Z badania „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że co czwarty Polak (23,6%) czuje się wypalony zawodowo. Powodem takiego stanu jest przede wszystkim stres, brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a także wykonywanie pracy niezgodnej z posiadanymi umiejętnościami. Doradcy zawodowi przekonują, że praca może stać się pasją i – wbrew pozorom – stwierdzenie to nie ogranicza się wyłącznie do zawodów artystycznych czy związanych ze sportem.

Kiedy praca staje się pasją?

Siedzisz w biurze i odliczasz godziny do zakończenia pracy? A może przychodzisz do domu i nie potrafisz w pełni się zrelaksować, bo przygniata cię stres? To sytuacje, w których działalność zawodowa jest jedynie środkiem do osiągnięcia celu – tj. utrzymania rodziny, kupna mieszkania czy spłaty kredytu – i nie ma nic wspólnego z pasją. Praca staje się hobby, gdy:

 • widzisz sens i efekty wykonywanych działań, które cię napędzają;
 • lubisz to, co robisz i dzięki temu nie czujesz presji ani przykrego obowiązku;
 • czas w pracy mija ci szybko, ponieważ koncentrujesz się na wyznaczonym celu i aktualnie wykonywanych zadaniach;
 • robisz to, co potrafisz najlepiej i sprawia ci to przyjemność;
 • codzienne obowiązki zawodowe wykonujesz z łatwością i w pewnym sensie nie odczuwasz, że pracujesz;
 • opowiadasz innym o swojej pracy tak, jak o hobby.

Osoby, które czerpią przyjemność z wykonywania zawodowych obowiązków, są znacznie mniej narażone na wypalenie zawodowe i nie odczuwają skutków nadmiernego stresu w swoim ciele. 

Sprawdź też: Praca dla kierowcy kategorii B – jak wygląda? Jakie są zarobki?

Praca jako pasja – przykłady

Praca jako pasja człowieka przywodzi na myśl przede wszystkim zawody artystyczne lub sport wyczynowy. Przykładowo, pianiści poświęcają się swojej pasji od najmłodszych lat, a udział w koncertach, akompaniowanie na egzaminach dyplomowych w szkole muzycznej czy nagrywanie płyt przynosi im przede wszystkim radość i poczucie spełnienia. 

O pasji w pracy można mówić także w przypadku zawodów takich jak nauczyciel, pisarz, kucharz, stylista fryzur, lekarz, fotograf, dziennikarz, weterynarz, dentysta, instruktor fitness, trener lekkiej atletyki itd. Pasją może być również praca w wydawnictwie lub jakikolwiek inny zawód, który jest zgodny z twoimi predyspozycjami i wykonywany z przyjemnością.

Zobacz, jak znaleźć idealną pracę zdalną dla studenta!

Jak sprawić, żeby praca stała się pasją? Wskazówki

Bez względu na to, czy będziesz dziennikarzem, czy operatorem koparki, możesz czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Aby to osiągnąć:

 • spotkaj się z doradcą zawodowym i przyjrzyj się swoim umiejętnościom i predyspozycjom;
 • wykonaj testy predyspozycji zawodowych i wykorzystaj ich wynik przy szukaniu pracy;
 • wybierz zawód zgodny z twoim wykształceniem i predyspozycjami;
 • Jeśli masz hobby, które może stać się działalnością zarobkową (np. fotografia), wykorzystaj to – idź na kurs, który pomoże ci podnieść kwalifikacje i założyć własną działalności;
 • unikaj przypadkowych wyborów i – jeśli to możliwe – nie działaj pod presją czasu, gdy wybierasz oferty pracy.

Przeczytaj również: Ile dni wstecz wystawiane jest zwolnienie L4? Zasady

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy praca może być pasją?

Tak, praca może stać się pasją. Warunkiem jest wybranie oferty zgodnej z umiejętnościami i predyspozycjami.

Czy Polacy lubią swoją pracę?

Co czwarty Polak odczuwa wypalenie zawodowe, ale 81% społeczeństwa deklaruje, że lubi swoją pracę, a 74% przynosi ona satysfakcję. Prawie połowa Polaków przyznaje też, że zdarza im się udawać, że pracują. 

Co to jest work-life balance?

To termin zaczerpnięty z języka angielskiego, który może zostać przetłumaczony jako „równowaga między życiem zawodowym a prywatnym”. Pracownicy, którym udaje się ją zachować, są bardziej zadowoleni z pracy i osiągają lepsze wyniki.