Czasami świat sprawia wrażenie, jakby zmieniał się szybciej niż kiedykolwiek. Co tydzień pojawiają się nowe technologie, nowe aplikacje, trendy albo metody pracy, które sprawiają, że z dnia na dzień dotychczasowe rozwiązania stają się nieodpowiednie. Twoja firma powinna przygotować się na te zmiany.
W 2020 przedsiębiorstwa na całym świecie odkryły, jak ważna jest zdolność do adaptacji i gotowość do reagowania na nieprzewidziane wyzwania. COVID-19 zmusił wielu pracodawców do przeprowadzenia fundamentalnych zmian w funkcjonowaniu ich przedsiębiorstw, by poradzić sobie z przeciwnościami pojawiającymi się w poszczególnych branżach przy jednoczesnym przestrzeganiu ograniczeń wymuszonych pandemią.
zdobywanie, przekwalifikowanie i rozwijanie posiadanych umiejętności: niezbędne składnikiprzyszłego sukcesu.
pobierzFirmy, które podjęły kroki, by upewnić się, że ich pracownicy posiadają właściwe umiejętności, odpowiadające na nowe okoliczności, miały największe szanse odnieść sukces.
Pracodawcy zdają sobie sprawę z nadchodzących zmian w swoich branżach i rekrutują nowych pracowników, jeżeli ich obecne zespoły nie posiadają umiejętności pozwalających na poradzenie sobie ze zmianami. Jednakże w wielu sektorach podejście takie nie jest już możliwe. Postęp zachodzi tak szybko, że oznaczałoby to konieczność rekrutacji bardzo dużej liczby kandydatów.
Co zatem mogą zrobić firmy, by utrzymać swoją pozycję i stale się rozwijać w epoce raptownych zmian? Jednym z możliwych rozwiązań jest skupienie się na zdobywaniu przez pracowników nowych umiejętności, przekwalifikowywaniu oraz doskonaleniu ich kompetencji. To podejście pozwala na rozwój zespołu, który sprawniej odpowiada na wyzwania współczesnego biznesu, bez konieczności zatrudniania nowych pracowników.
zdobywanie nowych umiejętności
Niedobór umiejętności jest poważną trudnością dla firm i branż na całym świecie. Jedna z prognoz Korn Ferry ostrzega, że do 2030 roku ponad 85 milionów stanowisk będzie nieobsadzonych z powodu braku wystarczającej liczby pracowników o odpowiednim poziomie umiejętności. W rezultacie firmy mogłyby ponieść straty rzędu 8,5 biliona dolarów z powodu utraconych korzyści.
Raport PwC Talent Trends 2020 ujawnia, że prawie trzy czwarte (74%) dyrektorów wykonawczych na całym świecie martwi się dostępnością kluczowych umiejętności.
Jak sobie z tym poradzić? Jedną z możliwości jest rozwój kompetencji i umiejętności poprzez szkolenia obecnych pracowników firmy. Takie rozwiązanie przynosi sporo korzyści. Pracownicy chętniej zostaną w firmie, która zapewnia im możliwości rozwoju, dodatkowo nie ma potrzeby otwierania nowych procesów rekrutacyjnych, by znaleźć specjalistów.
Takie rozwiązanie wymaga zmiany podejścia do procesu rekrutacji. Przedsiębiorstwa powinny skupić się na zatrudnianiu pracowników, którzy mają potencjał do podnoszenia swoich umiejętności, szukać takich cech jak entuzjazm i łatwość uczenia się. Z uwagi na fakt, że z upływem czasu o najbardziej wykwalifikowanych i kompetentnych pracowników będzie coraz trudniej, może to być jedyne praktyczne rozwiązanie.
przekwalifikowanie
Wraz ze zmianami cyfrowego krajobrazu, niektóre zawody nabiorą kluczowego znaczenia. Według Światowego Forum Ekonomicznego technologie, które będą najbardziej atrakcyjne dla biznesu do 2025 roku, to między innymi:
- Przetwarzanie danych w chmurze
- Analizowanie danych „big data”
- IoT - Internet rzeczy i urządzenia z dostępem do sieci
- Szyfrowanie i cyberbezpieczeństwo
- Sztuczna inteligencja
Dla niektórych firm wyzwaniem będzie znalezienie uzdolnionych pracowników o umiejętnościach odpowiednich do pracy w obszarach, które w ostatnich latach zyskały na znaczeniu.
Jednym rozwiązaniem tego problemu jest wdrożenie polityki przekwalifikowywania pracowników. Jeżeli zatrudniasz utalentowanych pracowników, ale ich obszar specjalizacji zaczyna tracić na znaczeniu, możesz zapewnić im przekwalifikowanie w taki sposób, aby ich zdolności wykorzystać w innym obszarze.
Jeżeli pracownicy działu IT pracują na mało nowoczesnych systemach, które wkrótce zostaną zastąpione, przekwalifikowanie ich do pracy w takich dziedzinach jak przetwarzanie danych w chmurze czy cyberbezpieczeństwo, przygotuje firmę na przyszłość, przy jednoczesnym wspieraniu osobistego rozwoju pracowników.
rozwijanie umiejętności
Kolejnym zagadnieniem, do którego firmy muszą się przygotować, jest rozwijanie umiejętności. W odróżnieniu od przekwalifikowania, doskonalenie posiadanych umiejętności polega na szkoleniu pracowników, ale przy zachowaniu obecnych ról, a nie radykalnej zmianie stanowisk.
Identyfikacja pracowników o najwyższym potencjale oraz proponowanie im szkoleń, których potrzebują do osiągnięcia pozycji lidera bądź eksperta w firmie, pozwoli szybciej i skuteczniej osiągać cele biznesowe Twojej firmie.
Dowiedz się więcej na temat rozwijania, doskonalenia umiejętności i przekwalifikowania pracowników oraz w jaki sposób te kluczowe procesy mogą pomóc firmom odnieść sukces. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który opracowano w oparciu o najnowsze dane statystyczne i badania w tym obszarze.