Praca na część etatu to rozwiązanie, na które często decydują się uczniowie i studenci, młode mamy, osoby, które wdrażają się w nowy zawód lub chcą jedynie sobie dorobić. Może to być dobry pomysł, ponieważ daje więcej elastyczności i wolnego czasu, ale wiąże się z niższym wynagrodzeniem. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pracy na część etatu?

Praca na część etatu ma swoje wady i zalety. Zastanawiając się nad jej podjęciem, warto być świadomym tego, co się z nią wiąże. Należy rozpatrzyć takie kwestie jak m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego, nadgodziny czy naliczanie stażu pracy.

Praca na część etatu – jakie są możliwości?

Praca na pełen etat oznacza wykonywanie obowiązków zawodowych przez średnio 40 godzin tygodniowo i 8 godzin w trakcie doby. Tym samym zatrudnienie w niepełnym wymiarze odnosi się do krótszego czasu wypełniania zadań służbowych. Istnieje tu wiele możliwości. Praca na część etatu najczęściej związana jest z zatrudnieniem na połowę etatu. Wówczas w trakcie tygodnia należy przepracować przeciętnie 20 godzin. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku innych, popularnych opcji, czyli pracy na ¼ lub ¾ etatu. W pierwszej sytuacji wymiar czasu pracy to średnio 10 godzin tygodniowo, a w drugiej – 30 godzin.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku pracy na część etatu można swobodnie konfigurować dni wolne i pracujące. Przykładowo, zatrudnienie w połowie pełnego wymiaru czasu pracy nie musi oznaczać, że pracownik wypełnia swoje obowiązki zawodowe przez 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu. Wszystko zależy od tego, jakie zapisy zostały umieszczone w umowie o pracę.

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku pracy na część etatu?

Umowa o pracę na część etatu nakłada zarówno na pracownika, jak i na pracodawcę szereg obowiązków. Są one takie same jak w przypadku podwładnych zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Oznacza to, że m.in. osoba podejmująca pracę na część etatu powinna zostać skierowana na badania lekarskie, a także odbyć szkolenie BHP. Pracodawca musi zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych, prowadzić jej dokumentację pracowniczą, ewidencję czasu pracy i oczywiście wypłacać ustalone wynagrodzenie.

Na uwagę zasługuje tu kwestia pensji. W przypadku pracy na część etatu jest ona oczywiście proporcjonalnie niższa względem zarobków, jakie otrzymałby na danym stanowisku pełnoetatowiec. Wciąż obowiązuje płaca minimalna. Ustala się ją również w sposób proporcjonalny, dostosowując jej wysokość do liczby godzin, które pracownik przepracowuje w ciągu miesiąca.

Warto wiedzieć: Zasady i warunki pracy na pół etatu

Mamy dla Ciebie pracę

Wyszukaj oferty dla siebie i znajdź swoją wymarzoną pracę w mgnieniu oka.

aktualne oferty pracy

Umowa o pracę na część etatu a kwestia nadgodzin

Kwestią, która nurtuje wiele osób, jest to, jak liczone są nadgodziny w przypadku pracy na część etatu. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, dodatek za nie przysługuje osobom, które wykonują swoje obowiązki dłużej niż 8 godzin w ciągu doby. Nie ma tu znaczenia wielkość etatu. Ważne więc, aby umowa o pracę na część etatu zawierała zapis dotyczący limitu pracy w godzinach ponadwymiarowych ustalony dla konkretnego pracownika.

Warto wiedzieć: Nadgodziny w pracy i reguły ich rozliczania

Zatrudnienie na część etatu – jaki jest limit urlopu wypoczynkowego?

Praca na część etatu zmienia także długość urlopu wypoczynkowego. W przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin wynosi on 20 (przy stażu pracy krótszym niż 10 lat) lub 26 dni (przy stażu pracy dłuższym niż 10 lat) w roku kalendarzowym. Podpisanie umowy o pracę na część etatu powoduje, że limit urlopu proporcjonalnie się zmniejsza. W przypadku zatrudnienia na ½ etatu wynosi więc 10 lub 13 dni. Analogicznie będzie w pozostałych sytuacjach. Warto przy tym pamiętać, że za jeden dzień urlopu uznaje się jeden ośmiogodzinny dzień pracy.

Część etatu a staż pracy i emerytura – co warto wiedzieć?

Kwestią budzącą wątpliwości jest też zależność między częścią etatu a stażem pracy. Przepisy jasno jednak określają to zagadnienie. Zgodnie z nimi zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu powoduje takie samo naliczanie stażu pracy, co w przypadku pracowników pełnoetatowych. Nie wpływa więc w żaden sposób na uzyskanie prawa do świadczeń emerytalnych. Należy jednak pamiętać, że zależność między pracą na część etatu a emeryturą jest widoczna w innym aspekcie. W takim przypadku odprowadzane są proporcjonalnie niższe składki, ponieważ ich wysokość zależy od zarobków. Wpływa to na późniejszą kwotę świadczenia emerytalnego.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę