Mam wykształcenie wyższe i nie wiem, co robić po studiach” – taka myśl pojawia się w głowach wielu absolwentów. Ukształtowanie swojej dalszej ścieżki życiowej i zawodowej wymaga przemyślenia i zaplanowania. Warto przy tym zastanowić się nad swoimi priorytetami i zainteresowaniami.

Czas na uczelni wyższej to zazwyczaj ciekawy okres. W końcu jednak dobiega końca. Pojawia się wówczas pytanie: co po studiach? Każda osoba musi we własnym zakresie przemyśleć swoje plany na przyszłość. Warto jednak skorzystać z kilku wskazówek.

Wielka niewiadoma, czyli co jest po studiach?

Rozpoczynając naukę na uczelni wyższej, wiele osób nie zastanawia się, co będzie po studiach. Czas jednak płynie szybko i pierwszoroczniacy wkrótce stają się absolwentami. Kwestia tego, co robić po studiach licencjackich, może wydawać się prosta – wówczas można zdecydować się na podjęcie studiów drugiego stopnia (jednak warto przemyśleć, czy naprawdę się tego chce). Co po „magisterce”? Tutaj wiele zależy od konkretnej osoby. Jeżeli nie ma się konkretnej wizji tego, czym zająć się po studiach, warto przemyśleć:

  • po co podjęło się studia – dlaczego wybrało się dany kierunek, jakie plany towarzyszyły na ich początku itp.,
  • jaką wiedzę i umiejętności zdobyło się w toku studiów i jak można wykorzystać je na rynku pracy (chodzi tu nie tylko o wiedzę akademicką i umiejętności twarde związane z danym kierunkiem studiów, lecz także uniwersalne kompetencje, jak zarządzanie czasem, współpraca z innymi itp.),
  • jakie się ma pasje, zainteresowania i jak można wykorzystać je na rynku pracy,
  • wykonywanie jakich zadań przynosi dużą satysfakcję,
  • jakie zawody są aktualnie poszukiwane na rynku pracy i w których z nich dana osoba mogłaby się odnaleźć,
  • jakie się ma priorytety w życiu.

przeczytaj też: jak przygotować dobre CV dla studenta bez doświadczenia, by zwiększyć szansę na pracę?

Zastanowienie się nad tymi zagadnieniami może przybliżyć do odnalezienia odpowiedzi na pytanie co robić po studiach. Jeśli dalej ma się wątpliwości, można zdecydować się na coaching zawodowy, zrobić jeden z testów predyspozycji zawodowych lub badanie Gallupa, które pokazuje, jakie się ma dominujące talenty.

Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying
Student, students, young people, youngsters, school, college, study, studying

Co robić po studiach? Ścieżki kariery dla przykładowych kierunków

Wybór ścieżki zawodowej po studiach w dużej mierze może zależeć od tego, na jakim kierunku się studiowało. Oczywiście nie jest to koniecznością. Nie ma bowiem problemu, aby rozwijać się w dziedzinie, która nie jest związana ze zdobytym wykształceniem. Przyjrzyjmy się zatem bliżej czterem przykładowym kierunkom studiów z różnych dziedzin, czyli psychologii, ekonomii, matematyce i filozofii i temu, co można robić po każdym z nich.

Co po studiach psychologicznych?

Jednym z często wybieranych kierunków kształcenia jest psychologia. Co po studiach w takim przypadku? Rynek pracy oferuje wiele możliwości. Można m.in. zostać psychologiem szkolnym czy policyjnym. Istnieje także szansa na dalsze kształcenie się w kierunku psychoterapeuty, psychodietetyka lub terapeuty uzależnień. Po studiach psychologicznych można także podjąć pracę w innych branżach, np. wykonywać zawód mediatora, doradcy zawodowego czy rozwijać się w obszarze HR.

Co po studiach ekonomicznych?

Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, co można robić po studiach ekonomicznych. Ciekawe rozwiązania to podjęcie zatrudnienia m.in. w placówce bankowej, samorządzie, biurze rachunkowym lub podatkowym, towarzystwie ubezpieczeniowym czy prywatnej firmie związanej z finansami.

Co po studiach matematycznych?

Absolwentów studiów matematycznych czeka nie tylko praca jako nauczyciel. Istnieje także możliwość rozwijania się w takich profesjach, jak m.in. pracownik urzędu statystycznego, analityk (danych, rynku lub finansowy), aktuariusz czy specjalista IT.

Co po studiach filozoficznych?

Wbrew pozorom po filozofii można robić bardzo wiele rzeczy. Przykładowe zawody to: dziennikarz, publicysta, pracownik kultury, samorządowiec, analityk rynku, pracownik HR, a także marketingowiec.

przeczytaj też: SWOT osobisty – jak go przeprowadzić?

Co po studiach? Jak znaleźć pracę?

Aby znaleźć pracę po studiach, przede wszystkim trzeba zdecydować, w jakim obszarze chce się rozwijać. Następnie pozostaje rozpocząć poszukiwania – najlepiej na portalach z ogłoszeniami, w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych konkretnych firm. Ważne jest oczywiście przygotowanie dobrych dokumentów aplikacyjnych (CV i list motywacyjny) oraz zapał i chęci. Na początku drogi zawodowej warto odbyć praktykę lub staż.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę