Praca na pół etatu jest korzystnym rozwiązaniem dla studentów, a także dla osób, które chcą poświęcić więcej czasu na sprawy rodzinne lub osobiste. Większość osób zastanawiających się nad podjęciem pracy w niepełnym wymiarze godzin nurtują kwestie takie jak praca na pół etatu a emerytura oraz praca na pół etatu a urlop. Artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Praca na pół etatu: prawa pracownika

Na początek warto zastanowić się nad tym, ile godzin w tygodniu lub w miesiącu przepracuje osoba w trakcie pracy na pół etatu. W Polsce pełen etat to 40 godzin tygodniowo, dlatego w przypadku zatrudnienia na pół etatu wymiar godzin w tygodniu wynosi 20. Dobrze jednak pamiętać o tym, że osoba pracująca na pół etatu niekoniecznie musi pracować przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny. W takim razie jak wygląda praca na pół etatu? W praktyce może się okazać, że osoba zatrudniona na pół etatu będzie pracowała cztery dni w tygodniu po 5 godzin lub 2 dni w tygodniu po 10 godzin. Wszystko zależy od konkretnej umowy, a także od miejsca pracy. Na pół etatu często zatrudniają sklepy odzieżowe oraz restauracje, dlatego praca odbywa się także w weekendy. Warto pamiętać o tym, że pracownik zatrudniony na umowę o pracę na pół etatu (a także w każdym innym wymiarze) ma takie same prawa jak pełnoetatowiec, tj.:

  • pracownik wykonujący pracę na pół etatu może korzystać z urlopu, a liczba dni urlopowych wynosi 10 rocznie (w przypadku osoby, która przepracowała mniej niż 10 lat) lub 13 dni rocznie (po 10 latach pracy),
  • okres wypowiedzenia jest taki sam jak w przypadku pracy na pełen etat,
  • wszystkie nadgodziny są płatne zgodnie z Kodeksem Pracy (lub wewnętrznymi ustaleniami firmy),
  • pracownik ma zagwarantowane prawo do płacy minimalnej,
  • pracodawca ma obowiązek odprowadzać składki do ZUS

Można stwierdzić, że osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pół etatu ma dokładnie te same prawa i obowiązki co pracownik zatrudniony na pełen etat.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy

Praca na pół etatu: zarobki, emerytura, staż pracy

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy praca na pół etatu wlicza się do emerytury. Oraz czy praca na pół etatu wlicza się do stażu pracy. Jeśli chodzi o pracę na pół etatu a staż pracy, to zgodnie z zasadą niedyskryminacji pracowników, okres przepracowany na pół etatu jest wliczany do stażu pracy w taki sam sposób jak taki sam czas przepracowany na całym etacie. Tak więc zgodnie z Kodeksem Pracy, w przypadku pracy na pół etatu lata pracy liczą się tak samo jak w przypadku pełnego etatu, jednak warto pamiętać o tym, że zwykle zarobki przy zatrudnieniu niepełnoetatowym są niższe, co może skutkować niższą emeryturą. Jeśli chodzi o wynagrodzenie w przypadku pracy na pół etatu, to w 2019 roku minimalna pensja dla takich pracowników wynosi 1125 złotych brutto. Niestety zdarza się, że pracodawcy oferują niewiele więcej powyżej pensji minimalnej, dlatego warto pamiętać o kwestii związanej z pracą na pół etatu a zasiłkiem dla bezrobotnych. Zasiłek taki może otrzymać tylko osoba, która w ciagu ostatnich 18 miesięcy przepracowała minimum 12 miesięcy, otrzymując wynagrodzenie nie mniejsze niż minimalne (w 2019 roku jest to 2250 złotych). Oznacza to, że osoba pracująca na pół etatu często nie będzie miała prawa do takiego zasiłku. Można stwierdzić, że praca na pół etatu ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego każdy pracownik zastanawiający się nad podjęciem zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin powinien zastanowić się nad własnymi zyskami i stratami.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę