Informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw popularnie zwanym średnią krajową są regularnie publikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W pierwszym kwartale 2023 r. wyniosło ono ponad 7 tys. zł i obecnie można tu obserwować tendencję wzrostową, która koresponduje z różnymi czynnikami, np. podwyżkami cen czy konkurencyjnością ofert pracy.

ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

Główny Urząd Statystyczny regularnie dostarcza informacji na temat wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Dane z pierwszego kwartału (styczeń–marzec) 2023 r. wskazują, że średnia krajowa w tym okresie wyniosła 7178,30 zł brutto. Widać tu wzrost w stosunku do czwartego kwartału (październik–grudzień) 2023 r., gdy przeciętna pensja bez wypłat nagród z zysku wynosiła 6965,84 zł brutto. 

Czy to oznacza, że przeciętny Polak zarabia ponad 7 tys. miesięcznie? Tak nie jest. Przy wyliczaniu średniej krajowej brane są pod uwagę wyłącznie przedsiębiorstwa, w których pracuje więcej niż 9 osób. Działalności jednoosobowe czy małe rodzinne firmy nie wliczają się do tych statystyk. Wynik, który podaje GUS, jest zawyżony przez ciężki przemysł i górnictwo, gdzie obserwuje się znacznie szybszy wzrost pensji niż w innych sektorach.

Chcesz się dowiedzieć, czym kierują się przedsiębiorcy, ustalając poziom wynagrodzeń w swoich firmach? Sprawdź, na czym polega ustalanie pakietu wynagrodzeń dla pracowników.

kto zarabia najwięcej, a kto najmniej w 2023 r.?

System wynagradzania w sektorze publicznym i prywatnym różni się od siebie. Na posadach państwowych – choć gwarantują one liczne dodatki do pensji – nie możesz raczej liczyć na tak elastyczne podejście do kwestii podwyżek, jak w firmach prywatnych. Niezależnie od tego da się wyłonić najbardziej opłacalne zawody w Polsce. GUS co dwa lata publikuje dane na temat poziomu wynagrodzeń w poszczególnych profesjach. Na tej podstawie dowiadujemy się, że najwięcej zarabiają obecnie kontrolerzy finansowi (ok. 30 tys. zł brutto miesięcznie), radcy prawni (ok. 25 tys. zł brutto miesięcznie) i programiści (ok. 20 tys. zł brutto miesięcznie). Miejsca tuż poza podium zajmują Key Account Managerowie czy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. 

Najniższe miesięczne wynagrodzenie brutto, które kształtuje się na poziomie niewiele wyższym niż 3 tys. zł, otrzymują pracownicy branży gastronomicznej (kelnerzy, barmani), styliści fryzur, pracownicy salonów kosmetycznych czy asystenci biurowi.

Zobacz także, jakie są stawki wynagrodzeń w sektorze ssc/bpo

jakie są aktualne tendencje w wynagrodzeniach?

Wynagrodzenia rosną nie tylko na skutek zmieniających się czynników gospodarczych (np. wzrastającej inflacji), ale w dużej mierze zależą też od polityki konkretnej firmy, która chce przyciągnąć lub zatrzymać najlepszych specjalistów. Wpływ wysokości wynagrodzenia na pracowników i jakość wykonywanej przez nich pracy jest niezaprzeczalny. Dlatego każde dbające o swój wizerunek przedsiębiorstwo oferuje system premiowy i regularnie aktualizuje wysokość miesięcznych pensji. Obecne trendy w wynagrodzeniach uwzględniają więc regularne podwyżki dla najbardziej efektywnych pracowników.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

ile wynosi przeciętne wynagrodzenie na rękę (netto)?

Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę i otrzymują pensję 7178 zł brutto, mają do dyspozycji kwotę 5223 zł na rękę.

jak się liczy średnie wynagrodzenie miesięczne w Polsce?

Główny Urząd Statystyczny wylicza średnią krajową, dzieląc sumę wszystkich wynagrodzeń brutto – tu są brane pod uwagę przedsiębiorstwa zatrudniające min. 9 osób – przez liczbę wszystkich pracowników. 

ile wynosi najniższa krajowa w 2023 r.?

Płaca minimalna w Polsce wynosi aktualnie 3490 zł brutto, czyli niewiele ponad 2700 zł netto. Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia to 22,80 zł brutto.