Jesteśmy świadkami sukcesywnego postępu technologicznego, który niesie za sobą rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie wielu firm. Powszechność digitalizacji i automatyzacja procesów, nadają nowy wymiar działaniom, które jeszcze do niedawna były domeną ludzkich rąk i umysłu. Nie inaczej jest w branży HR, gdzie technologia na bazie sztucznej inteligencji usprawnia pracę i oszczędza czas zatrudnionych, poprzez eliminację czasochłonnych procesów, takich jak np. katalogowanie danych.

Firmy zastanawiają się, czy digitalizacja branży HR jest koniecznością i rzeczywiście może przyczynić się do lepszego funkcjonowania danej organizacji. Postaram się w tym artykule przybliżyć Państwu ten temat oraz przedstawić korzyści takiej automatyzacji.

Two people having a conversation while sitting down in a lounge environment.
Two people having a conversation while sitting down in a lounge environment.

jak nowoczesne technologie wpływają na branżę HR?

W dobie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, który stawia wyzwania przed pracodawcami, szczególnie w postaci niedoboru talentów i dużej konkurencyjności ze strony innych firm, ustalenie dobrej strategii pozyskiwania kandydatów jest na wagę złota. Nie będzie to możliwe bez specjalistycznej kadry i odpowiednich narzędzi. Dlatego aktywne wsparcie działu HR jest długoterminową inwestycją w rozwój przedsiębiorstwa. Szczególnie teraz, gdy niestabilna sytuacja gospodarcza w kraju motywuje ludzi do poszukiwania lepiej płatnej pracy, działania w zakresie przyciągania i zatrzymywania talentów stają się priorytetem.

Digitalizacja może niewątpliwie pomóc w tym procesie dzięki wspomnianej automatyzacji pracy, która eliminuje wykonywanie powtarzalnych lub pochłaniających dużą ilość czasu zadań, takich jak np. sprawdzanie aplikacji, zatwierdzanie kart czasu pracy, obsługa wniosków urlopowych, aktualizacja e-teczek pracowników.

Prothese Producer - available for a red background. Please use the version for the background color as indicated in the file name.

sprawdź, na jakim poziomie digitalizacji HR jest Twoja firma

pobierz checklistę

Cyfrowe rozwiązania mogą być również pomocne przy wdrażaniu nowych członków zespołu. Dzięki platformom dedykowanym kontaktowi z pracownikami, zawierającymi wszystkie potrzebne informacje łącznie z harmonogramem działań i podziałem obowiązków, przyczyniają się do uzyskania dobrego wrażenia w oczach przyszłego pracownika, a także stanowią ułatwienie w przekazie informacji gdziekolwiek kandydat się znajduje.

Dzięki powyższym rozwiązaniom zwiększa się efektywności sektora rekrutacyjnego, który zyskuje czas i przestrzeń na działania wymagające bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, jak rozmowy rekrutacyjne, szkolenia, dbanie o komfort kandydata na każdym etapie procesu rekrutacji. 

czy digitalizacja jest konieczna?

Digitalizacja procesów HR jest istotna pod kątem konkurencyjności na rynku pracy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, firma pokazuje otwartość w kierunku zmian oraz umiejętność przystosowywania się do aktualnych warunków oraz trendów w branży.

Ponadto niweluje zagrożenia, takie jak spowolnienie pracy, problemy z papierową dokumentacją, niewystarczającą ilością personelu. Istotną kwestią jest również to, że w dobie pracy zdalnej, hybrydowej, kiedy to wiele procesów i czynności zawodowych przeniesionych jest do sfery online, staje się normą wdrażanie procesów rekrutacyjnych poprzez narzędzia internetowe i przeprowadzanie w ten sposób onboardingu.

Rezygnując z nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, firma może zmniejszyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w przyszłości - nie korzystając z nowych technologii, zastopuje swój rozwój.

Przemyślana i dobrze zorganizowana digitalizacja procesów HR staje się koniecznością, która eliminuje działania obarczone ryzykiem ludzkiego błędu, dając tym samym przestrzeń na rozwój działu z zakresu miękkiego HR, dopracowanie komunikacji i na generowanie mniejszej ilości papieru. Dodatkowo daje łatwiejszy dostęp do informacji oraz zwiększa bezpieczeństwo w przechowywaniu danych.

Prothese Producer - available for a red background. Please use the version for the background color as indicated in the file name.

sprawdź, na jakim poziomie digitalizacji HR jest Twoja firma

pobierz checklistę

digitalizacja krok po kroku.

Zdajemy sobie sprawę, że proces wdrażania digitalizacji jest długofalowy i wymaga od przedsiębiorstwa czasu oraz chęci nauki nowych rozwiązań wśród pracowników. Aby wesprzeć naszych klientów w rozwoju oraz przygotowywaniu procesów HR, stworzyliśmy pakiet cyfrowych technologii Randstad Relevate. Ten optymalny i intuicyjny zestaw pomoże w poszukiwaniu odpowiednich talentów i pozwoli na usprawnienie pracy dotychczas zatrudnionych osób.

Zachęcamy do zapoznania się z case study o tym, jak wspieramy naszego klienta, firmę Getinge w digitalizacji procesów HR: od outsourcingu kadr i płac po cyfrową ewidencję czasu pracy.

microscope - available for a red, white and turquoise background. Please use the version for the background color as indicated in the file name.

jak randstad wspiera getinge w digitalizacji procesów hr?

pobierz case study
o autorze
Alek El Mahdi
Alek El Mahdi

Alek El Mahdi

ict director w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się