Najkrócej pracy poszukują osoby ze średnim wykształceniem (2,2 miesiąca – w tej grupie zanotowaliśmy wydłużenie się tego czasu). Osoby z wykształceniem podstawowym i wyższym zatrudnienia szukają krócej niż w poprzednim kwartale (odpowiednio: 2,6 miesiąca oraz 2,7 miesiąca).
W ostatnim okresie najszybciej nowe zatrudnienie można było znaleźć we wschodnich regionach kraju – w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim (2,1 miesiąca). W regionach zachodnich i południowych średni czas wyniósł 2,3 miesiąca, w regionach centralnych – 2,8 miesiąca. Najdłużej nowej pracy poszukiwali respondenci z regionów północnych (województw pomorskiego i zachodniopomorskiego). Tylko tu czas wydłużył się i wyniósł 2,9 miesiąca.
najdłużej trwają rekrutacje w największych miastach
Dłużej niż w poprzednim badaniu pracy szukają mieszkańcy największych aglomeracji (2,8 miesiąca). W przypadku pozostałych badanych czas skrócił się. Najszybciej pracę można było znaleźć w ostatnim okresie obszarach wiejskich – zarówno tych w obrębie aglomeracji (1,8 miesiąca), jak i z dala od metropolii (1,7 miesiąca).
W badaniu Randstad o doświadczenia w poszukiwaniu pracy pytamy osoby, które świeżo zetknęły się z rekrutacjami w firmach w Polsce. W przeważającej grupie są to osoby młode od 18 do 29 lat (50% respondentów było w tym wieku), ankietowani z wykształceniem średnim i niepełnym wyższym (53%), częściej mężczyźni (51%), mieszkańcy centralnych województw (29%), pracownicy biurowi i administracyjni (26%), specjaliści (14%) i robotnicy niewykwalifikowani (14%), a także osoby zatrudnione w handlu (26%) i przemyśle (11%).
rozwój zawodowy głównym powodem zmiany pracodawcy