Osoby studiujące często chcą zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe jeszcze w trakcie nauki. To dobre rozwiązanie, które może zaprocentować w przyszłości. Jak zdobyć zatrudnienie, gdy nigdy wcześniej się nie pracowało? Podstawą jest dobry życiorys zawodowy. CV dla studenta bez doświadczenia powinno uwypuklać jego umiejętności, zainteresowania i motywacje.

przeczytaj też: umiejętności w CV – co wpisać do życiorysu, by przykuć uwagę pracodawcy?

Przygotowanie pierwszego życiorysu zawodowego może wydawać się trudnym zadaniem. Jak bowiem zainteresować rekrutera, jeśli jest się studentem bez doświadczenia? W praktyce wcale nie musi to być skomplikowane. Wiele firm jest otwarte na współpracę z młodymi ludźmi i wcale nie skreśla ich na starcie. Trzeba jednak zadać o to, aby CV studenta bez doświadczenia zawodowego było ciekawe i dopasowane do konkretnej oferty zatrudnienia.

Jakie elementy powinno zawierać CV dla studenta bez doświadczenia?

Jeżeli nigdy wcześniej nie pracowało się zawodowo, warto najpierw dowiedzieć się, jak wygląda profesjonalne CV. Choć taki dokument aplikacyjny nie ma żadnej odgórnie wyznaczonej formy, istnieją pewne niepisane zasady związane z jego tworzeniem. Lepiej więc stosować się do tych wytycznych. Wzór CV studenta bez doświadczenia powinien zawierać takie sekcje jak:

  • dane osobowe (imię, nazwisko, numer telefon, adres e-mail; zbędne jest podawanie miejsca urodzenia czy zamieszkania);
  • podsumowanie zawodowe (jeden z kluczowych elementów CV);
  • umiejętności twarde i miękkie, które mogą przydać się na danym stanowisku (to także bardzo ważny punkt CV studenta bez doświadczenia, dlatego należy dobrze przemyśleć swoje mocne strony);
  • doświadczenie (nawet osoby bez doświadczenia mogą wypełnić tę sekcję pewnymi danymi, o czym później);
  • wykształcenie (nie trzeba opisywać edukacji licealnej, wystarczy skupić się na studiach);
  • informacje o dodatkowych kursach i szkoleniach, jeśli się je odbyło;
  • zainteresowania – warto je ująć, zwłaszcza jeśli są ciekawe i oryginalne albo wiążą się z pracą, o którą się stara dana osoba (np. pisanie bloga lub prowadzenie fanpage’a w mediach społecznościowych w przypadku chęci zdobycia pracy w marketingu internetowym);
  • klauzula CV (dzięki niej dane osobowe kandydata będą mogły w ogóle być przetwarzane).

Pisząc CV dla studenta bez doświadczenia, trzeba oczywiście zadbać o estetykę dokumentu. Wszystko powinno wyglądać schludnie i być czytelne. Warto skorzystać np. z kreatora CV, który od razu ma zaznaczone wszystkie niezbędne elementy i ewentualnie tylko trochę zmodyfikować sekcje życiorysu pod siebie.

Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying
Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying

Doświadczenie w CV studenta bez doświadczenia – co wpisać w tę sekcję?

Rekruterzy najpierw patrzą zazwyczaj na doświadczenie kandydata. Co zrobić, jeśli się go nie ma? Najpierw warto się zastanowić, czy naprawdę tak jest. Okazuje się bowiem, że w tej sekcji nie musi znaleźć się wyłącznie aktywność zawodowa. Mogą to być także wszelkiego typu wolontariaty, działalność w kołach studenckich i naukowych, staże lub praktyki (również te studenckie), informacje o współorganizowaniu jakiejś akcji charytatywnej, a nawet pomoc sąsiedzka. Tak naprawdę wszelkie doświadczenia, które pozwalają na rozwój jakichś umiejętności twardych lub miękkich, mogą zainteresować rekrutera. Pokazuje to bowiem, że kandydat jest zaangażowany i chętny do działania.

przeczytaj też: zainteresowania w CV – jakie pasje pracownika mogą zwrócić uwagę pracodawcy?

Przykładowe CV studenta bez doświadczenia – co powinno zawierać podsumowanie zawodowe?

Podstawą CV studenta bez doświadczenia jest podsumowanie zawodowe. Taka sekcja powinna znaleźć się w górnej części dokumentu, aby rekruter od razu ją zauważył. Ważne, aby opis był zwięzły i konkretny – musi zawierać 3-4 zdania. Celem podsumowania zawodowego jest przedstawienie się potencjalnemu pracodawcy i zaprezentowanie jako zmotywowany kandydat, który zna swoje mocne strony i wie, do czego dąży. Opis powinien odpowiadać na takie pytania jak: „kim jestem?”, „co do tej pory osiągnąłem/w czym jestem dobry?” oraz „jak chcę rozwijać swoją karierę zawodową?”. Jeśli nie ma się żadnego doświadczenia zawodowego, należy podkreślić w CV swoją pasję, pozytywne cechy oraz determinację.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę