Jak pokazuje raport „Woman in Work Index” przygotowany przez firmę, sytuacja zawodowa kobiet w Polsce jest co najmniej zadowalająca. Nasz kraj awansował na 8. miejsce wśród wszystkich krajów OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), w których kobiety są aktywne na rynku pracy. Sprawdź, które branże są najbardziej „sfeminizowane” i które profesje dają największe korzyści finansowe.

W jakich zawodach pracuje najwięcej kobiet?

Mimo że nie istnieje podział na profesje typowo męskie i typowo kobiece, nie da się nie zauważyć, że niektóre branże są zdecydowanie bardziej sfeminizowane. Przykładowo, kobieta pracująca jako kierowca ciężarówki to dość rzadki widok – choć dla niektórych pań tego rodzaju wyzwania to praca marzeń – ale zdecydowana większość pracowników szkół, sekretariatów czy branży beauty to kobiety. Panie doskonale sprawdzają się jako nauczycielki (zarówno w edukacji szkolnej, jak i przedszkolnej), sekretarki, pielęgniarki, opiekunki, pracownice socjalne, kosmetyczki, dietetyczki, krawcowe czy asystentki stomatologiczne. Niektóre zawody – np. kosmetyczka – nie mają nawet odpowiednika męskiego na poziomie języka, choć oczywiście panowie także mają swoich reprezentantów w branży beauty i doskonale sprawdzają się np. jako styliści fryzur.

Zdecydowana większość kobiet pracuje w sektorze prywatnym, jednak stanowiska w sektorze państwowym również są przez nie cenione ze względu na dużą stabilność. Panie z kolei, które cenią elastyczność zawodową, często wybierają pracę tymczasową.

Sprawdź też: Praca w Polsce w 2021 roku – jak wygląda rynek pracy?

Jakie są dobrze płatne zawody dla dziewczyn?

Kobiety pracują w różnych branżach, jednak niektóre zawody dają im większe perspektywy rozwoju i gwarantują lepsze zarobki. Aktualnie na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć:

  • specjalistki HR, np. rekruterki;
  • pracownice branży e-commerce i marketingu internetowego, np. social media managerki; 
  • panie wykonujące zawody kreatywne – np. tatuażystki, projektantki wnętrz;
  • księgowe;
  • programistki.

Wymienione zawody wymagają określonych kwalifikacji – ukończonych studiów wyższych lub certyfikowanych kursów w danym zakresie. Dodatkowym atutem jest znajomość języków obcych oraz wysoki poziom kompetencji społecznych, np. łatwość w nawiązywaniu kontaktów, empatia. Listę konkretnych wymagań znajdziesz w wybranym ogłoszeniu o pracę.

Ile zarabiają kobiety?

Nie ma przeszkód, by kobiety zarabiały tyle samo (a nawet więcej) co mężczyźni, jednak statystyki pokazują, że ich płace różnią się od siebie. Przeciętne wynagrodzenie pań w sektorze prywatnym to ok. 5700 zł brutto, podczas gdy panowie zarabiają średnio ok. 6600 zł brutto. W sektorze publicznym kobiety osiągają wynagrodzenie ok. 5000 zł brutto, a panowie o 1000 zł więcej (dane z 2022 roku). 

Wysokość wypłaty zależy przede wszystkim od wybranej branży i zajmowanego stanowiska – praca w korporacji będzie przeważnie lepiej opłacalna niż zajęcia tymczasowe lub praca w domu dla mam.

Przeczytaj również: Praca w handlu – jak zostać przedstawicielem handlowym?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czym jest praca dla kobiet?

Nie istnieje pojęcie zawodów tylko dla pań, jednak można stwierdzić, że w niektórych profesjach kobiece cechy charakteru, takie jak empatia, uważność czy opiekuńczość, są szczególnie cenione. Praca dla kobiety to po prostu zawód, który odpowiada kwalifikacjom oraz indywidualnym cechom charakteru danej kandydatki.

Gdzie mogą pracować kobiety?

Kobiety mogą pracować w dowolnej branży, jeśli pozwalają im na to posiadane kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności. Nie ma zawodów, do których panie nie byłyby dopuszczane ze względu na płeć. Profesje typowo męskie istnieją, ponieważ kobiety zazwyczaj nie wybierają takiej ścieżki kariery ani nie kształcą się w niektórych dziedzinach.