Zlecenie badań okresowych pracowników to obowiązek każdego szefa, który musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i nie może dopuszczać, by w gronie pracowników znalazły się osoby, które mają przeciwwskazania do wykonywania zleconych czynności. Okresowej oceny stanu zdrowia dokonuje lekarz medycyny pracy na podstawie badań, które wynikają ze specyfiki zawodu. Zobacz, jak często należy sprawdzać stan zdrowia w pracy.

Badania okresowe pracowników – co to takiego?

Wykonywanie badań okresowych pracowników to obowiązek, który wynika z art. 211 Kodeksu pracy, w który mówi się o tym, że przestrzeganie zasad BHP jest podstawowym zadaniem pracownika. W związku z tym jest on – bez względu na to, czy pracuje zdalnie, w biurze czy wykonuje pracę hybrydową – zobowiązany do poddania się wstępnym i okresowym badaniom lekarskim, które mają znaczenie dla wykonywanego zawodu. Pracodawca nie może dopuścić, aby w zakładzie pracy przebywały osoby bez aktualnych badań lekarskich. Oprócz przykrych konsekwencji finansowych niesie to ze sobą ogromne ryzyko wypadku lub innej niebezpiecznej sytuacji.

Przeczytaj również: Praca w holandii – dla kogo? jakie zarobki?

Co się robi na badaniach okresowych? Jakim badaniom trzeba się poddać?

Badania okresowe mają dość standardowy przebieg. Mimo że każdy zawód ma swoją specyfikę, najczęściej wykonuje się badania:

  • krwi i moczu;
  • ciśnienia krwi;
  • laryngologiczne;
  • okulistyczne;
  • cholesterolu i cukru we krwi.

Poza podstawowym pakietem badań znajdują się testy, które zleca się osobom wykonującym zawody o podwyższonym ryzyku. Ci, którzy na co dzień pracują na wysokości, muszą co 2–3 lata wykonać – oprócz podstawowych rutynowych badań – testy neurologiczne. Z kolei regularne badania psychotechniczne są wymagane w przypadku kierowców pojazdów mechanicznych (kurierów, pracowników firm spedycyjnych i przedsiębiorstw transportowych), aby sprawdzić m.in. ich poziom odporności na stres i umiejętność szybkich reakcji.

Zestaw badań dla pracownika biurowego będzie dość ograniczony – w tym przypadku wystarczą badania krwi oraz profilaktyczne badanie wzroku, które ma ocenić, czy zmysł ten nie pogarsza się. Oceny stanu zdrowia dokonuje za każdym razem lekarz medycyny pracy.

Sprawdź, jaka jest idealna praca dla kobiet i w jakich zawodach pracuje statystycznie najwięcej pań.

Jak często należy wykonywać badania okresowe pracowników

Okresowe badania pracowników wykonuje się średnio co 2–4 lata, w zależności od specyfiki danej profesji. Częściej muszą zgłaszać się na badania osoby, które wykonują zawody podwyższonego ryzyka (np. związane z pracą na wysokości), np. alpinista przemysłowy, który ukończył 50 lat, będzie musiał sprawdzać stan swojego zdrowia co rok.

Zobacz także: Na czym polega praca w wydawnictwie? Zarobki

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jaki lekarz wykonuje badania okresowe pracowników?

Badania okresowe wykonuje lekarz medycyny pracy, a badanie krwi i moczu należy zrobić wcześniej w wyznaczonym laboratorium. Jeśli dany zawód wymaga wykonania bardziej specjalistycznych badań, wtedy przeprowadza je lekarz przypisany do określonej specjalizacji. 

Co ile lat mają miejsce badania pracowników biurowych?

Pracownicy biurowi mają obowiązek zrobić badania okresowe co 3 lata. W ich przypadku największe znaczenie ma kontrola wzroku. W przypadku jego pogorszenia pracownik może dostać od pracodawcy dofinansowanie na zakup okularów.

Co grozi w przypadku braku aktualnych badań lekarskich pracowników?

Za brak badań okresowych pracowników konsekwencje ponosi pracodawca, ponieważ to on jest głównym odpowiedzialnym za przestrzeganie zasad BHP w zakładzie. Jeśli zostaną one naruszone, grozi mu kara grzywny od 1 tys. nawet do 30 tys. zł.