Ze względu na rosnący problem związany z niedoborem kandydatów wiele firm priorytetowo traktuje zatrzymanie pracowników, rozumiejąc, że mniejsza rotacja prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na nowe talenty. Na szczęście nasz zespół w Randstad specjalizuje się nie tylko w strategiach rekrutacji pracowników, ale również zapewnia zaawansowane rozwiązania z zakresu zarządzania pracownikami, które mogą pomóc Twojej organizacji w ograniczeniu rotacji.

Oto kilka sposobów, w jakie wsparcie ze strony Randstad może pomóc Ci zatrzymać najbardziej utalentowanych pracowników na dłużej.

hand

Pobierz case study, aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach do zarządzania pracownikami.

pobierz case study

oferowanie konkurencyjnych wynagrodzeń

Coraz więcej firm szuka sposobów na ograniczenie wydatków budżetowych i obcięcie kosztów. Może się wydawać, że ostatnią rzeczą, jaką może zaoferować firma, są wyższe płace. Jednak jeżeli aktualny poziom wynagrodzenia nie będzie wystarczająco konkurencyjny, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników, możesz stracić więcej niż tylko koszt podwyżki wynagrodzeń.

W rzeczywistości duża rotacja może kosztować Twoją firmę więcej niż myślisz. Badania sugerują, że koszt zatrudnienia nowego pracownika to średnio 21% wynagrodzenia na danym stanowisku. Kwota ta nie uwzględnia żadnych przestojów ani potrzeb dotyczących nadgodzin wynikających z wakatów.

Z pewnością odpowiednie wynagrodzenie może zapewnić Twojej firmie konkurencyjną pozycję podczas rekrutacji kandydatów, ale czy to wystarczy, aby zapobiec odejściu najbardziej utalentowanych pracowników? Badania sugerują, że tak. Ostatnie ankiety przeprowadzane wśród pracowników wykazują, że ponad 40% pracowników zostałoby z pracodawcą, gdyby uzyskali wyższe pensje.

wzmocnij markę i reputację pracodawcy

Chociaż wielu pracodawców podjęło wysiłki, aby zwiększyć poziom zaangażowania pracowników, badania wykazują, że mniej niż jedna trzecia pracowników czuje się faktycznie zaangażowana w pracę. W wielu przypadkach przyczyną, dla której wysiłki pracodawcy nie zwiększają poczucia zaangażowania u pracowników, jest fakt, iż pracodawcy mają trudności z pełnym zrozumieniem potrzeb ich pracowników.

Aby pomóc pracodawcom zrozumieć potrzeby pracowników, Randstad oferuje kompleksowe badania marki pracodawcy. Na podstawie szeroko zakrojonych badań całej branży i firmy zapewniamy cenne wskazówki, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć potrzeby nowych kandydatów, jak również aktualnych pracowników.

Z tymi informacjami w ręku Twój zespół będzie mieć dostęp do narzędzi i danych, których potrzebuje, aby zbudować pakiet świadczeń dodatkowych pozwalający nie tylko przyciągnąć najbardziej utalentowanych pracowników w branży, ale również zachęcić aktualnych pracowników, aby zostali na dłużej. To z kolei może pomóc zwiększyć zaangażowanie pracowników, zbudować markę pracodawcy, która przynosi wyniki i poprawić reputację firmy wśród byłych, aktualnych i potencjalnych pracowników.

Oprócz ograniczania rotacji, zwiększenie zaangażowania pracowników podwyższa również wydajność i zmniejsza wskaźnik nieobecności. Wyniki pewnego badania wskazują, że firmy o wysokim wskaźniku zaangażowania są o ponad 20% bardziej rentowne.

Group of colleagues (two males, one female) leaving work. Bicycle. Two caucasian males. One African-American woman. Checkered shirt and striped T-shirt. Primary color red. Secondary color yellow.
Group of colleagues (two males, one female) leaving work. Bicycle. Two caucasian males. One African-American woman. Checkered shirt and striped T-shirt. Primary color red. Secondary color yellow.

połóż większy nacisk na wdrażanie, aby przyspieszyć proces aklimatyzacji

Badania sugerują, że pracownicy częściej rezygnują w ciągu pierwszych trzech miesięcy zatrudnienia. Dobre wieści są takie, że najprawdopodobniej istnieje bezpośrednie połączenie między procesem wdrażania a lepszymi wskaźnikami utrzymania nowo zatrudnionych pracowników. W jednym z ostatnio przeprowadzonych badań połowa ankietowanych pracodawców potwierdziła zwiększenie liczby zatrzymanych pracowników wśród nowo zatrudnionych po wdrożeniu ustrukturyzowanego procesu wdrażania do pracy.

