Zwieńczeniem każdej udanej rekrutacji jest zatrudnienie nowego pracownika w firmie. Jednak moment, w którym kandydat zamienia się w pracownika, to dopiero pierwszy etap procesu wprowadzenia nowej osoby do organizacji, czyli onboardingu. Ale na czym tak właściwie polega skuteczny onboarding? W jaki sposób wdrażać pracowników w nowe obowiązki, by zapewnić im udany start w firmie? 

role

jak efektywnie wykorzystywać technologię w zdalnym onboardingu? Pobierz przewodnik, w którym zebraliśmy najlepsze praktyki i doświadczenia.

pobierz materiał

dlaczego onboarding jest tak ważny?

Onboarding to wszystkie działania, które mają na celu zaznajomienie pracownika z nowym miejscem pracy. W ramach onboardingu następuje wdrożenie pracownika w nowe zadania oraz zapoznanie go z kulturą organizacyjną, misją, wizją, obowiązującymi procedurami i strukturą firmy. Taki proces trwa zwykle od 2 tygodni do nawet 6 miesięcy.

Właściwie przeprowadzony onboarding wiąże się z szeregiem korzyści zarówno dla firmy, jak i pracownika. Przede wszystkim pomaga nowemu pracownikowi w płynnym i spokojnym przejściu przez ten nierzadko stresujący i emocjonujący czas, którym jest zmiana miejsca pracy. W efekcie przekłada się na większe zaangażowanie, produktywność i poziom zadowolenia nowozatrudnionych.

Co ważne, osoby, które zostały dobrze wprowadzone do organizacji, mają większe szanse na związanie się z firmą na dłużej, co sprzyja utrzymaniu niskiego wskaźnika rotacji pracowników.

 

jak wdrażać pracowników w nowe obowiązki?

Jak widzimy, onboarding to jeden z najważniejszych procesów HR-owych prowadzonych w firmie. Z tego właśnie powodu warto zadbać o to, by przebiegał jak najskuteczniej i jak najsprawniej. Podstawą efektywnego i korzystnego dla obu stron wdrożenia są trzy elementy: wybór odpowiedniej formy onboardingu, opracowanie szczegółowego planu, według którego będzie przebiegało wprowadzenie oraz dobór narzędzi, które pomogą zrealizować ten scenariusz krok po kroku.

Onboarding może odbywać się w formie tradycyjnej – na przykład w siedzibie firmy – i obejmować m.in. stacjonarne szkolenia oraz osobiste spotkania nowych pracowników z wdrażającymi ich osobami. Może także przyjąć postać zdalną, wspieraną nowymi technologiami. Ta druga formuła onboardingu zyskała na znaczeniu i popularności zwłaszcza podczas pandemii. Jednak po dziś dzień zdalny sposób wdrażania pracowników cieszy się niesłabnącym zaufaniem wielu organizacji na całym świecie i stanowi dla nich nieocenione wsparcie. Korzystają z niego zarówno firmy, które całą swoją działalność prowadzą zdalnie, przedsiębiorstwa, które wdrożyły hybrydowy model pracy, jak i organizacje operujące całkowicie stacjonarnie.

Przeczytaj artykuł: jaki model pracy jest najlepszy dla twojej firmy?

1036.jpg
1036.jpg

czym jest onboarding online i dlaczego warto go przeprowadzić?

Onboarding online to najnowocześniejsza forma wdrażania pracowników w obowiązki. 

Dzięki odpowiednio dobranym narzędziom i technologiom proces zdalnego onboardingu przebiega znacznie szybciej i efektywniej niż tradycyjne wdrożenie pracowników. Dlaczego? Ponieważ onboarding online można zautomatyzować i elastycznie skalować. A to oznacza nie tylko usprawnienie pracy zespołu HR, ale również minimalizację kosztów procesu oraz znaczną oszczędność czasu i uwagi specjalistów zaangażowanych we wdrożenie. Z naszych doświadczeń wynika, że zdalny onboarding pozwala także zwiększyć zaangażowanie uczestników we wdrożenie oraz zminimalizować ich poziom stresu podczas pierwszych dni pracy. 

Przeczytaj artykuł: które procesy HR może wspierać automatyzacja?

 

onboarding online w praktyce

Chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku wykorzystać technologię w procesie zdalnego onboardingu, a dzięki temu zwiększyć skuteczność wdrożenia pracowników w nowe obowiązki?

Zapraszamy Cię do pobrania naszego praktycznego przewodnika po onboardingu online, w którym dzielimy się naszym doświadczeniem.

 

role

jak efektywnie wykorzystywać technologię w zdalnym onboardingu? Pobierz przewodnik, w którym zebraliśmy najlepsze praktyki i doświadczenia.

pobierz materiał
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się