Pracownicy branży gastronomicznej, turystycznej czy spożywczej rzadko mają wolne weekendy. Osoby z innych branż, które nie są zadowoleni z wysokości swoich zarobków, często szukają dodatkowego źródła dochodów i decydują się na pracę w sobotę lub niedzielę. Istnieje wiele sposobów, aby – zgodnie ze swoimi możliwościami i predyspozycjami – dorobić kilkaset złotych, a nawet kilka tysięcy miesięcznie. Podpowiadamy, jak znaleźć pracę na weekendy.

praca na weekendy – jakie branże są popularne?

Praca na weekendy to dla wielu osób dodatek do stałego zatrudnienia, a dla studentów czasami jedyny sposób na zarabianie. Dlatego tak często pojawiają się młode osoby w pracy, które zgłaszają swoją dyspozycyjność przede wszystkim w soboty i niedziele. Oto najpopularniejsze sektory, które dają możliwość pracy w te dni:

  • sprzedaż w sklepach stacjonarnych i online;
  • przemysł spożywczy – np. wykładanie towaru w hipermarkecie;
  • przemysł rozrywkowy – np. obsługa wystaw muzealnych czy przedstawień teatralnych;
  • usługi kurierskie;
  • gastronomia – bary i restauracje stale poszukują dodatkowych rąk do pracy (kelnerów, barmanów czy pomocy kuchennej), w czasie największego ruchu.

Pracownicy weekendowi współpracują często z pracownikami etatowymi, dlatego przed szefami i managerami pojawia się ważne wyzwanie, jakim jest budowanie zróżnicowanego zespołu. Jeśli nie wyobrażasz sobie siebie w roli kelnera czy sprzedawcy, poszukaj pracy dodatkowej na własnych zasadach. 

jak znaleźć pracę w weekend?

Oferty pracę na weekendy z łatwością znajdziesz na portalach ogłoszeniowych po włączeniu odpowiedniego filtra. Jeżeli żadne ogłoszenie nie odpowiada twoim umiejętnościom, spróbuj działać samodzielnie – udzielaj korepetycji online, pisz lub sprawdzaj teksty, zarządzaj kanałami w social mediach, wypełniaj płatne ankiety lub zaangażuj się w inną pracę zdalną, która jest zgodna z twoimi kompetencjami. 

Praca zdalna – mimo olbrzymiej wygody – niesie ze sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest umiejętne zarządzanie zespołem ludzi, którzy nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu. Pomagają w tym powszechnie używane kanały takie jak Slack, Google Meets czy Microsoft Teams. Dzięki nim można pracować z dowolnego miejsca na świecie, co doceniają również cudzoziemcy w pracy, bo nie muszą zmieniać miejsca zamieszkania.

jak wygląda praca weekendowa?

Praca w weekendy powinna mieć określone zasady. Jeśli wykonywana jest w formie stacjonarnej, należy zachować odpowiedni czas odpoczynku między kolejnymi zmianami. W przypadku umów zlecenia nie reguluje tego Kodeks Pracy, dlatego szczegółowe wytyczne powinny znajdować się w umowie między zleceniodawcą a zleceniobiorcą.

Inną formą zatrudnienia weekendowych pracowników – oprócz wspomnianej już umowy zlecenia – jest umowa o dzieło. Jeśli zdecydujesz się na taki tryb współpracy, samodzielnie organizujesz sobie czas na wykonanie zleconego dzieła. Możesz również założyć jednoosobową działalność, w ramach której będziesz pracować w weekendy. Ta ostatnia opcja wiąże się z ryzykiem i koniecznością osiągnięcia określonego dochodu, aby móc opłacić składki ZUS.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

czy pracownik musi mieć wolny weekend?

To zależy od formy zatrudnienia. Jeśli pracujesz na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, nie musisz korzystać z wolnych weekendów. Jeżeli jesteś zatrudniony w weekendowym systemie pracy – taką możliwość mają pracownicy etatowi, gdy złożą pisemny wniosek do pracodawcy – przynajmniej raz na cztery tygodnie powinieneś skorzystać z jednej wolnej niedzieli. 

czy weekendy są lepiej płatne?

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zarobią więcej za nadliczbowe godziny, które przepracują w sobotę lub niedzielę. Ich godzinowa stawka wzrasta wtedy o 100%. W przypadku innych form współpracy kwestię tę reguluje umowa cywilno-prawna.

ile weekendów można pracować?

Osoby zatrudnione w weekendowym systemie pracy na podstawie umowy o pracę mogą pracować w każdy weekend z wyjątkiem dni ustawowo wolnych i powinny korzystać z jednej wolnej niedzieli raz na cztery tygodnie. Umowy zlecenia i umowy o dzieło nie przewidują takich ograniczeń.