Ratownik medyczny to osoba, która zazwyczaj jako pierwsza pojawia się na miejscu wypadku. Jej zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu i, jeśli to możliwe, przeprowadzenie z nim wywiadu, aby móc przekazać stosowne informacje lekarzowi. Zawód ten jest więc niezwykle odpowiedzialny. Rozważając wykonywanie tej profesji i zastanawiając się, co trzeba zrobić, aby zostać ratownikiem medycznym, należy przygotować się na konieczność spełnienia odgórnie ustalonych wymogów.

Ratownik medyczny – jak zostać przedstawicielem tego zawodu?

Ratownik medyczny należy do zawodów regulowanych. W specjalnej klasyfikacji profesji oznacza się go kodem 325601. Kwestia tego, jak zostać ratownikiem medycznym w Polsce, została więc określona przez odpowiednie przepisy. Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym tę profesję może wykonywać wyłącznie osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, charakteryzuje się dobrym stanem zdrowia pozwalającym na pełnienie tego stanowiska, zna język polski w stopniu komunikatywnym, który wystarcza do objęcia tej posady, oraz ukończyła studia wyższe na odpowiednim kierunku.

Zobacz również: Kierowca samochodu ciężarowego – zakres obowiązków, wymagania, zarobki

W kwestii tego, jak zostać ratownikiem medycznym w karetce, najważniejsze jest więc odpowiednie wykształcenie. Zgodnie z regulacjami należy ukończyć 3-letnie studia licencjackie na kierunku o nazwie „ratownictwo medyczne” na jednej z wielu uczelni medycznych w Polsce.

Mamy dla Ciebie pracę

Wyszukaj oferty dla siebie i znajdź swoją wymarzoną pracę w mgnieniu oka.

aktualne oferty pracy

Studia przygotowujące do wykonywania zawodu ratownika medycznego mają bardzo szeroki program. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. anatomii, udzielania pierwszej pomocy, medycyny katastrof, technik zabiegów medycznych, medycyny ratunkowej, traumatologii, chorób wewnętrznych i zakaźnych, toksykologii, laryngologii, ginekologii, intensywnej terapii, neurochirurgii, psychologii oraz etyki zawodowej. Oprócz tego odbywają praktyki zawodowe zarówno w zespole ratownictwa medycznego, jak i na różnych szpitalnych oddziałach. Pozwala im to na rozwinięcie przydatnych umiejętności. Tak szeroki obszar kształcenia wynika z tego, że ratownicy medyczni muszą być przygotowani na wiele różnych sytuacji. To od ich wiedzy i kompetencji często zależy zdrowie, a nawet życie pacjentów.

Warto wiedzieć, że od niedawna kwestia tego, jak zostać ratownikiem medycznym, jest jeszcze bardziej złożona. Absolwenci studiów, którzy rozpoczęli kształcenie na uczelni wyższej po roku akademickim 2018/2019, zobowiązani są bowiem do zdania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM).

Jak zostać ratownikiem medycznym bez matury i czy w ogóle jest to możliwe?

Niektórzy wciąż zastanawiają się, jak zostać ratownikiem medycznym bez matury. Zgodnie z przepisami wykonywanie tej profesji nie jest możliwe bez otrzymania świadectwa dojrzałości, a następnie odbycia studiów kierunkowych. Mimo to w przeszłości droga do zawodu ratownika medycznego była prostsza. Aby pracować w karetce, wystarczyło bowiem ukończyć jedynie 2-letnią szkołę policealną. Zmiana nastąpiła w 2013 roku. Od tamtej pory każdy, kto zastanawia się, jak zostać ratownikiem, musi zdobyć dyplom licencjata.

Zobacz również: Czym zajmuje się logistyk i jak wygląda jego praca?

Jak zostać ratownikiem medycznym? Przydatne cechy charakteru

Co zrobić, aby zostać ratownikiem medycznym? Przede wszystkim trzeba przygotować się na wzmożoną pracę. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji to jednak nie wszystko. Nie każdy bowiem nadaje się do wykonywania tej profesji, nawet mimo stosownych kompetencji. Przed rozpoczęciem studiów warto przemyśleć, czy ma się określone cechy charakteru. Ratownik medyczny musi przede wszystkim wyróżniać się dobrą kondycją psychiczną, opanowaniem i odpornością na stres. Oprócz tego powinien być odpowiedzialny, zdecydowany i komunikatywny. Ważne również, aby wykazywał gotowość do pracy w ekstremalnych warunkach i umiał trzeźwo ocenić nawet trudne sytuacje.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę