firmie procesami, bardziej wydajne wykorzystanie dostępnych zasobów i efektywniejszą współpracę między zespołami dzięki aktualizacji danych w czasie rzeczywistym - co jest szczególnie istotne dla zrównoważonego działania SSC.

Skuteczne przepływy pracy pozwalają ograniczyć błędy i nietrafione decyzje. Dobrze zaimplementowany system ERP w SSC podnosi wydajność pracowników i pozwala na lepszy kontakt z klientami. Dziś możemy wybierać pod kątem kluczowych funkcjonalności, ról użytkowników czy dostępnych modułów. Wdrażanie systemu ERP w organizacji wymaga starannego przygotowania i zaplanowania, tak by w przyszłości wykorzystać potencjał zastosowanych rozwiązań.

znajomość SAP u kandydatów

SAP to jeden z wielu dostępnych na świecie systemów ERP. Bez wątpienia to marka o ugruntowanej pozycji na rynku, która zapewnia szeroki wachlarz rozwiązań technologicznych. Niejednokrotnie spotykamy się z użyciem skrótu SAP i ERP zamiennie, niczym synonimów. Należy jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele narzędzi ERP, które oferują zróżnicowane rozwiązania systemowe. Nie każdy system ERP to SAP.

Z naszej codziennej praktyki, rozmów z kandydatami wiemy, że to bardzo ważne, w jakim środowisku przyjdzie im pracować. Wielokrotnie zdarzało się w naszej praktyce, że jeśli narzędziem pracy u klienta jest system SAP, kandydaci wykazują się dużo większym zainteresowaniem. Ten konkretny system ERP jest wyjątkowo atrakcyjny dla potencjalnych pracowników. Kandydaci zwracają uwagę na to, z jakiego systemu korzysta pracodawca, jakie moduły ma zaimplementowane, czy planuje zmiany i wprowadzenie kolejnych usprawnień. Na co dzień jesteśmy w kontakcie ze specjalistami, którzy bardzo świadomie i odpowiedzialnie podchodzą do wykonywanych zadań. Wychodząc z komunikacją do przyszłych pracowników, warto wskazać kierunek w jakim zmierzają wdrażane w firmie innowacje.

Podsumowując, to, że praca w SSC wymaga znajomości SAP, to mit. Centra usług wspólnych jako części składowe globalnych organizacji funkcjonują w oparciu o systemy ERP, a SAP jest tu jedną z możliwych opcji.

Jeżeli poszukujesz specjalistów z obszarów finansów, księgowości, bankowości, obsługi klienta, zakupów czy IT w ramach Shared Service Centre i Business Process Outsourcing zaufaj ekspertom Randstad. Znajdziemy dla Ciebie pracowników, którzy pomogą w rozwijaniu prawdziwego potencjału Twojej firmy.

dowiedz się więcej
o autorze
Marta Leśniewicz
Marta Leśniewicz

Marta Leśniewicz

ssc/bpo recruitment specialist w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się