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów proces wdrażania powinien zacząć się pierwszego dnia, na przykład w dniu, w którym nowy pracownik przyjmuje stanowisko. Ten krok może obejmować zwykły list powitalny zawierający więcej informacji na temat firmy i kultury organizacyjnej w miejscu pracy albo wymóg wypełnienia przez pracownika dokumentów dla nowo zatrudnionych pracowników. Zanim pracownik zacznie pracę, powinien przejść kompleksowy proces wdrażania, obejmujący wartości firmy i pomagający nowemu pracownikowi zaaklimatyzować się jak najszybciej i jak najskuteczniej.

Randstad ma zasoby potrzebne do realizacji całego procesu wdrażania. Rozumiemy jednak, że każda firma posiada unikatowe słabe punkty i wymogi. Dlatego też oferujemy spersonalizowane rozwiązania, zapewniające swobodę w wyborze, które części procesu wdrażania chcesz powierzyć naszemu zespołowi, a które chcesz zrealizować we własnym zakresie.

Niezależnie od zapotrzebowania Twojej firmy na bezpośrednie usługi możemy współpracować w celu stworzenia procesu wdrażania, który zwiększy zaangażowanie pracowników, przyspieszy proces aklimatyzacji i zachęci nowych pracowników, aby zostali na dłużej niż 90 dni.

od początku zatrudniaj odpowiednich pracowników

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie rotacji jest zatrudnienie odpowiednich pracowników już od samego początku. Możesz poprawić wyniki rekrutacji poprzez stworzenie bardziej wnikliwego procesu zatrudniania. Na pierwszy rzut oka opracowanie bardziej szczegółowego procesu zatrudniania może się wydawać mało opłacalne w sytuacji, gdy masz problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Jednak alternatywą jest niekończący się cykl wysokiej rotacji pracowników.

Randstad nigdy nie oferuje takich samych rozwiązań dla wszystkich. Zamiast tego poświęcamy czas na to, aby zrozumieć zarówno trendy w branży, jak i warunki panujące w firmie, w tym kulturę organizacyjną w miejscu pracy, procedury biznesowe oraz zapotrzebowanie i cele związane z zatrudnieniem.

Wykorzystujemy wartościowe dane analityczne do opracowania rzetelnego procesu zatrudniania, który nie tylko przyciągnie wykwalifikowanych pracowników, ale również pomoże zidentyfikować kandydatów, którzy będą nadawać się do Twojej firmy i na dane stanowisko. Proces ten z kolei skutkuje lepszymi wynikami procesu zatrudnienia, w tym powala uzyskać większą liczbę zatrzymanych pracowników.

stosuj kompleksowe rozwiązania z zakresu zarządzania zespołem

Współpracując z Randstad możesz liczyć na to, że nasz zespół zajmie się codziennymi obowiązkami z zakresu HR. Od rekrutacji i selekcji po proces wdrażania oraz zapoznanie z planem zmian i prognozowanie. Będziemy współpracować z Tobą bezpośrednio w celu ustalenia, które aspekty zarządzania pracownikami chcesz przekazać naszemu zespołowi.

Przekazanie naszemu zespołowi niektórych albo wszystkich tych zadań zapewni Twojemu zespołowi wewnętrznemu możliwość skupienia się na relacjach między pracownikami i wzmacnianiu kultury firmy. Ostatecznie współpraca z Randstad może pomóc Twojej spółce osiągnąć:

  • lepszy wskaźnik zatrzymanych pracowników
  • zwiększoną produktywność
  • ograniczoną rotację
  • zmniejszenie liczby nieobecności
  • większe oszczędności
  • większą wydajność
hand

Pobierz case study, aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach do zarządzania pracownikami.

pobierz case study
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się