Operator koparki to specjalista, bez którego roboty drogowe i inwestycje budowlane nie mają racji bytu. Powszechnie znana nazwa zawodu to tak naprawdę ogólne określenie dla osoby, która potrafi obsługiwać określony rodzaj maszyn, wśród których można wymienić m.in.: koparkospycharki, koparkoładowarki, ładowarki czy pogłębiarki. Aby wykonywać ten zawód, trzeba ukończyć kurs, który daje uprawnienia do takiej pracy. Dowiedz się, co dokładnie robi i ile zarabia osoba na tym stanowisku.

Czym zajmuje się operator koparki?

Operator koparki to poszukiwany specjalista. Nie są mu potrzebne wyższe studia – choć oczywiście może podnosić swoje kwalifikacje – aby stać się osobą, bez której inwestycje budowlane czy roboty drogowe nie mogą prawidłowo funkcjonować. Do podstawowych zadań operatora koparki należą m.in.:

  • prowadzenie wykopów,
  • budowa dróg dojazdowych,
  • rozlokowanie materiałów na terenie budowy,
  • wyrównywanie gruntów,
  • ładowanie i przewożenie różnego rodzaju materiałów,
  • oczyszczanie rowów melioracyjnych,
  • budowa dróg dojazdowych. 

Operatorzy tego rodzaju maszyn pracują również w górnictwie skalnym i przy modernizacji dużych sieci trakcyjnych. Firmy budowlane zawierają z nimi umowy na czas nieokreślony, pod warunkiem ciągłości zleceń. W tym zawodzie możliwa jest również praca sezonowa, którą najczęściej wykonuje się w miesiącach letnich, kiedy słońce wstaje wcześnie i zachodzi bardzo późno, a ziemia jest miękka i podatna na różnego rodzaju działania. 

Przeczytaj również: Operator żurawia wieżowego – jak wygląda praca w tym zawodzie?

Jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby zostać operatorem koparki?

Jeśli chcesz zostać operatorem koparki, musisz spełnić kilka warunków. Po pierwsze ukończyć 18 lat, a po drugie mieć uprawnienia operatora koparki, które zdobędziesz na specjalistycznych kursach. Po kursie I klasy będziesz mógł obsługiwać wszystkie typy ładowarek, a więc Twoje perspektywy zawodowe staną się bardzo szerokie i możesz szukać najlepiej płatnych ofert w kraju lub zdecydować się np. na pracę w Niemczech. Trzecia klasa uprawnień dotyczy maszyn o masie nieprzekraczającej 25 t, co ogranicza Twój wybór tylko do wybranych pojazdów.

Kandydat na operatora koparki powinien mieć zadowalające wyniki badań okresowych, które świadczą o dobrym stanie zdrowia. Oprócz tego pracodawcy wymagają prawa jazdy kategorii B lub C, niekaralności i oczywiście doświadczenia. 

Ile zarabia operator koparki?

Średnie wynagrodzenie operatora koparki to 5530 zł brutto (4090 zł na rękę), a niektórzy mogą liczyć na dochód w wysokości 5200 zł netto. Wszystko zależy od wyników finansowych firmy, a także doświadczenia i rodzaju uprawnień. Jeśli potrafisz obsługiwać większe i trudniejsze w obsłudze maszyny, będziesz zaliczał się do grona wyżej opłacanych specjalistów. Poziom zarobków w branży budowlanej jest przyzwoity, jednak nie ma wątpliwości, że praca w Szwecji dla Polaków, którzy mają uprawnienia do obsługiwania ciężkich maszyn, będzie jeszcze lepiej płatna. 

Czy warto zostać operatorem koparki?

Operator koparki to zawód, którego możesz nauczyć się w każdym momencie, nawet jeśli Twoja kariera zawodowa do tej pory przebiegała inaczej. Zajęcie to jest dobrze płatne, mało monotonne i daje możliwość oglądania olbrzymich inwestycji z bliska. Praca odbywa się często w trudnych warunkach, dlatego też dobry stan zdrowia to konieczny warunek, aby starać się o zatrudnienie w tym zawodzie.

Sprawdź też: Operator maszyn CNC – zarobki, wymagania, obowiązki

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje kurs na koparkę?

Kurs na koparki kosztuje ok. 1200 zł, a do tej kwoty trzeba doliczyć opłatę za egzamin państwowy w wysokości 250 zł. 

Ile trwa kurs na operatora koparki

Kurs I klasy trwa 42 godziny, w tym 16 godzin teorii i 25 godzin praktyki. Na kurs koparek klasy III musisz przeznaczyć łącznie 134 godziny, w tym 52 godziny teorii i 82 godziny zajęć praktycznych.

Ile zarabia operator koparki za granicą?

Operator koparki w krajach zachodnich (np. w Niemczech) może zarobić nawet 3500 euro, co daje miesięczne zarobki na poziomie 15 tys. zł.