Praca handlowca to wymagające zajęcie. Aby ją wykonywać, nie wystarczą same chęci i duża komunikatywność. Coraz więcej pracodawców wymaga bowiem rozwiniętej wiedzy i umiejętności. Warto więc wiedzieć, jak zostać przedstawicielem handlowym oraz co zrobić, aby otrzymywać ciekawe oferty zatrudnienia.

Zawód przedstawiciela handlowego wymaga odznaczania się odpowiednimi kompetencjami miękkimi i doświadczenia, odpowiedniej wiedzy oraz znajomości branży, w której chce się podjąć pracę. Kwestia tego, jak zostać dobrym przedstawicielem handlowym, jest więc złożona. Kandydaci zainteresowani objęciem takiego stanowiska muszą się też przygotować na rosnące wymagania pracodawców.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy ma przed sobą wiele zadań. Jego głównym obowiązkiem jest reprezentowanie danego przedsiębiorstwa w kontaktach z klientami. W tym celu zajmuje się on m.in. pozyskiwaniem nowych odbiorców i podtrzymywaniem pozytywnych relacji z obecnymi, budowaniem sieci sprzedaży, udzielaniem wsparcia merytorycznego klientom, realizowaniem planów sprzedażowych, analizowaniem działań konkurencyjnych firm, promowaniem towarów lub usług, a także przygotowywaniem różnych dokumentów, w tym umów, ofert handlowych oraz raportów.

Dowiedz się wszystkiego o pracy przedstawiciela handlowego.

Jak widać, zakres obowiązków na tym stanowisku jest bardzo szeroki. Jeśli więc chce się zostać przedstawicielem handlowym, trzeba przygotować się na wzmożoną pracę oraz wykazywać się dużym zaangażowaniem.

mamy dla Ciebie oferty pracy w sprzedaży

Nie czekaj i sprawdź nasze oferty pracy w sprzedaży. Pokierujemy Cię w stronę nowych możliwości zawodowych. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

poznaj nasze oferty pracy

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

W przeszłości kwestia tego, jak zostać przedstawicielem handlowym, nie była aż tak złożona. Najczęściej wystarczyło być komunikatywną i charyzmatyczną osobą, która chce się rozwijać w danej branży i wyróżnia się dużą samodzielnością. Posiadanie wykształcenia wyższego często miało drugorzędne znaczenie. Choć współcześnie tacy kandydaci również mogą znaleźć zatrudnienie, pracodawcy mają coraz wyższe wymagania. Wielu z nich preferuje pracowników, którzy ukończyli studia na takich kierunkach jak np. zarządzanie, marketing lub psychologia. 

Myśląc o pracowaniu jako przedstawiciel handlowy, warto też zainteresować się ofertą kursów przeznaczonych dla reprezentantów tego zawodu, ponieważ zwiększa to szansę na otrzymanie propozycji zatrudnienia. Można je odbyć np. w prywatnych szkołach i centrach szkoleniowych. Pozwala to na zdobycie kompetencji z zakresu negocjacji, technik sprzedażowych i kontaktów z klientami.

Trzeba też zwrócić uwagę na rozwijanie umiejętności twardych. W tym zawodzie wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego, prawo jazdy kat. B oraz biegła obsługa komputera, zwłaszcza pakietu Office. Bardzo ważna jest również wiedza na temat branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo, do którego się aplikuje.

zobacz także: Sieci handlowe i branża FMCG atrakcyjną opcją dla studentów

Pracodawcy najchętniej przyjmują do pracy osoby, które już wykonywały ten zawód. Czy można zostać przedstawicielem handlowym bez doświadczenia? Jest to możliwe, jednak wymaga dużego zaangażowania i samozaparcia. Największe szanse na zdobycie takiej posady mają kandydaci, którzy odznaczają się przynajmniej minimalnym doświadczeniem związanym z obsługą klienta.

Jak zostać dobrym przedstawicielem handlowym? Cechy potrzebne do wykonywania zawodu

Odpowiednia wiedza i umiejętności to nie wszystko. Dobry przedstawiciel handlowy musi również odznaczać się szeregiem określonych cech, które ułatwią mu wykonywanie zawodu. Osoby wykonujące tę profesję powinny być przede wszystkim komunikatywne i umieć łatwo nawiązywać kontakty interpersonalne. Oprócz tego muszą się cechować wysoką kulturą osobistą, terminowością i punktualnością, wiarygodnością, skrupulatnością oraz obowiązkowością. Bardzo istotna jest też umiejętność przystosowywania się do zmian i duża odporność na stres. Co istotne, największą karierę w tej branży robią osoby przebojowe i charyzmatyczne.

przeczytaj też: CV po angielsku – jak przygotować dobry życiorys zawodowy?

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę