Jeśli w danym roku kalendarzowym Boże Narodzenie czy Święto Niepodległości wypada w sobotę, możesz odebrać sobie dzień wolny w innym terminie. Regulują to przepisy polskiego prawa, a dokładniej art. 130 par. 2 Kodeksu pracy. Sprawdź, w jakim terminie możesz wziąć wolne i czy należy Ci się to także wtedy, gdy święto wypada w niedzielę. 

Kiedy odbiera się dni wolne za święto?

Kodeks pracy (art. 130. par  2.) mówi wyraźnie, że każde święto, które występuje w danym okresie rozliczeniowym i przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar pracy o 8 godzin. W praktyce oznacza to, że będzie Ci się należał dzień wolny w innym terminie i nie będzie to ani urlop okolicznościowy, ani urlop na żądanie

Zgodnie z prawem dzień wolny za święto w sobotę należy odebrać w ramach ustalonego przez pracodawcę okresu rozliczeniowego, czyli w tym samym miesiącu, w którym wypada uroczystość. Zazwyczaj jest to z góry określony przez pracodawcę termin ogłoszony w ramach zarządzenia, obwieszczenia lub innej formy komunikatu praktykowanego przez pracodawcę. Często jest to dzień roboczy poprzedzający święto wypadające w sobotę. Niektórzy pracodawcy są w tej kwestii bardziej elastyczni i pozwalają odbierać dzień wolny w różnych terminach – taka praktyka wymaga ułożenia grafiku w taki sposób, aby nie zabrakło rąk do pracy.

Jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku, odbierzesz dzień wolny w tygodniu roboczym. Jeżeli Twój zakład pracy świadczy usługi również w soboty, świąteczna sobota będzie dla Ciebie dniem wolnym od pracy i nie będziesz mieć już prawa do dnia wolnego w innym terminie. 

Jak odebrać dzień wolny za święto?

Dzień wolny za święto zostaje z góry ustalony przez pracodawcę lub uzgodniony z każdym pracownikiem indywidualnie w taki sposób, aby osobiste preferencje nie zaburzyły dynamiki pracy. W tej sytuacji nie musisz pisać podania o urlop.

Co jeśli pracownik nie odbierze dnia wolnego za święto?

Pracownik musi odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Jeśli nie zdąży tego zrobić, a umowa o pracę zostanie rozwiązana, wtedy otrzyma wynagrodzenie za ten dzień wraz ze 100% dodatkiem. Zakłady pracy nie dają jednak wyboru pomiędzy dniem wolnym a rekompensatą finansową, z której zapewne wiele osób wolałoby skorzystać.

Przeczytaj także: Zawody przyszłości – w jakich branżach warto pracować?

Dzień wolny za święto w sobotę – przykład

Jeśli Święto Niepodległości wypada w sobotę, a Ty zgodnie z regulaminem pracujesz od poniedziałku do piątku, przysługuje Ci dzień wolny w tygodniu roboczym. Pracodawca może ogłosić, że piątek 10 listopada to dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników, więc w tej sytuacji zyskujesz przedłużony weekend. Jeśli Twój szef daje taką możliwość, możesz ustalić dzień odbioru indywidualnie, jednak powinno to nastąpić jeszcze w listopadzie. Jeżeli Twój zakład pracy jest czynny w soboty, święto przypadające w ten dzień będzie dla Ciebie dniem wolnym od pracy. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca musi oddać dzień wolny za święto?

Tak. Pracodawca ma obowiązek oddać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Jest to uregulowane przez Kodeks pracy (art. 130. par  2.).

Czy otrzymam dzień wolny za święto przypadające w niedzielę?

Nie. Przepisy regulują wyłącznie dni świąteczne przypadające w sobotę, co oznacza, że za święto przypadające w niedzielę dzień wolny nie przysługuje.

Czy dzień wolny za święto wlicza się do urlopu wypoczynkowego lub okolicznościowego?

Nie. Dzień wolny za święto nie może być zaliczony do urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego ani na żądanie. Nie musisz składać wniosku o udzielenie dnia wolnego za święto, a pracodawca nie ma prawa odliczyć Ci tego dnia od przysługującego Ci urlopu.