Zastanawiając się, jakie mogą być zainteresowania w CV, warto zwrócić uwagę nie tylko na oryginalne pasje, ale również na pozornie przeciętne hobby. Najważniejsze bowiem, aby opisać je we właściwy sposób.

Zainteresowania w CV – dlaczego warto je wpisać?

Istnieje kilka informacji, które pracownik jest zobowiązany umieścić w życiorysie zawodowym. Wśród nich znajdują się: imię (lub imiona) i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe oraz informacje dotyczące wykształcenia, kwalifikacji i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia.  Zainteresowania w CV są więc elementem nieobowiązkowym. Mimo to nie należy pomijać tej sekcji podczas przygotowywania życiorysu. Czasami nietypowe hobby może na tyle przykuć uwagę rekrutera, że będzie chciał on poznać niebanalnego kandydata osobiście.

Co ważne, ciekawe zainteresowania w CV często odzwierciedlają osobowość i predyspozycje kandydata do pracy. Dzięki temu pracodawca zyskuje szerszy obraz osoby, która chce objąć stanowisko w jego firmie. Warto przy tym pamiętać, że angażowanie się w aktywności pozazawodowe zawsze dobrze świadczy o potencjalnym pracowniku, ponieważ pokazuje jego energię i zaangażowanie. Tym samym może przekonać przedsiębiorcę do jego zatrudnienia.

Zainteresowania w CV warto wpisać z jeszcze jednego powodu. Temat pasji kandydata często pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruterzy nawiązują do nich nie tylko po to, aby dowiedzieć się czegoś więcej o pracowniku, ale również, by zminimalizować jego stres poprzez odwołanie się do aktywności, którymi lubi się zajmować.

Jakie zainteresowania w CV zrobią dobre wrażenie na rekruterze?

Przykładowe zainteresowania w CV, które najczęściej pojawiają się w życiorysach kandydatów to film, dobra książka, muzyka czy podróże. Niestety, są one zbyt ogólne, przez co niewiele mówią rekruterowi na temat konkretnego pracownika. Dlatego takie typowe pasje należy przedstawiać w bardziej szczegółowy, a co za tym idzie ciekawy sposób. Przykładowo, jeżeli umie się grać na instrumentach, zamiast pisać o zainteresowaniu muzyką, lepiej podkreślić posiadane zdolności. Dzięki temu można też zaprezentować się jako osoba dokładna i skrupulatna, która umie dążyć do celu – w końcu nauka gry wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania. Z kolei pracownik interesujący się aktywnością fizyczną, powinien wymienić konkretne dyscypliny, które uprawia. Jeśli lubi sporty indywidualne, zostanie odebrany jako osoba zdeterminowana, drużynowe – lubiąca pracę w zespole, a ekstremalne – elastyczna i gotowa do przekraczania własnych granic.

Jeśli chodzi o zainteresowania w CV, przykłady pożądanych hobby dotyczą też aktywności pośrednio związanych ze stanowiskiem, na które się aplikuje. Osoba, która stara się o pracę w sklepie odzieżowym może, np. podkreślić swoją pasję do mody. Z kolei pracownik działu marketingu zapunktuje, jeśli  prowadzi  bloga lub interesuje się social mediami, a informatyk przyciągnie uwagę rekrutera tworzeniem własnych aplikacji lub pasją do gier komputerowych.

Ciekawe zainteresowania w CV tak naprawdę mogą dotyczyć wielu dziedzin. Przykładowe hobby to także m.in. fotografia, kuchnia konkretnego regionu świata, rękodzieło, modelarstwo czy literatura lub historia danego okresu.

Jak opisać zainteresowania w CV?

Zainteresowania w CV  powinny być przede wszystkim konkretne. Nie warto wpisywać ich zbyt wiele – wystarczą dwa lub trzy. Muszą też oczywiście odpowiadać realnym pasjom kandydata, ponieważ w innym przypadku, podczas rozmowy kwalifikacyjnej może się on skompromitować. Dodatkowo lepiej zrezygnować z opisywania pewnych hobby. Zainteresowania w CV, których warto unikać to m.in. hazard i tematy polityczne.