Najnowsze dane pokazują, że coraz częściej dorabiamy do pensji. Okazji do podreperowania domowego budżetu szuka nawet 50% Polaków i wybiera w tym celu różne formy pracy dorywczej. Są to zajęcia podejmowane na określony czas, w ściśle określonym wymiarze i na podstawie umów cywilno-prawnych. Co ważne, dają one możliwość zarobienia sporej kwoty. Podpowiadamy, gdzie szukać pracy dodatkowej.

praca dorywcza – co to takiego? 

Praca dorywcza to popularne określenie, które nie doczekało się jeszcze swojej definicji prawnej. Jest po prostu pracą dodatkową, czyli niestandardową formą zatrudnienia, która obowiązuje przez określony, najczęściej krótki czas. Polega ona na wykonywaniu określonych czynności, a regulować powinna ją umowa cywilno-prawna (umowa zlecenie lub umowa o dzieło). Zazwyczaj wybierają ją studenci lub pracownicy etatowi, którzy chcieliby zwiększyć swoje dochody. 

Zajęcia dorywcze można wykonywać niezależnie od pracy na etacie. Ważne jednak, aby nie kolidowały one ze sobą. Pracodawcy nie ingerują w to, jak organizujesz sobie czas wolny od pracy, jednak doskonale zdają sobie sprawę z negatywnego wpływu nieobecności na firmę i nie tolerują sytuacji, gdy praca dorywcza staje na przeszkodzie w wykonywaniu obowiązków wynikających z umowy o pracę. Jednocześnie są świadomi tego zjawiska i często proponują podwyżki, aby podnieść morale pracowników i odwieść ich od szukania dodatkowych źródeł dochodu. 

jak znaleźć pracę dorywczą? W jakich branżach można pracować dorywczo?

Legalną pracę dorywczą znajdziesz na portalach z ofertami pracy po zastosowaniu odpowiednich filtrów. Wśród różnego rodzaju zajęć z pewnością będą takie, które są zgodne z twoimi kwalifikacjami i upodobaniami. Dorywcza praca oferowana jest najczęściej w następujących sektorach:

  • sprzedaż – np. hipermarkety zatrudniają pracowników dorywczych na okres świąteczny, kiedy w sklepie panuje bardzo duży ruch;
  • budownictwo i remonty – duże inwestycje wymagają wielu rąk do pracy i często bazują na pracownikach dorywczych. Ten rodzaj zajęć trudno jednak połączyć z pracą etatową;
  • usługi przewozowe – po zakończeniu pracy możesz jeździć jako kurier lub taksówkarz;
  • przemysł spożywczy – możesz np. zatrudnić się na określony czas przy taśmie produkcyjnej zakładu cukierniczego;
  • chałupnictwo – do pensji można dorobić, składając długopisy lub szyjąc elementy garderoby;
  • IT – jeśli jesteś programistą, możesz realizować krótkoterminowe projekty po godzinach swojej pracy.

Większość wymienionych branż zmaga się z problemem odejść pracowników, przez które trzeba szukać dodatkowych rąk do pracy. Sprawdź, jakie są przyczyny rotacjiczęste błędy planowania zatrudnienia, które doprowadzają do kryzysowych sytuacji w firmach. 

ile można zarobić w pracy dorywczej?

Praca dorywcza daje możliwość dołożenia przynajmniej kilkuset złotych miesięcznie do domowego budżetu. Nie istnieje tutaj górna granica – jeśli masz do zaoferowania specjalistyczne umiejętności, z pewnością zarobisz znacznie więcej. 

Sprawdź, jakie kursy warto zrobić, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i zarabiać jeszcze więcej. Wybieraj pracodawców, którzy dbają o rozwój pracowników online, organizując przydatne kursy i szkolenia. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

czy praca dorywcza jest legalna?

Praca dorywcza jest legalna pod warunkiem, że odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy o dzieło lub umowy zlecenia). 

czym różni się praca dorywcza od pracy stałej?

Różnica polega przede wszystkim na formie umowy. Przed wykonaniem pracy dorywczej najczęściej podpisujesz umowę o dzieło lub umowę zlecenie na określony czas, a praca stała wiąże się z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

ile godzin można spędzić w pracy dorywczej?

Liczba godzin, jaką poświęcisz na pracę dorywczą, może zostać określona w umowie, ale nie musi. W dokumencie powinna jednak zostać określona stawka za godzinę pracy.