Trudno dzisiaj spotkać osobę bez aparatu w telefonie, więc teoretycznie fotografem może zostać każdy. W rzeczywistości jednak wcale nie tak łatwo stać się dobrym specjalistą i zdobyć najlepszych klientów. Praca jako fotograf wymaga wiele nauki oraz ciągłego poszerzania swoich kompetencji. 

Na wstępie warto zaznaczyć, że praca fotografa kwalifikowana jest jako zawód wolny. Oznacza to, że fotograf może być freelancerem i pracować na zasadzie umowy o dzieło lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Zdarzają się także specjaliści, którzy pracują na etacie. 

Praca dla fotografa – jak zostać takim specjalistą? 

Do wykonywania zawodu fotografa nie jest potrzebne specjalne wykształcenie, ani też konkretne kursy lub certyfikaty. Cała edukacja opiera się tu na własnym poszerzaniu kompetencji oraz ciągłej nauce. Obecnie w fotografii ciągle coś się zmienia, pojawiają się nowe techniki robienia zdjęć, a producenci tworzą coraz lepsze funkcje w telefonach i profesjonalnych aparatach fotograficznych. Właśnie dlatego podstawą jest koncentracja na zdobywaniu nowych doświadczeń i umiejętności oraz ciągłe doszkalanie. Warto zapisać się na specjalistyczny kurs lub studium. W trakcie szkoleń i kursów można zdobyć dodatkową wiedzę, poznać teorię oraz praktykę, a także przekonać się, czy rzeczywiście ten zawód jest atrakcyjny. Zawodowy fotograf musi dodatkowo bardzo dobrze znać programy do obróbki zdjęć. Okazuje się, że to jedno z ważniejszych wymagań. Spore znaczenie ma również chęć inwestycji w drogi sprzęt fotograficzny oraz ciągłe kupowanie nowych elementów (np. nowej kamery, lampy itp.). Ważny jest też wybór konkretnej dziedziny rozwoju. Współczesna specjaliści mogą rozwijać się w ramach fotografii dziecięcej, reklamowej, artystycznej, społecznej, a nawet wojennej. Bardzo popularna jest fotografia ślubna, zwłaszcza że obecnie wiele par decyduje się na współpracę z profesjonalnym fotografem i korzysta z jego usług w czasie przygotowań, samego ślubu, wesela i poprawin. Warto pamiętać o tym, że na rynku jest bardzo duża konkurencja, dlatego fotografowie ślubni powinni dodatkowo zadbać o dobrą reklamę i marketing oraz świetną stronę internetową.

przeczytaj też: lektor filmowy – charakterystyka zawodu, obowiązki, zarobki

Photo serie Hospitality
Photo serie Hospitality

Fotograf – zarobki i możliwości rozwoju 

Zarobki fotografa zależą oczywiście od miejsca pracy. Osoba na etacie może liczyć na wynagrodzenie od 2500 do 5000 złotych brutto, przy czym warto zaznaczyć, że wielu specjalistów pracuje tylko na pół etatu. Fotograf freelancer z kolei może zarabiać znacznie więcej. Przykładowo, za całodzienną sesję ślubną w Warszawie jest w stanie otrzymać około 4000 złotych. Oczywiście najlepiej zarabiają te osoby, które mają stałe zlecenia i znajdują klientów z polecenia. Warto zaznaczyć, że fotograf zwykle musi prowadzić własną działalność, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Osoby pracujące w tym zawodzie mają spore możliwości rozwoju, ponieważ są w stanie stale poszerzać swoje kompetencje, zdobywać nowe zlecenia, a także nawiązywać współpracę w zupełnie nowych dziedzinach. Początkujący fotograf musi stworzyć swoje portfolio, zaczynając zwykle od zleceń niskopłatnych lub nawet bezpłatnych. Ważne jest też umieszczanie zdjęć w stockach, skąd mogą pobierać je klienci. Spore znaczenie ma stworzenie własnej strony internetowej oraz dbanie o swoje social media. Obecnie wielu klientów poszukuje fotografów właśnie przez media społecznościowe, wyszukiwarkę lub z polecenia znajomych. 

przeczytaj też: czym zajmuje się i jakie zadania ma przewodnik wycieczek?

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę