Kierowca C+E zajmuje się prowadzeniem pojazdów o masie powyżej 3,5 tony wraz z przyczepą. To różnego typu samochody ciężarowe oraz ciągniki siodłowe wyposażone w naczepy (tzw. tiry). Aby wykonywać ten zawód, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Co trzeba zrobić i jak znaleźć zatrudnienie jako kierowca C+E bez doświadczenia?

Praca jako zawodowy kierowca to zazwyczaj dochodowe zajęcie. Tego zawodu nie dotyka kryzys – wręcz przeciwnie, jest na niego duży popyt. Ciekawe możliwości daje m.in. bycie kierowcą C+E. Ze względu na to, że wiele firm potrzebuje rąk do pracy w tym zakresie, zatrudnienie w branży mogą znaleźć zarówno doświadczone osoby, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową.

Jakie prawo jazdy musi zdobyć kierowca C+E?

Droga do pracy jako kierowca C+E jest dość długa. Wiąże się z koniecznością zdobycia odpowiednich uprawnień. Kluczowe będzie oczywiście stosowne prawo jazdy. Na początku należy wyrobić dokument pozwalający na kierowanie samochodami osobowymi, czyli prawo jazdy kat. B. Może je otrzymać każda osoba, która ukończyła 18 lat i ma zaświadczenie, które stwierdza brak przeciwwskazań do prowadzenia samochodu osobowego, a także pomyślnie przeszła kurs i egzamin (teoretyczny i praktyczny) na prawo jazdy.

przeczytaj też: kierowca zawodowy – wymagania i kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu

Kolejnym krokiem do tego, by zostać kierowcą C+E, jest zdobycie prawa jazdy kat. C. Mogą się o nie starać osoby, które ukończyły 21 lat (wiek ten może być obniżony do 18. roku życia, jednak w takiej sytuacji trzeba odbyć kurs kwalifikacji wstępnej). Oprócz tego potrzebne jest orzeczenie lekarskie i psychologiczne mówiące o braku przeciwwskazań do kierowania samochodami ciężarowymi. Musi również uzyskać profil kandydata na kierowcę (wyrabia się go w Wydziale Komunikacji). Następnie należy odbyć kurs na prawo jazdy, który kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.

Na koniec wyrabia się prawo jazdy kat. C+E. W tym przypadku kurs składa się jedynie z zajęć praktycznych. To samo dotyczy egzaminu. Co ważne, jeśli chce się przyspieszyć dojście do zawodu kierowcy C+E, można zdecydować się na łączny kurs na prawo jazdy kat. C i C+E. 

zobacz także: badania psychotechniczne – czym są i kogo obowiązują?

1073.jpg
1073.jpg

Co oprócz prawa jazdy musi mieć kierowca C+E, aby wykonywać pracę w zawodzie?

Zawód kierowcy C+E wymaga także zdobycia świadectwa kwalifikacji zawodowej. Dopiero takie zaświadczenie daje uprawnienie do zawodowego przewożenia rzeczy lub osób. Otrzymuje się je po przejściu specjalnego szkolenia i egzaminu. Osoby, które zrobiły prawo jazdy po 10 września 2009 roku i nie skończyły jeszcze 21 lat, muszą odbyć tzw. kwalifikację wstępną (trwa ona 280 h). W przypadku tych, które ukończyły 21. rok życia, wystarczy kwalifikacja wstępna przyspieszona (czas trwania to 140 h).

przeczytaj też: kierowca samochodu ciężarowego – zakres obowiązków, wymagania, zarobki

Po odbyciu odpowiedniego szkolenia otrzymuje się stosowny wpis do prawa jazdy – kod 95. Dopiero wtedy można zacząć pracę jako zawodowy kierowca C+E.

Praca dla kierowcy C+E bez doświadczenia – jak ją zdobyć?

Otrzymanie uprawnień do wykonywania zawodu to długi proces, który wymaga cierpliwości. Kiedy już zdobędzie się odpowiednie kwalifikacje, pojawia się pytanie: jak znaleźć pracę jako kierowca C+E bez doświadczenia? Również w tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość. Zatrudnienia można szukać w przedsiębiorstwach transportowych, a także w firmach, które mają własne zaplecze pojazdów. Co ważne, zajęcie zarobkowe czeka zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Ze względu na to, że firmy miewają problemy ze znalezieniem pracowników, dzięki odrobinie zaangażowania bez problemu powinno się dostać pracę jako kierowcy kat. C+E, nawet bez doświadczenia.

Na początku szukania pracy najlepiej wysyłać wiele CV – zwiększa się wówczas szanse na otrzymanie stanowiska. Dokumenty aplikacyjne warto jednak dostosowywać pod konkretną ofertę. Jako kierowca C+E bez doświadczenia powinno się też zdobywać pierwsze kontakty zawodowe z tej branży. Mogą one okazać się bardzo przydatne podczas poszukiwań pracy. Potencjalny pracodawca prawdopodobnie chętniej zatrudni kogoś z polecenia, nawet jeśli dana osoba dopiero zaczyna karierę w tym sektorze.

Ile zarabia kierowca C+E bez doświadczenia?

Zarobki kierowcy tira bez doświadczenia będą oczywiście niższe niż osoby z długim stażem pracy. Wiele zależy jednak od firmy i jej lokalizacji, a także tras, na których się jeździ. Średnia pensja w tej branży wynosi około 6000 zł netto. Kierowcy C+E bez doświadczenia muszą jednak liczyć się z tym, że nie zawsze od razu uda im się znaleźć atrakcyjną ofertę.

oferty pracy dla Ciebie

znajdź pracę