Po długim okresie pracy w jednej firmie możemy zapragnąć zmian, ale na myśl o poszukiwaniach nowego zajęcia przechodzić nas mogą dreszcze. To zupełnie naturalne, ale nie pozwólmy, by ta obawa odwiodła nas od poszukiwania pracy, która będzie nas bardziej satysfakcjonowała.

Może przyszedłeś do swojej obecnej firmy tuż po zakończeniu nauki i czujesz, że nadszedł czas na kolejne kroki w karierze, a może zmiany u Twojego pracodawcy poszły na tyle daleko, że nie czujesz się już dobrze w pracy.

Warto jest przemyśleć o tym, co stoi za tą decyzją, bo łatwiej będzie nam określić, czego spodziewamy się po nowej pracy. Zdecydowanie pomoże to w poszukiwaniach nowego zajęcia.

określ swoje umiejętności

Zanim zaczniesz aplikować na interesujące Cię oferty, przygotuj sobie listę umiejętności, które udało Ci się posiąść od początku swojej pracy w obecnej firmie. Pomoże Ci to zaktualizować CV i inne dokumenty aplikacyjne, abyś mógł właściwie pokazać, co możesz zaoferować nowemu pracodawcy. Możesz być zaskoczony tym, jak bardzo rozwinąłeś swoje umiejętności zawodowe w ciągu ostatni kilku lat.

Aby odpowiednio przygotować się do wypełniania formularzy aplikacyjnych i aktualizowania CV, potrzebna Ci będzie solidna baza – taką rolę mogą właśnie pełnić wypisane umiejętności. Możesz je także skonfrontować z wymaganiami stawianymi przez pracodawców w interesujących Cię ofertach.

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą branży, ale jednocześnie budzi to Twoje obawy, identyfikując umiejętności przydatne w nowej pracy, zbudujesz swoją pewność siebie i łatwiej pokonasz opory przed odważnymi decyzjami. Pomoże Ci to też dobrze nastawić przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą.

pokaż się jako ekspert w branży

Komfort stabilnej pracy wyłącza u nas czasem potrzebę stałego aktualizowania wiedzy z naszej dziedziny. Jednak potencjalni pracodawcy będą bardziej pod wrażeniem kandydata, który pokaże, że trzyma rękę na pulsie, że interesuje się tym, co dzieje się w jego branży. Dla przyszłego szefa będzie to bowiem sygnał, że taki kandydat przyjdzie do firmy z fachową, najnowszą wiedzą ze swojej dziedziny, ale też z ogromnym zaangażowaniem w tematykę, którą się zajmuje.

Jeśli szukasz pracy poza swoją dotychczasową branżą, to i tak warto pokazać potencjalnym pracodawcom, że jesteś typem człowieka śledzącego aktualne trendy. Możesz to zademonstrować, tworząc CV, które będzie zgodne z najnowszymi standardami – będzie przejrzyste, proste, z odpowiednio sformatowanym.

skup się na lojalności

W świecie, w którym 2 na 5 osób widzi siebie w obecnej pracy przez mniej niż dwa lata, powinieneś pamiętać, że tak długą pracą w dotychczasowej firmie udowadniasz swoją ponadprzeciętną lojalność. A to może okazać się jedną z najbardziej istotnych kwestii dla naszego przyszłego pracodawcy.

Będzie tak z pewnością w firmach, które prowadzą projekty długoterminowe – np. w branży inżynieryjnej lub budowlanej. Dlatego swój długi staż u obecnego pracodawcy warto potraktować jako zaletę.

zdobądź mocne dowody

Pomyśl o konkretnych efektach swojej dotychczasowej pracy. Może udało Ci się zwiększyć sprzedaż o kilkanaście procent, a może pozyskałeś nowych klientów? Precyzyjne określenie rezultatów to dowód Twoich umiejętności, ale też prognoza na to, że dla nowego pracodawcy możesz osiągnąć co najmniej tyle samo.

Umieszczenie takich informacji w swoim CV i na profilach w portalach rekrutacyjnych z pewnością przykuje uwagę rekruterów. Będą to dla nich konkrety, które na wstępnym etapie można skonfrontować z potrzebami na danym stanowisku. A to daje Ci przewagę nad innymi kandydatami.

nie poprzestawaj

Nowa praca z reguły nie pojawia się z dnia na dzień. Poszukiwania mogą zająć więcej niż się spodziewaliśmy. Niech ten czas Cię jednak nie zniechęca. Jak wylicza portal LinkedIn poszukiwanie nowego idealnego zajęcia może trwać średnio nawet pół roku.

Jeśli nawet masz już na oku konkretną pracą i czekasz na decyzję pracodawcy, nie ignoruj innych okazji. Poświęcony karierze serwis The Muse doradza, by nie poprzestawać w wysyłaniu CV aż do momentu, gdy od nowego pracodawcy nie dostaniemy do podpisu umowy lub choćby listu intencyjnego. Szukaj dalej, a zwiększysz szansę na pracę marzeń!

Tekst powstał na podstawie artykułu Anthony'ego Hodge'a “Boost your job search after a long period of employment” opublikowanego w serwisie Randstad.com.