Praca w ochronie może mieć różny charakter, jednak jej często spotykaną formą jest kontrolowanie monitoringu i pilnowanie porządku przy wejściu do budynku. Zadania te nie wymagają specjalnych kwalifikacji, dlatego do takiej pracy często zgłaszają się seniorzy, którzy chcą dorobić do emerytury lub osoby z niepełnosprawnościami. Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają na barkach ochroniarza bez licencji i ile można zarobić na takim stanowisku.

praca w ochronie bez kwalifikacji – jak wygląda?

Jeśli chcesz zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony, musisz ukończyć odpowiedni kurs, w ramach którego nauczysz się technik samoobrony, używania broni palnej i poznasz przepisy prawa dotyczące ochrony osób i mienia. Jednak nie każda posada w tej branży niesie ze sobą takie wymagania. Wciąż istnieje ogromne zapotrzebowanie – ze względu np. na dużą rotację pracowników – na ochroniarzy, którzy będą zajmowali się obsługą monitoringu czy pilnowaniem porządku w powierzonym im lokalu lub budynku. 

Zadania, jakie przypadną pracownikom ochrony bez kwalifikacji, zależą w dużej mierze od charakteru chronionego obiektu. Jeśli jest to osiedle domów mieszkalnych, trzeba sprawdzać monitoring, robić obchody i wpuszczać (lub nie) samochody na wewnętrzny parking. Ochroniarze w muzeach i innych obiektach kultury zajmują się kontrolą bezpieczeństwa przy wejściu – jeśli takowa jest praktykowana w danej organizacji – monitoringiem, pilnowaniem cennych eksponatów, a niekiedy również wskazywaniem drogi zagubionym turystom. Nielicencjonowany pracownik ochrony w sklepie odzieżowym stoi przy bramkach na wejściu i pilnuje, aby nikt nie wyszedł na zewnątrz ze skradzionym towarem. Jeśli praca wykonywana jest w biurowcu, ochroniarz może wydawać klucze do biur lub przepustki dla gości, którzy nie mają kart dostępu.

Ochroniarze bez kwalifikacji zatrudnieni są często przez firmy zewnętrzne (agencje ochrony) na podstawie umów cywilnoprawnych, które umożliwiają im wypracowanie dużej liczby godzin i osiągnięcie wyższego dochodu. W ich przypadku prowadzona jest ewidencja czasu pracy, którą zajmują się kierownicy zmian. 

praca w ochronie bez kwalifikacji – dla kogo?

Na pracę na takim stanowisku najczęściej decydują się:

  • osoby starsze, które chcą dorobić do emerytury;
  • osoby bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego;
  • studenci szukający pracy z elastycznym grafikiem, który można pogodzić z planem zajęć na uczelni;
  • osoby niepełnosprawne – problemy w poruszaniu się nie stanowią przeszkody w kontroli monitoringu czy prowadzeniu ewidencji gości.

Niemal każda osoba wykonująca taki zawód ma szansę na przekwalifikowanie się, jeśli oczywiście pozwala jej na to wiek i stan zdrowia. Zatrudnianie osób starszych lub niepełnosprawnych wiąże się z tym, że nie zawsze będą one mogły stawić się w pracy. Dlatego pracodawcy powinni opracować plan awaryjny w przypadku nieplanowanych nieobecności pracowników.

ile zarabia ochroniarz bez licencji?

Średnie zarobki ochroniarza bez licencji wynoszą 3010 zł brutto, co daje 2363 zł netto. Przelicznik ten będzie nieco korzystniejszy w przypadku umów cywilnoprawnych zawieranych np. przez emerytów. Stawka godzinowa nie powinna być mniejsza niż 22,10 zł brutto (minimalna wysokość określona przez przepisy). Pracodawcy zdają sobie jednak sprawę z tego, że poprawa zaangażowania pracowników wymaga również motywacji w postaci podwyżek czy premii.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

jakie warunki trzeba spełnić, aby pracować w ochronie?

Aby pracować w ochronie bez kwalifikacji, wystarczy dyspozycyjność i chęć do pracy.

co może ochroniarz bez licencji?

Ochroniarzowi niekwalifikowanemu nie wolno stosować metod przymusu bezpośredniego. Może on jedynie bronić się, jeśli zostanie zaatakowany lub wezwać inne służby do pomocy.

ile trwa kurs na pracownika ochrony?

Intensywny kurs na kwalifikowanego pracownika ochrony trwa ok. 2 miesięcy. Aby zostać niekwalifikowanym pracownikiem ochrony, wystarczy wprowadzające szkolenie w firmie.