Chiropraktyk to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i działaniami profilaktycznymi z zakresu mechanicznych zaburzeń w układzie kostno-stawowym. Chiropraktycy działają w ramach medycyny niekonwencjonalnej i wykorzystują terapię manualną.

W Polsce chiropraktyka jest terminem znacznie mniej znanym niż w Stanach Zjednoczonych. Dziedzina ta powstała w 1895 roku, w stanie Iowa. Chiropraktycy w Polsce nazywani są także kręgarzami lub po prostu wykwalifikowanymi rehabilitantami, którzy stosują metody terapii manualnej i w ten sposób pomagają pacjentom.

Kim jest chiropraktyk i jak nim zostać?

Chiropraktyk to osoba zajmująca się niwelowaniem bólu w obszarze kręgosłupa i w układzie kostno-stawowym. W swojej pracy korzysta z terapii manualnej, czyli specjalnego rodzaju fizjoterapii, w którym stosuje się wiele technik i chwytów ułożenia pacjenta. Jak zostać chiropraktykiem? Zwykle najlepszą bazą są studia z zakresu fizjoterapii lub medycyny. Najczęściej właśnie osoby po fizjoterapii zostają chiropraktykami. Kandydaci, którzy chcą dostać się na takie studia, powinny skoncentrować się na jak najlepszym zdaniu matury z biologii oraz chemii lub języka angielskiego. Dokładne wymagania zależą od uczelni. W trakcie studiów fizjoterapeutycznych można poznać m.in. terapię manualną oraz podstawy kręgarstwa. Właśnie dlatego takie studia są doskonałą bazą do dalszego kształcenia. Po ich ukończeniu konieczne jest podjęcie decyzji o dalszym etapie edukacji, czyli o studiach podyplomowych. Tego typu studia prowadzone są w Polsce od 1999 roku, wykładowcy mają więc już ponad 20-letnią praktykę, a dodatkowo cały czas doskonalą swoją wiedzę. Rozwiązaniem innym niż studia podyplomowe jest ukończenie kursu z zakresu chiropraktyki, którego cena wynosi zwykle około 2000 złotych. Od 2014 roku zawód chiropraktyka wpisany jest do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności, jednak profesja ta wciąż nie jest dobrze uregulowana prawnie. Teoretycznie każdy może skończyć kurs z zakresu chiropraktyki i otworzyć własny gabinet. Pacjenci zwracają zwykle uwagę na dyplomy i certyfikaty. Obecnie jedyną placówką wydającą tego typu dokumenty jest Polskie Towarzystwo Chiropraktyki.

przeczytaj też: komu przysługuje renta socjalna i co zrobić, aby ją otrzymać?

Zadania chiropraktyka w pracy

W codziennej pracy zawodowej chiropraktyk przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie układa go w odpowiedniej pozycji. Następnie wykonuje precyzyjne manipulacje w obrębie kręgosłupa, masaż i bezbolesne pchnięcia. Zakres zadań zależy od stanu pacjenta i jego potrzeb. Dodatkowo chiropraktyk ma kwalifikacje do przygotowywania orzeczeń dotyczących stopnia i zakresu niepełnosprawności. Osoba wykonująca ten zawód może podjąć zatrudnienie w placówce z zakresu fizjoterapii w ramach umowy o pracę. Najczęściej jednak chiropraktycy prowadzą własną działalność gospodarczą i przyjmują pacjentów prywatnie.

Wynagrodzenie chiropraktyka

Wynagrodzenie chiropraktyka zależy od jego miejsca pracy i miejscowości. Najczęściej za godzinę pacjent płaci od 80 do 200 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że chiropraktycy prowadzący działalność gospodarczą muszą odprowadzać wszelkie składki i płacić podatki, a zwykle także wynajmować lokal. W tym przypadku przychody mogą się w znacznym stopniu różnić od faktycznych dochodów. Chiropraktycy zatrudnieni w ramach umowy o pracę zwykle zarabiają poniżej średniej krajowej, a ich wynagrodzenie jest podobne do tego, jakie otrzymują fizjoterapeuci. Chiropraktyka jest szybko rozwijającą się dziedziną, a siedzący tryb życia sprawia, że coraz więcej pacjentów potrzebuje wykwalifikowanej pomocy w ramach masażu lub rehabilitacji kręgosłupa.

Mamy oferty pracy specjalnie dla Ciebie

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy. Pokierujemy Cię w stronę nowej pracy pełnej korzyści. Odkryj możliwości, które na Ciebie czekają.

poznaj nasze oferty pracy